• Konya19 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yüzde 85i depresyon hastası
13 Nisan 2009 Pazartesi 12:22

Yüzde 85'i depresyon hastası

Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesi Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı öğretim üyeleri,erkek sığınma evinde kalan kimsesiz erkekleri muayene etti.
Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesi Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı öğretim üyeleri, Konya’daki Erkek Sığınma Evi’nde kalan kimsesiz, yoksul ve yardıma muhtaç erkekleri ücretsiz sağlık muayenesinden geçirdi. Tepeden tırnağa muayene olan sığınma evi sakinleri için ayrıca uygun tedavi programları da başlatıldı.
 
 Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Selma Çivi, öğretim üyesi Doç. Dr. Ruhuşen Kutlu, asistanlar ve hemşirelerden oluşan sağlık ekibi, Şefkat Derneği’ne bağlı Erkek Sığınma Evi’ni ziyaret etti. Evde kalan 25 erkeği teker teker muayene eden hekimler, şeker ve tansiyon ölçümlerinin ardından genel sağlık muayenesi yaptı. Evde kalan ve yaşları 20 ile 65 arasında değişen erkeklerle ayrı ayrı ilgilenen hekimler, depresyon testi ve sigara bağımlılığı ile ilgili de anket yaptı. Doç. Dr. Ruhuşen Kutlu’da, sığınma evinde kalan erkeklere sigara ve alkolün zararlarını anlattı.
 
 Prof. Dr. Selma Çivi, hekimlik mesleğinin bir takım sosyal sorumluluk görevlerini de kapsadığını ve bu bilinçten hareketle önce Kadın Hayata Tutunma Evi’ni ardından da Erkek Sığınma Evi’ni ziyaret ederek burada kalan konukları sağlık muayenesinden geçirdiklerini belirtti.
 
 Çivi, “Evdeki konukların üçte ikisinde sigaraya bağlı olarak kronik akciğer hastalığı, yüzde 85’inde depresyon, yüzde 40’ında beslenme bozukluğu ile bazılarında bronşit ve hipertansiyon tespit edildi. Bir kişide ise daha önce teşhis konulmamış diabet ve hipertansiyon bulgusuna rastlandı. Gerekli ilaçları yazıp uygun tedavi programlarını da vakit geçirmeden başlattık” dedi.
 
 Prof. Dr. Çivi, daha sağlıklı yaşam koşullarının oluşabilmesi için bu tür merkezlerin gerek kamu gerekse özel teşebbüslerce desteklenmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

 

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA