• Konya23 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yüzde 4lük sefalet ücreti kabul edilemez
30 Mayıs 2012 Çarşamba 15:08

''Yüzde 4'lük sefalet ücreti kabul edilemez''

Toplu sözleşmenin uzlaşmazlıkla sonuçlanması sonucu toplanan hakem heyetinin memura reva gördüğü yüzde 4lük sefalet ücretini protesto eden ve kabul edilemez bulan Eğitim-İş Konya Şube Başkanı Şükrü..
Toplu sözleşmenin uzlaşmazlıkla sonuçlanması sonucu toplanan hakem heyetinin memura reva gördüğü yüzde 4’lük sefalet ücretini protesto eden ve kabul edilemez bulan Eğitim-İş Konya Şube Başkanı Şükrü Balun, “Bütün sendikaları eylem birliğine çağırarak haklı tepkimizi, güçlü bir şekilde göstermeliyiz” dedi.
 
Sendika binasında yönetim kurulu ve üyeleri ile birlikte basın toplantısı düzenleyen Eğitim-İş Konya Şube Başkanı Şükrü Balun, Hükümetin memura verdiği yüzde dörtlük zam oranının bekledikleri bir sonuç olmadığını ve bu konuda bütün emek bileşenlerini mücadeleye çağırdıklarını belirterek; “Bu saatten sonra kamu çalışanlarının yapması gereken, ulusal ve uluslararası hukuktan kaynaklanan hakkımız olan genel grev de dahil, her türlü eylem ve etkinliği fiili-meşru zeminde yapmalıdırlar. Hakem Kurulu'nun bu kararı malumun ilanından başka bir şey ifade etmemektedir. Hakem Kurulu, hükümetin son teklifini, ortalama memur maaşında aylık 9.47 TL artırarak, aynen siyasi iktidar gibi kamu çalışanları ile adeta alay etmiştir. Hakem Kurulu’ndaki 7 üyenin memura aylık 300 gram ete, 9 bardak çaya tekabül eden zam için kabul oyuvermesi, bu kurulun anlamsızlığını ortaya çıkarmıştır. Yetkili sendika Memur Sen’in önerdiği kurul üyesinin de bu yönde oy kullanması oldukça manidardır” dedi.
 
Kamu Çalışanı ve Onların Temsilcileri Sendikalar  Yol Ayrımındadır
 
Şükrü Balun, hakem heyetinin kararının tarihi bir gerçeği daha görünür kıldığına ve bugün bütün sendikaların bir yol ayrımı içine girdiğine dikkat çekerek; “Emek ve hak arama mücadelesinde sendikalar birlikte üyelerinin çıkarlarını korumak için hareket etmeliydi ancak yetkili sendikanın hakem heyetindeki üyesinin bile memurların aleyhine oy kullanmış olması bize bir gerçeği daha göstermiştir. Artık milyonlarca kamu çalışanı ve onların temsilcileri sendikalar yol ayrımındadır. Ya siyasi iktidarın ve hakem kurulunun belirlediği komik ücret artışına boyun eğecekler, ya da fiili – meşru zeminde sefalet ücreti dayatmasına direnerek, emeğine ve onuruna sahip çıkacaklardır. Kamu çalışanları emek ve onuruna sahip çıkmanın ilk işaret fişeğini 23 Mayıs’ta göstermişlerdir. Hakem Kurulu”nun bu kararından sonra, tüm kamu çalışanları, güçlerini birleştirerek 23 Mayıs’ı aşan eylemleri örecek güce, bilince ve birikime sahiptir. Artık kamu çalışanları sahte sendika yasasıyla ve toplu sözleşme aldatmacasıyla haklarını alamayacağını, yaşayıp görmüşlerdir.Bu saatten sonra kamu çalışanlarının yapması gereken, ulusal ve uluslararası hukuktan kaynaklanan hakkımız olan genel grev de dahil, her türlü eylem ve etkinliği fiili-meşru zeminde yapmalıdırlar. Eğitim İş olarak, tüm sendika ve konfederasyonlara çağrımız şudur: Artık bıçak kemiğe dayanmıştır. Sözün bittiği noktadayız. Onurumuzla, aşımızla, işimizle oynandığı bu dönemde 23 Mayıs sınıf birlikteliğini, sınıf dayanışmasını aynı kararlılıkla sürdürmeliyiz. Milyonlarca kamu çalışanının, farklı sendikalardaki emekçilerin ortak dileği budur. Eğitim-İş, kamu çalışanlarının sağduyulu sesine kulak vermeye dün olduğu gibi bugün de hazırdır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ankara Yolu’nda zincirleme kaza!
  • En yüksek viyadük inşaatına yolcu ilgisi
  • Beyşehir’de ay yıldızlı kavşaklar dönemi
  • AK Parti Milletvekili Recep Konuk Beyşehir'de
  • Cinayet sanığı kuzen: Tüfek yere düşüp ateş aldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA