• Konya13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yüz bin memur alınacak
04 Kasım 2010 Perşembe 11:26

Yüz bin memur alınacak

Devlet 2011 yılında yüzbin memur almayı planlıyor. Müjdeyi ise Bakan Yazıcı verdi...

Devlet Personel Başkanlığı bütçesinin görüşmesi sırasında milletvekillerininsorularını cevaplandıran Bakan Yazıcı, 2011 yılında kamuya alınacakpersonel sayısının 100 bini bulabileceği müjdesini verdi.

Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, memurluk hayali kuranlara müjdeli haber verdi.Devlet Bakanı Yazıcı, 2011 yılında kamuya alınacak personel sayının 100bin bulabileceğini açıkladı. Plan-Bütçe Komisyonu'nda Devlet PersonelBaşkanlığı bütçesinin görüşmesi sırasında milletvekillerinin sorularınıcevaplandıran Bakan yazıcı, kamu kurum ve kuruluşlarında bir önceki yılistifa, ölüm ve emeklilik nedeniyle boşalan kadronun yüzde 50'si kadaryeni personel alınacağını, kamuya 25 bin kontenjan öngörüldüğünükaydetti.

40 bin öğretmen atanacak

Devlet Personel Başkanlığı verilerine göre, bu yılın sonuna kadar 46 bin 700personelin kurumlardan ayrılacağını ifade eden Yazıcı, ''Bunun yüzde50'sini hesapladığımızda 23 bin 350 kişi buradan geliyor, 25 bin kişiyle topladığımızda 48 bin 350 personel alınacak. Bunun yanı sıra KİT,mahalli idareler, 4-B ve 4-C maddesine göre alınacak personel, polis,öğretmen, hakim, savcı gibi meslekler ile özürlü personel bu sayıyadahil edildiğinde 48 bin 350 kadronun iki katına çıkacağını tahminediyoruz'' dedi. 2011 yılında 40 bin öğretmen atamasının yapılmasıplanlanıyor. Polis olarak ise 20 bin kişinin alınması hesaplanıyor.

Hak etmeyene yardım yok

Devlet Bakanı Yazıcı, öğrencilere yapılan yardımların annelerin hesabınayatırıldığını belirterek bu kapsamda Ocak-Eylül 2010 döneminde 2 milyon172 bin 750 öğrenciye, 163 milyon 390 bin lira kaynak aktarıldığınıbildirdi. Hak etmediği halde yardım alanların bulunduğuna ilişkineleştiriler üzerine Yazıcı, ''Elbette bu kadar insana yardımulaştırılırken belki de hak etmediği halde yardım alanlar da var. Birvatandaş, iki yıl içerisinde, çeşitli vakıflara giderek, 16 bin lirapara almış. Bunları tespit ettik, inşallah bundan sonra bu tür sapmalarolmayacak'' dedi.

Bazı kamu kuruluşlarında özürlü oranı düşürülecek

Özürlü istihdamına ilişkin değerlendirmelerde de bulunan Yazıcı, ''En fazlapersonel istihdam eden kurumlar, Milli Eğitim ve Sağlık bakanlıkları ile Diyanet işleri Başkanlığıdır. Bunların icra ettiği görevin niteliğiitibarıyla özürlü istihdamında sorunlar var. Özürlü bir kişiyi nasılpolis yapacaksınız? Bir düzenleme yapmak suretiyle bazı kamuidarelerinde özürlü çalıştırma yükümlülüğü içeren oranı yüzde 3'tenfazla, bazılarında ise daha aşağıda tutacağız. Böyle bir düzenlemeçalışmamız da mevcut'' diye konuştu.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA