• Konya15 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
YURT-KURdan öğrencilere borç çağrısı
06 Ağustos 2009 Perşembe 20:26

YURT-KUR'dan öğrencilere borç çağrısı

YURT-KURT Genel Müdürü Albayrak, 1 milyon 41 bin kişinin haciz kıskacında olduğunu belirterek öğrencileri verilen yeni imkandan faydalanmaya çağırdı.

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu (YURT-KUR) Genel Müdürü Hasan Albayrak, YURT-KUR'dan aldıkları öğrenim ve katkı kredisi geri ödemesini çeşitli sebeplerden dolayı yapamayanların borçlarının yeniden yapılandırıldığını hatırlatarak, yeniden yapılandırma başvurularının kabul edilmeye başladığı 14 Temmuzdan itibaren yaklaşık 55 bin kişinin bu imkandan yararlandığını bildirdi.

Genel Müdür Albayrak, yaptığı açıklamada, 1984'ten bu yana YURT-KUR'dan katkı ve öğrenim kredisi alan ancak çeşitli sebeplerden dolayı borçlarını ödeyemeyen kişilerin borçlarının yapılan yasal düzenlemeyle yeniden yapılandırılmasının sağlandığını hatırlattı.

Kuruma bu şekilde borcu bulunan kişi sayısının 1 milyonu aştığını  ve kredi borçlarının yeniden yapılandırılması için başvuruların kabul edilmeye başladığı 14 Temmuzdan itibaren yaklaşık 55 bin kişinin borçlarını ödemek için müracaat ettiğini kaydeden Albayrak, ''1 milyon 41 kişinin haciz kıskacında olmasına gönlümüz razı olmazdı. Bu yasadan mutlaka faydalanılmalı'' dedi.

Albayrak, yeni yasal düzenlemeyle kredi borçlularına, başvuru süresi içinde borcun tek seferde ödemesi durumunda, gecikme zammının yüzde 75'inin, borcun 12 ay eşit taksitler halinde ödenmesi halinde gecikme zammının yüzde 50'sinin silinmesi kolaylığı getirildiğini belirtti.

-24 VE 36 AYDA ÖDEMEYE DE İNDİRİM-

Düzenlemeyle ayrıca kredi borcunun 24 veya 36 eşit taksitle ödenmesine de imkan tanındığına işaret eden Albayrak, bu ödeme yollarının seçilmesi halinde de sırasıyla gecikme zammının yüzde 25 ve yüzde 10'unun silineceğini söyledi.

Albayrak, kurum tarafından bugüne kadar takibe alınmış toplam 1  milyar 628 TL borç olduğunu da bildirdi.

Kurum olarak öncelikli görevlerinin öğrencilere daha iyi bir eğitim ortamı sağlamak olduğunu ifade eden Albayrak, modern yurtları onların hizmetine sunmak için çalıştıklarını kaydetti.

Albayrak, halen ülke genelinde kuruma bağlı toplam 216 bin 813 kişi kapasiteli 240 yurt bulunduğunu, bu kapasitenin ekim ayına kadar yeni açılacak yurtlarla birlikte 225 bin seviyelerine ulaşacağını kaydetti

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ev Eşyaları Neye Göre Seçilir?
  • Spor Gereçleri ve Kullanım Şekilleri
  • Konya’da yarın elektrik olmayacak mahalleler (8 Şubat 2024)
  • Konyaspor uzatmalarda güldü!
  • Alev Alatlı hayatını kaybetti
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA