• Konya11 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yurt dışından heyetler Türk firmalarını inceliyor
29 Ekim 2011 Cumartesi 14:47

Yurt dışından heyetler Türk firmalarını inceliyor

Türkiye'nin yakaladığı ekonomide yakaladığı rüzgar yurt dışındaki firmaların da dikkatini çekerken, heyetler halinde ülkeye gelen yabancıların Türk firmalarını yerinde incelediği bildirildi.
Türkiye'nin yakaladığı ekonomide yakaladığı rüzgar yurt dışındaki firmaların da dikkatini çekerken, heyetler halinde ülkeye gelen yabancıların Türk firmalarını yerinde incelediği bildirildi.
    
Sunar Grup Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Çomu, yaptığı açıklamada, Türkiye'nin son dönemdeki ekonomik performansının bütün ülkelerin dikkatini çektiğini belirterek, yabancı ülkelerdeki firmaların ekonomik sorunlarla uğraşırken Türk ürünlerinin kalitesi nedeniyle ciddi talep gördüğünü kaydetti.
     Türkiye'nin bu ekonomik performansı yakalamasında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Erdoğan'ın iş adamlarına verdiği değerin önemli olduğunu vurgulayan Çomu, ''Türkiye'nin ekonomik performansı sebebiyle yabancı firmalar heyetler halinde gelerek başarılı Türk şirketlerini model olarak inceliyor. Bizlerden şirketlerimizi kısa sürede onlarca ülkeye ihracat yapabilecek başarıya ulaşmamızda nelerin etkili olduğunu öğrenmeye çalışıyorlar'' dedi.
     Türk firmalarının çalışma azmi, birliktelik duygusuyla başarıdan başarıya koştuğunu ifade eden Çomu, Ortadoğu'da yaşanan Arap baharının ardından, Türkiye'nin bu ülkelerdeki ekonomik işbirliğinin ve etkinliğinin daha da artmasıyla ekonomik başarının ivme kazanacağını kaydetti.
    
     -Artan talep nedeniyle kapasiteyi artırıyorlar-
    
     Türkiye'nin dünyada marka olmaya başladığını, bunun etkilerini uluslararası gıda fuarlarında gördüklerini belirten Çomu, Almanya'da gerçekleştirilen ve dünyanın en büyük gıda fuarı olarak gösterilen Anuga Fuarında da Türk markası Sunar ürünlerinin ilgi odağı olduğunu kaydetti.
     Çomu, stantlarını ziyaret edenlerin kendilerine Türkiye'nin ekonomik başarısını sorduklarını belirterek, fuarlarda karşılaştıkları taleple ihraç pazarlarında vazgeçilmez hale geldiklerini söyledi.
     Karşılaştıkları yoğun talep nedeniyle günlük rafinasyon kapasitesini artıracaklarını vurgulayan Çomu, 20 milyon dolarlık yeni yatırımla bitkisel yağ alanındaki toplam yatırımlarının 40 milyon dolara ulaşacağını kaydetti.
     Elita Gıda'nın 5 yılda Türkiye'nin en büyük 500 şirketinden biri haline geldiğini belirten Çomu, şöyle devam etti:
     ''Elita Gıda'nın rafinasyon kapasitesini 400 tondan günlük bin tona çıkarıyoruz. Bu yatırımımız 2012 yılının son çeyreğinde devreye girmiş olacak. Mısır ve türevi ürünler konusunda uzmanlaşan; bütün dünyadaki mısır talepleriyle ilgilenen ve Uzakdoğu'dan Amerika kıtasına kadar geniş bir coğrafyaya ihracat gerçekleştiren Elita Gıda böylece Türkiye'nin en büyük yatırımlarından birisine imza atmış oluyor. Zaten yağlı tohum kırım ve dolayısıyla ham yağ üretim kapasitesi açısından Türkiye'nin ilk 5 firması arasında yer alıyoruz. Elita Gıda, yeni yatırımlar sayesinde erişeceği rafinasyon kapasitesiyle Türkiye'de ilk üçe girmiş olacak.''
    
     -70 milyon dolar ihracata ulaştık-
    
     Hüseyin Çomu, geçen yıl 30 milyon 500 bin dolar ihracat gerçekleştirdiklerini hatırlatarak, yıl sonunda bu rakamın 70 milyon dolara ulaşacağını söyledi. Yeni yatırımın devreye girmesiyle hedeflerinin 2013'de 100 milyon dolar ihracatın üzerine çıkmak olduğunu kaydeden Çomu, şunları kaydetti:
     ''Mısır yağının yanı sıra ayçiçeği, soya ve kanola yağını da yağlı tohumdan işleyebilen Elita Gıda, Türkiye'nin bu alanda en modern tesislerine sahip şirket konumunda bulunuyor. Ayrıca 2009 yılında başladığı ihracat hamlesinde de büyük başarılar elde eden Elita Gıda ile bugün 60'ın üzerinde ülkeye ihracat gerçekleştiriyoruz. Elita Gıda, Türkiye mısır yağı ihracatının yüzde 31'ini tek başına gerçekleştirerek bu alandaki liderliği elinde bulunduruyor.''
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Halisdemir davasında karar açıklandı
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor
  • Konya'da köylülere bedava at dağıttılar

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA