• Konya13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yunanistandan vize uyarısı
07 Mayıs 2010 Cuma 10:57

Yunanistan'dan vize uyarısı

Yunanistan'ın Edirne Konsolosu Parazkevi Tzeveleki, Avrupa Birliği (AB) Vize Yönetmeliği'nde yapılan değişikliklerden dolayı vize işlemlerinin süresinin uzadığını belirterek, uyarılarda bulundu...
Yunanistan'ın EdirneKonsolosuParazkeviTzeveleki,AvrupaBirliği (AB) VizeYönetmeliği'ndeyapılandeğişikliklerdendolayı vize işlemlerinin süresinin uzadığını belirterek, ''Vizeyeihtiyacıolanların öncedenplanyaparak müracaatta bulunmaları gerekiyor'' dedi.

Tzeveleki, yaptığı açıklamada, bu konudakideğişiklilerigörevbölgesiolan Trakya'da yaşayanlara aktarmak istediğini belirterek, şunları söyledi:

''Yunanistan,Türkiye'ye vize uygulamasının kalkmasından yanadır. Ancak mevcut durumda vize uygulaması bulunuyor. 5 Nisan 2010 tarihinde Şchengen üyesi ülkelerde artıkyenibir vizeyönetmeliğiuygulanmaya başladı. Tamamenteknikbir süreç oldu.

Yenisistemoldukça katı birsistem. Kesinlikle kısıtlama getirmek için uygulanmıyor. Tersine sadece yasa dışı göçüönlemekiçin bazıönlemlervar. Schengen ülkeleri arası işbirliği, bilgi alış verişi destekleniyor. Eskiyönetmelikteher ülkenin belli birözgürlükalanı vardı.

Şimdi herhangi bir Schengen ülkesini ilgilendiren bir konu olduğunda o ülkenin yetkilileriylegörüşmekzorundayım. Biyometrik fotoğraf isteniyor.

Gerekliteknikaltyapıolunca parmak izi istenecek. Vize formudeğişti. Alt kısmında taahhütname var. Böylece sorumluluğun bir kısmı vize talep eden kişiyeyükleniyor. Ret cevabı olursa, nedeni yazı ile verilecek.Başvurusahibi hukuksal yollarabaşvurabilecek.''

Tzeveleki, getirilendeğişikliklerarasındauzunsüreli vizesi bulunanların bunu kullanmalarının gerekli olduğuna da dikkati çekerek, ''Uzunsüreli vizesi bulunanlar bu vizeyi yeterince kullanmamaları halindedahasonrakibaşvurudadahakısa süreli vizealacaklar. Vize süresi sona erdikten hemen sonrası için de gereklibaşvuruyuzaman geçirmeden yapmalılar. AB ülkelerinden vizeyeihtiyacıolanların öncedenplanyaparak müracaatta bulunmaları gerekiyor'' dedi.

''YENİPASAPORTLAR AB İLEUYUMUKOLAYLAŞTIRACAK''

Tzeveleki,Türkiye'deyenipasaportların kullanılmaya başlanacağını hatırlatarak, ''Yenipasaportlar AB ileuyumukolaylaştıracak'' dedi.

Vize talebinde bulunanların anlaması gereken bir şeyin olduğunu kaydeden Tzeveleki, ''Bizim vize vermemek gibi bir durumumuz yok.Yapılandeğişiklikbütün AB ülkeleri için geçerli,Yunanistan'dan kaynaklanan bir durum söz konusu değil.

Yeniyönetmeliğegöre, vize talebinde bulunanların pasaportlarındaki giriş, çıkış damgaları tek tek sayılıyor. Bu nedenle iş zamanı uzuyor. AByenivizeyönetmeliğindepasaportların 15 gün sonra teslim edilmesi isteniyor. Bizim Edirne'dekikonsolosluğumuzunSchengel bölümünde çalışan Türkçe bilen 2 personelimiz var.

Normal mesaide işler bitmiyor. Mesaiye kalıyorlar. Tekirdağ, Kırklareli ve Edirne'de yaşayanlar şunu anlamalı; acil çıkması gerekenlere öncelik yapıyoruz. Sağlık, ölüm, kaza durumları olursa sisteme acil kodu ile girebiliyoruz. Tüm üniversite öğrencileri, hocaları, sporcular, araştırmacılar, kamu kuruluşlarında görev yapanlara onay almadan vize verebiliyoruz'' dedi.

VİZE TALEBİNDE BULUNACAKLARA UYARI

Tzeveleki, Son uygulamayla vize teslim süresinin uzayacağını, uzun süre vize alıp kullanmayanların bir sonraki başvurularında vize süreleri azalacağını kaydederek, vize almak isteyenleri şöyle uyardı:

''Benim vatandaşlara uyarım; bu uygulama sadece Yunanistan'ın değil bütün AB ülkelerinde var olan bir sistem. Olabildiğince erken yolculuklarını planlasınlar. Kamu kuruluşlarında görev yapıp Yunanistan'a olabilecek gelişmelerde ani çıkış yapabilmeleri için pasaportlarında vizelerinin hazır bulunması gerekiyor. Bölgedeki Vali, belediye başkanları, savcı ve diğer yöneticilere bu durumu söyledim.Ancak yine de acil bir durumda öncelik sağlanacaktır.

Konsolosluğumuza başvurular sabah saat 09.30'da açılan numaratörden alınan numara sırasına göre yapılmaktadır. Bunun dışında bazı kişilerin liste yapması gibi bir durum söz konusu değildir. Konsolosluğun kapısında Türkiye'nin polis memuru bulunuyor. Durumu kontrol ediyor. Ancak eski bir alışkanlık olarak bazı kişiler kendi aralarında liste yapıp, sıra oluşturuyorlar. Böyle bir liste yapılmasına izin verilmemeli.''

Edirne'deki Yunanistan Konsolosluğu'nun en çok bayramlarda, 1 Nisan ile Mayıs ayının sonuna kadar yoğunluk yaşandığını ifade eden Tzeveleki, ''Yeni AB vize yönetmeliği iki ülke arasında bir değişiklik getirmedi. Ancak vize konusundaki yenilikler var. Bunlara uymak zorundayız. Konsolosluğumuzun önünde her zaman kalabalık olmuyor. Ancak yoğun zamanlarda bekleyenler oluyor'' dedi.

Bu arada, Yunanistan'ın Edirne Konsolosluğu'nun internet sitesinin bu ayın sonuna kadar açılacağını belirten Tzeveleki, ''Bu sitede vize başvuru formu da yer alacak. Form internet ortamında doldurulduktan sonra çıkış alınıp, konsolosluğumuza elden başvuru yapılabilecek. Sitede, vize için istenen belgeler ve çeşitli bilgilerde yer alacak''diye konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Tek isteği, kızını elinden tutup okula götürmek
  • Selçuk’ta Türkiye – Afrika İlişkileri Anlatıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA