• Konya22 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yunanistandaki iş fırsatları MÜSİADta konuşuldu
06 Ekim 2011 Perşembe 15:54

Yunanistan'daki iş fırsatları MÜSİAD'ta konuşuldu

Avrupada yaşanan kriz Dünya gündemini etkilerken MÜSİAD da Euro bölgesinde yaşanan ekonomik sorunlarla ilgili çalışmalarına devam ediyor. Yunanistanda derinleşen krizle ilgili değerlendirme...

Yunanistan’la derinleşen ve birçok Avrupa ülkesini etkisini altına alan ekonomik kriz MÜSİAD Konya Şubesi’nde değerlendirildi.
Avrupa’da krizin başlangıç noktası Yunanistan’la ilgili bilgilendirme toplantısında ilk olarak konuşan MÜSİAD Konya Şube Başkanı Aslan Korkmaz, “ Dünya’da yaşanan ekonomik gelişmeleri yakından takip eden MÜSİAD Konya Şubesi yakın zamanda Yunanistan’a bir iş gezisi planlamaktadır. Bu gezi öncesi Yunanistan’da yakalayabileceğimiz iş fırsatlarını bugün Atina Büyükelçimiz Sayın Kerim Uras bey ile konuşmayı arzu ettik. ” dedi.

Amaçlarının Avrupa’daki krizi Konyalı iş adamlarının nasıl fırsata çevirebileceği olduğunu belirten Korkmaz, “ Ülkemizin ekonomik olarak krize dayanıklı olması bizlere Avrupa’da fırsatlar yaratabilir. Ekonomik sorunları olan Yunanistan’da yapılabilecek yatırımlar Türk firmalarımızın Avrupa Birliği ülkelerine yaptıkları ticareti de kolaylaştıracaktır.  Yunanistan’daki ekonomik darboğaz birçok yatırım, ortaklık, know how, patent alımı fırsatları sağlamaktadır. Birçok ülke ile iş yapan Konyalı iş adamlarımız Yunanistan’daki iş fırsatlarını değerlendirmek istemektedirler” şeklinde konuştu.

Başkan Korkmaz’ın konuşmasının ardından sözü alan Türkiye’nin Atina Büyükelçisi Kerim Uras, Yunanistan ekonomisi hakkında bilgi verdi. Uras, “ Yunan ekonomisi, yapısal zaaflarından kaynaklanan bütçe açığı ve kamu borçlarının yüksekliği, sosyal güvenlik reformunun ve devlete ait şirketlerin bütçeye getirdiği yük, kamu sektörünün hacmi, piyasaların düşük rekabet gücü, yabancıların yatırım azlığı gibi sorunlarla karşı karşıya bulunmaktadır” dedi.

Türk firmalarının Yunanistan’da çeşitli yatırımlarının olduğunu belirten Uras, “ Yunanistan, Türk firmalarının Avrupa’ya açılması için bir fırsat olabilir. Bu zamana kadar Özellikle hizmet sektöründe faaliyet gösteren bazı firmalarımız Yunanistan’a yatırım yaptılar. Ziraat Bankasının da ülke’de en çok güvenilen yabancı banka olması büyük avantaj sağlıyor. Yatırım olanakları iyi incelenirse çeşitli fırsatlar yakalanabilir. Bu noktada Büyükelçilik olarak bizler de Konyalı firmalarımıza her türlü lojistik desteği vermeye hazırız” şeklinde konuştu.

Yunanistan’daki kriz nedeniyle karlı işlerin yapılabileceğini ancak ülkenin dikkat edilmesi gereken özelliklerin olduğuna vurgu yapan Uras, “ Yunanlılar ticarette iyi ama dikkatli olmak lazım. Ülkede işçi maliyetleri yüksek. Bu tür etkenler de göz önünde tutulmalı. Krizle birlikte ülkede birçok kamu kurumu özelleştirmeye tabi tutuluyor. Çeşitli partner firmalarla özelleştirilen kurumlar satın alınabilir. Bu yatırımlar doğru yapılırsa karlı olur” dedi.

Yunan halkında son dönemde özellikle Türk Hükümetine karşı bir beğeni olduğunu belirten Kerim Uras, “Yunan halkının, Türkiye ve Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan’a karşı büyük beğenisi var. ‘Bizim başımızda da böyle bir lider olsa bu duruma gelmezdik’ diyorlar. Bu nedenle Türkler gelseler de iş yapsak olgusu oluştu. Diğer tarafta batı Trakya’da dil sorununuz da olmaz. Bu bölgede yapılacak bir yatırım sizleri Avrupa’ya taşıyabilir” şeklinde konuştu.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Komşusunu boş arazide av tüfeğiyle vurdu
  • Ağaca çarparak hurdaya dönen otomobilden yaralı olarak kurtuldu
  • Önce köpek çaldılar sonra marketten hırsızlık yapmaya çalıştılar
  • Bu sezon Konyaspor'a ders olsun!
  • Karatay Belediyesi şefkat evlerinde iftar coşkusu yaşandı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA