• Konya6 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yunanistan reform paketini sunacak
24 Şubat 2015 Salı 10:40

Yunanistan reform paketini sunacak

Yunanistan’ın, mali programının 4 ay uzatılması karşılığında yapmayı taahhüt ettiği reformlar paketini hazırladığı ve bugün Avro Bölgesi maliye bakanlarına sunacağı bildirildi.

Yunanistan Başbakanlık Bürosu’ndan yapılan açıklamada, pakette SYRIZA’nın seçim öncesi Selanik’te açıkladığı ülkedeki insani krizin aşılmasıyla ilgili reformların tamamının yanı sıra, ülkenin gerçek ekonomisini engelleyen ödenmemiş vergilerin ve bankalardan alınan kredilerin tahsilatının ayarlanması ve kredi borcunu ödeyemeyen vatandaşların konutlarının ihaleye çıkarılmasının durdurulması gibi konuların yer aldığı belirtildi.

Dört madde halinde özetlenen reformlar kapsamında, adil vergi sistemi getirilmesi, vergi kaçakçılığı, yakıt ve sigara kaçakçılığı ile yozlaşma ve yolsuzlukla mücadele edilmesi ve bürokrasinin azaltılarak devletin yeniden yapılanması gibi maddelerin bulunduğu da kaydedildi.

Açıklamada, reformlar paketinin bugün Brüksel’e gönderilmesinin ardından Bakanlar Kurulu’nun toplanacağı ve Atina hükumeti ile Brüksel arasında reformlar paketiyle ilgili bir telekonferans gerçekleştirileceği bildirildi.

Yunan basınına yansıyan haberlerde ise, hükumetin, hazırladığı reform paketinde daha önceki bazı vaatlerinin bulunmadığı belirtilirken, önceki hükumet tarafından işten çıkarılanların yeniden işe alınmaları konusuna da değinilmediği ileri sürüldü.

Yunan basını, hükumetin pakette asgari maaşın yeniden düzenlenmesi konusunu gündeme getirdiğini, özelleştirmeler konusunda şu ana kadar olan anlaşmalara saygılı olacağını, iş alanındaki uygulamalarında ortaklarıyla istişareler çerçevesinde hareket edeceğini ve sosyal sigortalar konusunda alınacak kararlarda da kurumların işleyebilirliğini güvence altına alacağı taahhütlerinde bulunduğunu iddia etti.

Avro Bölgesi maliye bakanları toplantısı

Avro Bölgesi maliye bakanlarının toplantısından sonra yapılan ortak açıklamada, mali programın 4 ay uzatılması karşılığında Yunanistan'ın geçmiş tüm taahhütlerine bağlı kalacağı, ekonomik toparlanmaya ve mali istikrara zarar verecek tek taraflı adımlardan kaçınacağı ve AB Komisyonu, Avrupa Merkez Bankası ve IMF'nin oluşturduğu troykanın denetiminde tutulacağı kayda geçirilmişti.

Ortak açıklamada Yunanistan'ın 4 ay vade uzatımı karşılığında yapacağı reformları troykaya sunacağı ve ancak onay alması halinde kredi akışının başlayacağı belirtilmişti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da aşırı hız, feci kaza!
  • PKK'nın 'drone'u mu? Ateş açıldı ama...
  • Otomotiv kampanyalarında faizsiz kredi rekabeti
  • Şehit Ömer Halisdemir Caddesi Selçuklu’yu Meram’la buluşturacak
  • Arap Birliği: Trump'ın açıkladığı karar hükümsüzdür

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA