• Konya25 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yumurtaları yıkamadan yemeyin
06 Temmuz 2009 Pazartesi 17:18

Yumurtaları yıkamadan yemeyin

Uzmanlar, yıkanmadan kırılan yumurtanın tifo hastalığına davetiye çıkaracağını belirtiyor.

Kullanmadan önce mutlaka yıkanması gereken yumurtalarda bulunan salmonella bakterisi halk dilinde tifo olarak bilinen hastalığa yol açıyor.

Manavgat Tarım İlçe Müdürlüğü Gıda Yüksek Mühendisi Birol Tuncer, salmonellosis akut bağırsak enfeksiyonun yıkanmadan tavada kırılan yumurtadan oluştuğunu bildirdi. Ev hanımlarının yüksek protein deposu olan yumurtaları tavada kırmadan önce mutlaka yıkaması gerektiğini belirten Tuncer, salmonella bakterisinin gıda zehirlenmesi bile yapabileceğini ifade etti.

Yumurtanın dış yüzeyinde salmonella bakterisi barındırdığından paketlendikten sonra streç film bandıyla sarılmasının zorunlu olduğunu belirten Tuncer, üzeri örtülmezse bakterinin geniş bir alana yayılabileceğini ifade etti. Otellerin depolara koyduğu yumurta kolilerin üzerlerinde streç film bandı bulunmazsa pervanenin bakteriyi bütün odaya yayacağına dikkat çeken Tuncer, yumurtaya bağlı enfeksiyonun bulaşmamasının önüne geçmek için en pratik yöntemin kırılmadan önce güzel bir şekilde yıkamak olduğunu kaydetti. Tuncer, "Ev hanımları yumurtayı kırmadan önce mutlaka temiz bir şekilde yıkamalı. Bakteri çiğ yumurtadan bulaşıyor. Bakteri genelde ince bağırsakta bulunuyor. Bulaşma ise çiğ yumurta, et, çiğ sütten bulaşıyor." diye konuştu.

Salmonella bakterisinin nefesle değil, elle bulaştığını belirten Özel Hisar Tıp Merkezi Genel Cerrah Uzmanı Opr. Dr. Emin Canan ise mikrobun tek yaşadığı canlının insan olduğunu söyledi. Hastalığın halk dilinde adının tifo olduğunu belirten Emin Canan, mikrobun kirli içme suları, yıkanmayan yiyecekler, pişirilmeyen beyaz ve kırmızı et, süt ve süt mamülleri ile yıkanmadan önce kırılan yumurtadan bulaştığını kaydetti. Mikrobun insan kanında, idrarında ve dışkısında bulunduğuna dikkat çeken Canan, ev hanımlarının yumurtayı kırmadan önce temiz bir şekilde yıkaması gerektiğini ifade etti. Canan, "Salmonella genellikle elle bulaşır. Mikrop elle bulaştığı için ev hanımlarımız mutfak hijyenine özen göstermeli. Yumurtayı kırmadan önce mutlaka yıkayalım. Kabuklarını çöpe attıktan sonra ellerimizi yeniden yıkayalım. Mikrop vücuda girdikten sonra hastalık bir hafta içinde kendini ateş, baş ağrısı, karın ağrısı, yüksek ateş, göğüs ve karında lekeler ile nabzın azalmasıyla gösterir." uyarılarında bulundu. Canan, salmonella bakterisine bağlı olarak dünyada her yıl 20 milyon kişinin tifo hastalığına yakalandığını dile getirdi.
 
(CİHAN)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA