• Konya13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yumurta ihracatı rekora gidiyor
21 Eylül 2011 Çarşamba 12:30

Yumurta ihracatı rekora gidiyor

Her yıl yaklaşık 14 milyar adet yumurta üretimiyle sektörde dünyada 10. sırada yer alan Türkiye, bu yıl ihracatta yeni bir rekora doğru koşuyor.

Her yıl yaklaşık 14 milyar adet yumurta üretimiyle sektörde dünyada 10. sırada yer alan Türkiye, bu yıl ihracatta yeni bir rekora doğru koşuyor.
Yumurta Üreticileri Merkez Birliği (Yum-Bir) Genel Sekreteri Hüseyin Sungur, 2006 yılında birliklerinin kurulmasıyla Türkiye'de yoğun şekilde yumurta ihracatının başladığını söyledi.

Birliklerinin kurulduğu yıllarda Türkiye'nin 18 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirebildiğini ifade eden Sungur, ''O tarihlerde tüm ürünler iç piyasa verildiği için ihracat sınırlı oluyordu. Birlikler aracılığıyla bir organizasyon sağlanarak üyelerin üretiminin yüzde 10'u ihracata yönlendirilmeye başlandı. Böylece ihracatımız her geçen yıl daha da arttı'' dedi.

Bugün Türkiye'de birçok üreticinin doğrudan ihracat yapabilir hale geldiğini anlatan Sungur, ''İhracatın artırılması noktasında önemli girişimlerde bulunduk. 2007 yılında devletin yumurta üreticilerine verdiği ihracat desteği, bin yumurtada 6 dolardan 15 dolara çıkarıldı. Bu da ihracatın daha da artmasını sağladı'' diye konuştu.

Bugün gelinen noktada Türkiye genelinde 60-62 milyon yumurta tavuğu olduğunu, yıllık yumurta üretiminin ise 14 milyar adet olduğunu dile getiren Sungur, üretimin yaklaşık yüzde 15'inin de ihraç edildiğini bildirdi.

İHRACATIN YIL SONUNA KADAR 250 MİLYON DOLARI AŞMASI BEKLENİYOR

Sungur, ihracatın daha çok Irak, Libya ve Suriye gibi Ortadoğu ülkelerine gerçekleştirildiğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

''Bu ülkelerin dışında İsrail, Azerbaycan, Bosna Hersek gibi ülkelere de yumurta ihraç ediyoruz. 2010 yılında 156 milyon dolar civarında bir ihracat gerçekleştirmiştik. Bu yıl, pazar konusunda geçmişte bize rakip olan İran'a ilk defa yumurta ihraç etmeye başladık. Aynı şekilde Libya'ya da yumurta ihracatımız başladı. Mısır pazarına girmek için de çalışmalarımız sürüyor. 2011 yılı için ihracat hedefimiz 250 milyon dolardı. Şu anda 1 Ağustos itibariyle ihracatımız 150 milyon doları buldu. Yıl sonunda bu rakamın 250 milyon doları aşacağını tahmin ediyoruz. Yani bu yıl da yumurta ihracatında yeni bir rekora doğru koşuyoruz.''

TÜRK YUMURTASININ TANITIMI İÇİN BROŞÜRLER BASTIRILDI

Yum-Bir olarak ''kaliteli Türk yumurtası'' imajının sarsılmaması için üyeler nezdinde her türlü girişimlerde bulunduklarını belirten Sungur, bu sayede girdikleri pazarlarda kalıcı olduklarını, bazı rakip ülkelerin daha ucuz fiyattan vermelerine karşın kaliteli Türk yumurtası karşısında bu pazarlarda tutunamadığını bildirdi.

Türk yumurtasının yurt dışında daha iyi tanıtımı noktasında İngilizce ve Arapça broşürler hazırladıklarını anlatan Sungur, ''Hazırladığımız bu broşürlerle kaliteli Türk yumurtasının tanıtımı yurt dışında da yapılıyor. Uluslararası fuarlara katılıyoruz. Türk yumurtasının kalitesini anlatıyoruz. Bu faaliyetler de ihracatımızın artmasına katkıda bulunacaktır'' diye konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA