• Konya8 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yumurta fiyatları hızla düşüyor
13 Ocak 2010 Çarşamba 10:56

Yumurta fiyatları hızla düşüyor

Orta Doğu yumurta pazarında söz sahibi olan Türkiye'de, son dönemde ihracatın düşmesi ve iç talebin de azalması
Orta Doğu yumurta pazarında söz sahibi olan Türkiye'de, son dönemde ihracatın düşmesi ve iç talebin de azalması nedeniyle yumurta fiyatlarının gerilediği bildirildi.
     Kahvaltı sofralarının vazgeçilmezi olan yumurta, anne sütünden sonra insanın ihtiyacı olan tüm besin ögelerini barındıran tek gıda olması nedeniyle özellikle çocukların beslenmesinde büyük önem taşıyor.
     Buna karşın arz-talep dengesi çerçevesinde fiyatlarda sürekli iniş-çıkışların gözlendiği yumurtanın kolisi, Konya'da pazar ve marketlerde geçen yıl 7 liraya kadar çıkmasına karşın bu yıla perakende fiyatı 4,5 liradan girdi.
     Konya Yumurta Üreticileri Tarımsal Birliği Başkanı ve Yumurta Üreticileri Merkez Birliği (YUM-BİR) Başkan Yardımcısı Hasan Konya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'de 2006 yılı sonlarında başlayan yumurta ihracatının her geçen yıl daha da artarak devam ettiğini söyledi.
     Özellikle 2007 yılında yaptığı atılımla birçok Orta Doğu ülkesine giren Türk üreticisinin 2007 yılında 68 milyon dolar, 2008 yılında da 120 milyon dolarlık ihracat yapmayı başardığını vurgulayan Konya, geçen yıl kamuoyunda ''GDO Yasası'' olarak bilinen 'Gıda ve Yem Amaçlı Genetik Yapısı Değiştirilmiş Organizmalar ve Ürünlerinin İthalatı, İşlenmesi, İhracatı, Kontrol ve Denetimine Dair Yönetmelik'in çıkmasıyla birlikte sektörün girdi maliyetlerinin önemli oranda arttığını belirtti.
    
     -''İHRACATTA 30 MİLYON DOLARLIK SAPMA OLDU''-
    
     Konya, sektörün önemli girdilerinden olan soyanın tonunun 450 dolardan 850 dolara, ayçiçeğin tonunun da 180 dolardan 350 dolarlara kadar çıktığını belirterek, şunları kaydetti:
     ''Aynı şekilde mısırın fiyatı da yükseldi. Yani üreticilerin girdi maliyetleri önemli oranda arttı. Bu durumda ihracat yapan firmalar rakipleriyle rekabet etmekte zorlandı. Daha önce Orta Doğu pazarında Türkiye'nin önemli bir üstünlüğü vardı. Şimdi bu pazara girdi maliyetleri düşük olduğu için artık Ukrayna, Brezilya, ABD gibi ülkeler hakim olmaya başladı. Bu nedenle Orta Doğu pazarında gücümüzü kaybediyoruz. 3 yıldır bu bölgeye ihracatımız artarak devam ediyordu. Hatta, 2009 yılı için 150 milyon dolar ihracat hedefi koymuştuk. Ama bu hedefte 30 milyon dolarlık bir sapma oldu ve ihracatımız 120 milyon dolar olarak gerçekleşti. Bunun sonucu olarak Türkiye'de yumurtada bir arz fazlası oluştu.''
    
     -TOPTAN YUMURTA FİYATI 16-17 KURUŞTAN 12 KURUŞA GERİLEDİ-
    
     Krizin de etkisiyle iç piyasada da yumurta talebinin azaldığını anlatan Konya, ihracatın düşmesi, küresel kriz nedeniyle iç talebin de azalması sonucu arz fazlalığı oluştuğunu, daha önce üretici fiyatı 16-17 kuruş olan birim yumurtada fiyatın bugün 12 kuruşa kadar gerilediğini bildirdi.
     Konya, yumurta fiyatlarının daha da düşeceğini tahmin ettiklerini belirterek, ''İhracattaki düşüş ve iç piyasadaki daralma üreticiyi zor duruma düşürdü. Üretici zarar etti. Bundan sonraki süreçte bazı üreticiler işi bırakmak zorunda kalabilir'' diye konuştu.
     Konya, yumurta sektörünün küçük bir kriz yaşadığını, üreticilerin artık daha bilinçli üretim yapması gerektiğini sözlerine ekledi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya'da köylülere bedava at dağıttılar
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA