• Konya11 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yüksek bir büyümenin gerçekleşecegi beklenmektedir
15 Nisan 2013 Pazartesi 09:34

Yüksek bir büyümenin gerçekleşecegi beklenmektedir

ASKON Anadolu Aslanları İşadamları Derneği Başkanlar Kurulu XI. Toplantısını Denizlide gerçekleştirdi. ASKON Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyeleri ve 13 Şube Başkanı ve Teşkilatlanma üyelerinin...
ASKON Anadolu Aslanları İşadamları Derneği Başkanlar Kurulu XI. Toplantısını Denizli’de gerçekleştirdi.  ASKON Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyeleri ve 13 Şube Başkanı ve Teşkilatlanma üyelerinin katılımıyla yapılan toplantıda teşkilat meselelerinin yanı sıra dünya ve ülke ekonomisinin sorunları da görüşüldü.
Toplantıda ASKON Konya Şube Başkan Yardımcısı İsmail Çiçek başarılı çalışmalarından dolayı ASKON Genel Başkanı Mustafa Koca tarafından ödüllendirildi.
Toplantıya onur konuğu olarak Başbakan Yardımcısı Bülent ARINÇ’ta katıldı. Arınç, düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmasında, terörü sonlandırmaya çalıştıklarını belirterek, “İçinde kan var. Gözyaşı var. 30 senedir çekilen acılar var. Ama kar bile dağına göre yağıyor. Başkaları ellerini bile uzatamadılar, çözmeye bile niyetlenemediler. Haklarını yemeyelim geçmiş dönemlerde de herkes silahla vesaireyle bu işi bitirebileceğini sandı. Olmadı. Askerimiz koşuyor, vatandaşımız koşuyor ama kan dökülüyor. Şehir içlerinde üzüntüler yaşıyoruz. Akıllı olmak lazım. Akıllı olmanın yolu işin sonucunu görmek, bu iş nasıl çözülür. Denemedik bir şey kalmamış birde bunu deneyelim. Bunu denersek terör duracaksa silahları bırakacaklarsa ve terk edip gideceklerse kazançlı çıkmaz mıyız? Elbette çıkarız. Üç aydan beri karakol basılmıyor. 3 aydan beri mayın patlamıyor. 3 aydan beri acı bir haber almıyorsak bu güzel bir şey değil mi? Bunun kalıcı olmasını kim istemez. Hepimiz isteriz. Ama birileri rahatsız olabilir. Çünkü bunlar olmalı ki bende konuşacak bir şey bulayım. Bana da bir şey lazım diyenler olabilir. Bunlar çok az ama 75 milyon insanımızın büyük bir aşkla bu terörün sonunu ermesini düşündüğüne inanıyorum. Yaptığımız iş budur arkadaşlar bize güvenin. dedi. Son olarak Arınç; ASKON’un faaliyetlerini beğenerek takip ettiğini ve tüm ASKON camiasının başarılarının devamını dileyerek sözlerini sonlandırdı.
Başkanlar Kurulu Toplantı sonunda ortaya çıkan görüşler şu şekilde özetlendi;
Ülkemiz ekonomisinin durağanlık tehlikesine düşme riski artmıştır. Bunun için daha dinamik bir stratejinin devreye sokulması gerekmektedir. Ülkemizin sektörel anlamda konvansiyonel yapısının ciddi bir şekilde ele alınmalıdır. Mümkün olduğu ölçüde ileri teknoloji üreten sektörlere yönelme sağlanmalıdır.
Artık ülkemiz teknolojiyi iyi takip eden olmaktan çıkıp kendisi teknoloji üreten bir ülke konumuna yükselmesi zorunluluk halini almıştır. Bölgesel entegrasyon fikrinin projelendirilmesi aşamasına gelindiği düşünülmektedir. Artık sadece ülkemizin değil, bölge ülkelerinin envanter hesaplarının tam olarak yapılması ve birbirini tamamlayacak anlayışla endüstriyel yönetim ilişkisi kurulması germektedir. Ülkemizin pozitif ayrışma göstermiş olmasını ve özellikle son günlerde meydana gelen olumlu gelişmelerin fırsat kabul edilerek yeniden işbirlikleri konusunun daha planlı bir şekilde devreye sokulması şarttır. İsrail ile ilişkilerde meydana gelen gelişmeler, terör sorununda sona doğru hızla devam eden gelişmelere, derecelendirme kuruluşlarının olumlu yaklaşımları ülkemizin imajını güçlendirmektedir. Bunların iyi değerlendirilmesi ve aynı zamanda ekonomik kazanıma dönüştürülmesi gerekmektedir.  
Ülkemizin yeni bir büyüme stratejisine ihtiyaç olduğu değerlendirilmektedir. Artık büyüme stratejilerinin bir taraftan üretimi desteklerken, diğer taraftan istihdamı destekleyici olması için çok özel çalışmalara ihtiyaç olduğu aşikardır. Gecikmeden bunlara başlanmalıdır. 
Ülkemiz ekonomisi müzmin bir kısım sorunlarını geride bırakmaya başlamıştır. Dinamik faaliyet yönetimi şeklinde yürütülen ekonomi bakışı kalıcı temellere dayandırılmalı, yapısal sorunların üzerine rehavete kapılmaksızın gidilmelidir. Büyüme trendinin düşme eğiliminde olduğu bu dönemde, çek yasası gibi uygulamaların özellikle KOBİ’ler açısından son derece sıkıntılı sonuçlar doğurduğu gözden ırak tutulmamalıdır.
2013 yılında büyümenin diğere kamusal temkinlere daha fazla tercih edilmesinin yararlı olacağı, büyümenin çok sıkıntılı olması durumunda mali disiplinin veya sıkı para politikalarının da amaca hizmet edemeyeceği düşünülmektedir. Her şeye rağmen 2013 yılından yüksek bir büyümenin gerçekleşeceği beklenmektedir.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA