• Konya26 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yüce Hedefler Kitabından kıssadan hisseler
02 Mayıs 2013 Perşembe 10:31

Yüce Hedefler Kitabından kıssadan hisseler

Aydınlar Ocağında Mâverdinin Yüce Hedefler Kitabını tanıtan eğitimci Yaşar Çalışkan, Kötü evlat, anne ve babasına karşı isyan edendir. Kötü baba ise, evlatlarına karşı aşırı sevgi göstererek...
Aydınlar Ocağı’nda Mâverdi’nin Yüce Hedefler Kitabı’nı tanıtan eğitimci Yaşar Çalışkan, “Kötü evlat, anne ve babasına karşı isyan edendir. Kötü baba ise, evlatlarına karşı aşırı sevgi göstererek şımartandır” dedi.

Konya Aydınlar Ocağı’nın Salı Sohbetleri’nde konuşan eğitimci-yazar Yaşar Çalışkan, Ebu’l-Hasan el-Mâverdî’nin Yüce Hedefler Kitabı’ndan kıssadan hisseler sundu.
Sille Kültür Evi’nde gerçekleştkirilen sohbette yazar Yaşar Çalışkan, Bergamalı Ahmed Cevdet Efendi’nin Arapçadan çevirdiği ve insanlara maddî ve manevî yüce hedeflerin, âyet ve hadisler ışığı altında beyitlerle süslenerek edebî bir üslûpla anlatıldığı kitabın önemine değindi. Onu geçkin eseri bulunan ve bunlardan birisinin “Nasihatü’l-Mülûk” olduğunu Türkçeye de çevrildiğini kaydeden Çalışkan, Maverdi’nin miladi 972’de Basra’da doğup 1058’de Bağdat’ta vefat ettiğini ifade etti. Devrin meşhur hocalarından hukuk, ahlâk, siyaset, edebiyat ve felsefe dersleri alan Ebu’l-Hasan El-Maverdi’nin eserlerinde, ailesi ve kendisinin gülsuyu üretim ve ticaretiyle meşgul olduğundan “gülsuyu” anlamına gelen “Mâverdî” lâkabını kullandığını belirten Çalışkan, kadılık ve başkadılak görevinde bulunan Maverdi’nin, Abbasi Halifesi El-Kâim bi-Emrillah tarafından büyükelçi olarak tayin edilerek devletlerarası anlaşmazlıklarda özel görevlerle heyet başkanı olarak bir çok ülkeye gönderildiğini, gayet zeki, akıllı ve ikna kâbiliyetine sahip olan Maverdi’nin Selçuklu Sultanı Tuğrul Bey’le Halife arasında elçilik ve arabuluculuk görevinde de bulunduğunu kaydetti.
Yüce Hedefler Kitabı’nın dünyanın, hayatın, insanın hallerine ilişkin bir yol gösterici özelliğine sahip olduğuna işaret eden Çalışkan, eserde akıl ve heva, ilim ve sanat, edeb, ahlâk ve huy güzelliği, yumuşaklık ve öfke, doğruluk ve yalan ile hasetlik ve gıbta gibi konular üzerinde durularak insanların kıssadan hisselerle uyarıldıklarına dikkati çekti. Çalışkan, Maverdi’ye göre; “Kötü evlat, anne ve babasına karşı isyan edendir. Kötü baba ise, evladına ve evlatlarına karşı aşırı sevgi göstererek şımartandır” dedikten sonra şehvet konusunda Maverdi’nin eserinde yer alan şu şu güzel hadislere yer verdi: “Cennet’in etrafı nefsin hoşuna gitmeyen şeyler, Cehennem’in etrafı da nefsin hoşlandığı şehvetlerle kuşatılmıştır” mealindeki hadis-i şerifleri ile “Üzerinize şehvetlerin kumandan olmasından sakının; zira onun dünyada bahşettiği netice rezillik ve ayıplanma, âhirette ise vahamettir” şeklindeki yüce nutukları kıstas olsun.”
HAYIRLI İŞLERDE İNSANLAR KAÇA AYRILIR
Çalışkan, hikmetli söz ve fikirlerle dolu, insanı düşündüren Yüce Hedefler Kitabı’ndan seçtiği “Hayırlı işlerde insanlar kaç kısımdır?” kıssadan hisseyle sözlerine şu şekilde son verdi.
“İnsanları, yaptıkları işin hayrı itibariyle aşağıdaki dört kısma ayırmışlır:
1-Hiç bir garazsız yani maksat ve gaye taşımadan başlama.
2-Başkasına uyarak.
3-İnsanlara beğendirmek için.
4-Büsbütün terk etme.
Bunlardan birincisi izzetli, ikincisi düşünce sahibi, üçüncüsü alçak-adi, dördüncüsü şaki (yani kendinden her kötülük beklenilen haydut) ünvanına lâyıktır.”
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA