• Konya22 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yüce Divan yolu açıldı
23 Şubat 2014 Pazar 07:57

Yüce Divan yolu açıldı

Genelkurmay Başkanı ve kuvvet komutanlarının yargılanmasını MİT mensuplarında olduğu gibi Başbakan iznine bağlayan kanun, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi

Genelkurmay Başkanı ve kuvvet komutanlarının Yüce Divan'da yargılanmasının önününü açan Askerlik Kanunu Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Bundan böyle komutanlar için soruşturma iznini Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) mensuplarında olduğu gibi Başbakan verecek. Başta İlker Başbuğ olmak üzere diğer paşalar Anayasa Mahkemesi'ne başvurabilecek. Genelkurmay Başkanı, Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri komutanları hakkında görevi dolayısıyla işlenen suçlardan dolayı soruşturma açılmasına Başbakan; Jandarma Genel Komutanı hakkında ise İçişleri Bakanı karar verecek. Başbakan, Genelkurmay Başkanı ve üç kuvvet komutanı hakkında; İçişleri Bakanı da Jandarma Genel Komutanı hakkında araştırma, gerekiyorsa ön inceleme yaptıracak, soruşturma izni verecek veya vermeyecek. Alınan kararlara, 10 gün içinde Cumhurbaşkanlığı'na itiraz edebilecek, Cumhurbaşkanı tarafından verilen karar kesin olacak.

BAŞBAKAN ONAYI ŞART

Komutanlar hakkında Başbakan onayı olmazsa soruşturma ve inceleme yapılamayacak. Başbakan'ın onayıyla yapılacak soruşturma üç kişilik bir soruşturma kurulu tarafından yürütülecek ve sonuç bir raporla Başbakan'a sunulacak. Başbakan, kamu davası açılmasına gerek görmezse soruşturma kurulu genelkurmay başkanı ve kuvvet komutanları için 'kovuşturmaya yer yoktur' kararı verecek ve bu karar kesin olacak. Ayrıca isimsiz, imzasız ve delilleri gösterilmeyen ihbar ve şikayetler işleme konulmayacak. İzin vermeye yetkili merci kamu davasının açılmasına gerek görürse, soruşturma dosyasını Yüce Divan sıfatıyla yargılama yapmak üzere Anayasa Mahkemesi'ne gönderecek.

Genç generale uzun görev

 

Yeni kanunla birlikte TSK'nın mevcut kuvvet komutanları ile generallerin yaş haddi olan 65 yaşına kadar görevde kalmalarının önü açıldı. Mevcut TSK personel yasasında, kuvvet komutanlarının görev süreleri 2 yılla sınırlanıyor, istenirse ancak bir yıl uzatılabiliyordu. Yeni yasayla komutanların görev süresi yaş haddine kadar uzatılabilecek. Bunun yanında TSK'daki komuta kademesinin gençleştirilmesi de hedefleniyor. Genç yaşta orgeneral olabilecek generallerin, kuvvet komutanlıklarında, yaş haddine kadar, yani daha uzun süre görev yapmalarının önü açıldı. Rütbe bekleme süresini tamamlamaya bir yıl kalanlar da YAŞ değerlendirmesine alınacak, bunlardan terfi ettirilenlerle kadrosuzluktan emekli edilenler, rütbe bekleme sürelerini tamamlamış sayılacak.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ankara Yolu’nda zincirleme kaza!
  • En yüksek viyadük inşaatına yolcu ilgisi
  • Beyşehir’de ay yıldızlı kavşaklar dönemi
  • AK Parti Milletvekili Recep Konuk Beyşehir'de
  • Cinayet sanığı kuzen: Tüfek yere düşüp ateş aldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA