• Konya22 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
YSKdan Vatan Partisine meydan izni
29 Mayıs 2015 Cuma 06:52

YSK'dan Vatan Partisi'ne "meydan" izni

YSK, Adana Uğur Mumcu Meydanı'nın Vatan Partisi'ne tahsisine yer olmadığına ilişkin İlçe Seçim Kurulu kararı ile buna yapılan itirazı reddeden İl Seçim Kurulu kararını kaldırdı.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), Uğur Mumcu Meydanı'nın Vatan Partisi'ne tahsisine yer olmadığına ilişkin İlçe Seçim Kurulu kararı ile buna yapılan itirazı reddeden İl Seçim Kurulu kararını kaldırdı.

Adana Valiliği, 29 Mayıs'ta, Uğur Mumcu Meydanı'nın  seçim çalışmalarının dışında valiliğin bir faaliyeti (Cumhurbaşkanı'nın halkla buluşması) olacağı, diğer siyasi parti faaliyetlerine tahsis edilmemesi için Seyhan 1. İlçeSeçim Kurulu Başkanlığına başvurmuş ve bu talep reddedilmişti.

Valiliğin buna yönelik itirazını değerlendiren İl Seçim Kurulu, İlçe Seçim Kurulunun kararının kaldırılmasını, 29 Mayıs Cuma günü Uğur Mumcu Meydanı'nın siyasi faaliyet dışında olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Halkla Buluşma" etkinliği için Valiliğin kullanımına bırakılmasını kararlaştırdı.

Seyhan 1. İlçe Seçim Kurulu da alanın Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Halkla Buluşma" faaliyeti için tahsisi yönünde ek karar aldı. Ayrıca, iki program arasında en az 2 saat olması gerektiği aksi takdirde güvenlik zafiyeti oluşabileceği gerekçesiyle alanın Vatan Partisi'ne tahsisine yer olmadığına karar verildi. Ek karara yapılan itiraz İl Seçim Kurulunca reddedildi.

Vatan Partisi, il ve ilçe seçim kurullarının meydan tahsisine ilişkin kararlarının kaldırılması için YSK'ya başvurdu.

Yüksek Seçim Kurulu, İlçe Seçim Kurulunun ek kararının, ilk karar oluştuktan sonra değiştirilemeyeceğinden usule aykırı olduğuna hükmederek, kaldırılmasına karar verdi. Ek karara yapılan itirazı reddeden İl Seçim Kurulu kararının da kaldırılması kararlaştırıldı.

Kararda, "Seyhan 1. İlçe Seçim Kurulunun asıl kararında, Cumhurbaşkanının konuşma programına göre makul bir süre ayırdıktan sonra talepte bulunan siyasi partilere tahsis yapılması ilkesine uyulmadığından arada makul süre bırakılmak suretiyle Vatan Partisi'nin ilgili meydandaki miting saatlerinin 19.30-21.52 (güneşin batışından iki saat sonraya tekabül eden) olarak belirlenmesine karar verilmiştir" ifadesi yer aldı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kaldırımda beklediği sırada bacağından vuruldu
  • Gürbüzoğulları sektöre yön veriyor
  • “Konut almakta acele edin”
  • Konya'da bir şahıs polisten kaçarken kalp krizi geçirdi
  • Konya'da trafik kazası: 2 yaralı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA