• Konya16 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
YSKdan çelişkiler!
25 Mart 2009 Çarşamba 09:17

YSK'dan çelişkiler!

YSK hem zorlaştırıyor hem de para cezası kesecek!
Yüksek Seçim Kurulu (YSK)'nun TC kimlik numarası şartı yüzünden sandığa gidemeyecek seçmenleri para cezası bekliyor.
 

Pazar günü yapılacak yerel seçimlerde mazereti olmadığı halde oy kullanmayan vatandaşlar minimum 17 TL ceza ödeyecek. Para cezası nüfus cüzdanında TC kimlik numarası olmadığı için oy kullanamayacak seçmenler için de uygulanacak.

Seçimlerde oy kullanmayan vatandaşlara verilen para cezası gelişmiş demokratik ülkelerde pek görülmeyen, Türkiye'ye has bir uygulama olarak yerini koruyor. Para cezasıyla vatandaşın seçim sandığına gitmesi hedefleniyor. Anayasa'nın 175. maddesi, 1987 tarihli 3376 sayılı Anayasa Değişikliklerinin Halkoyuna Sunulması Hakkında Kanun, Milletvekili Seçim Kanunu ve Mahalli İdareler ile Mahalle Muhtarlıkları ve İhtiyar Heyetleri Seçimi Hakkındaki Kanun'da halkoylaması, milletvekili genel seçimi ve yerel seçimlerde oy kullanmayan seçmenlerle ilgili para cezası hükümleri bulunuyor.

YSK kaynakları, 29 Mart'ta yapılacak mahalli seçimlerde oy kullanmayan vatandaşlar için para cezası uygulanacağını bildirdi. Seçmenlerin kimliklerinde TC kimlik numarası bulunmaması ise mazeret olarak kabul edilmeyecek. Para cezasıyla ilgili yetkinin ilçe seçim kurulu başkanına ait olduğunu belirten YSK yetkilileri, oy kullanmayanların seçmen kütüklerindeki TC kimlik numarasından tespit edileceğini belirtiyor. Para cezası en son 21 Ekim 2007'de yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimleriyle ilgili anayasa değişikliğinin halkoylaması sırasında gündeme geldi. YSK, halkoylamasında oy kullanmayan seçmenlerle ilgili para cezasını Maliye Bakanlığı'nın da görüşünü alarak 17 YTL olarak belirlemişti. 22 Temmuz 2007 genel seçimlerinde ise, para cezası 7,5 YTL olarak saptanmış, ancak Maliye'nin "8 YTL'nin altındaki para cezalarının, tahsilat için yapılacak masrafın bu rakamdan fazla tutması nedeniyle uygulanmayacağı" duyurusu üzerine ceza uygulanmamıştı.

Mazlumder, başörtüsü yasağını Danıştay'a götürdü

YSK'nın siyasi partilerin sandık kurulu üyelerine başörtüsü yasağı getiren kararı yargıya taşındı. Mazlum-Der, söz konusu genelgenin iptali ve yürütmesinin durdurulması istemiyle Danıştay'da dava açtı. Derneğin Genel Sekreteri Emre Yurtalan, dava dilekçesini sunduktan sonra yaptığı açıklamada, genelgenin hukuki olarak kabul edilemeyeceğini savundu. YSK'nın skandal bir karara imza attığını söyleyen Yurtalan, genelgenin iptali ya da yürütmesinin durdurulması söz konusu olmazsa seçim günü sandık başlarında kargaşa ve tartışmaların yaşanabileceği uyarısında bulundu. Ankara, aa

YSK, muhafazakâr kanallara ceza yağdırdı

YSK'nın bazı TV kanallarına, seçim yasaklarına uymadıkları gerekçesiyle verdiği cezalar tartışılıyor. YSK, TV NET, Kanaltürk, Ses TV, Ülke TV, TGRT Haber ve TV 5'e 'uyarı, özür dileme ve program durdurma' cezaları verdi. Haber bültenlerinin tamamını AK Parti karşıtı haberlere ayıran kanallara ise cezaya gerek duymadı. YSK, seçim yasaklarını ihlalden radyo ve TV'lere ceza verilmesi konusunda RTÜK'ü by-pass etmişti. RTÜK'ün yayın ihlali iddiasını içeren raporları YSK'ya oylama yapmadan göndermesine karar verilmişti.
 
samanyolu
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA