• Konya12 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yörük kültürü yaşatılıyor
09 Mayıs 2013 Perşembe 10:12

Yörük kültürü yaşatılıyor

Konya Yörükleri kültürlerini yaşatmak adına yıllardır verdikleri mücadeleyi sürdürüyor.
Konya Yörükleri kültürlerini yaşatmak adına yıllardır verdikleri mücadeleyi sürdürüyor.
Kaybolmaya yüz tutmuş kültürlerini korumaya çalışan Konya Yörükleri, geçtiğimiz günlerde yapılan 'Konya Yörükleri Paneli' ile kültürlerini yaşamak ve yaşatmak adına bilinçlendi. Konya Yörükleri, konuşmacılığını Selçuk Üniversitesi Öğretim Üyeleri Doç. Dr. Caner Arabacı ile Yrd. Doç. Ömer Akdağ'ın yaptığı panel ile bir kez daha bir araya geldi. Selçuk Üniversitesi'nin Konya Yörükleri'ne sahip çıkmasından dolayı mutluluk duyduğunu belirten Konya Yörükbeyi Tuncay Özkan, "Geçmişten günümüze olduğu gibi Konya Yörükleri içlerindeki doğa sevgisi ve dinamizm ile kültürlerini yaşamaya devam ediyor. Bizler konargöçerliğin tüm özelliklerini içlerinde yaşayan yörükler kültürümüzü sonuna kadar yaşatmayı gayret ediyoruz." dedi.
PANELDEKİ BİLGİLERDEN KİTAP ÇIKACAK
Konya’da yaşayan Yörük Türkmenler’in Konya merkezinde, beldelerde ve 150’ye yakın köyde yaşadığını belirten Özkan, “Oğuz soyundan gelen Yörük ve Türkmenler yaşadıkları yerlere göre; Sarıkeçililer, Honamlılar, Solaklılar, Tekeler, Haytalar, Avşar, Bayındırlar, ve Yazır aşiretler olarak hayatlarını sürdürmektedirler.” dedi. Özkan, gerçekleştirilen panelin öneminin altını çizerek, “Konya’da yaşayan Yörük ve Türkmenlerin geçmişten günümüze yaşantısını ve iskan edinme şartları ile yerleşme yerleri ve arşivler incelenerek panelde sunulan bilgi ve belgelerin bir kitap haline dönüştürülmesi ve geleceğe aktarılması ana hedefimizdir.” ifadelerini kullandı.
DEVLETİN YANLIŞ POLİTİKALARI ZARAR VERDİ
 Selçuk Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Caner Arabacı, Cumhuriyet Dönemi'nde yörükler üzerinde yanlış politikalar uygulandığını belirterek, "Selçuk ve osmanlı döneminde Yörükler üzerinde mantıklı ve düzenli bir politika izlenmiştir. Yörükler yeni fethedilen yerlere yerleştirilmiştir. Yörük hayatı yok edilmemiştir. Sınırlar artık Yörük hayatını zorlamaya başlamıştır. Akılcı devlet politikalarıyla Yörük hayatı korunabilirdi." şeklinde konuştu. Yörüklerin topluma yıllardır farklı bir dinamizm kattığını vurgulayan Arabacı, "Yörükler yıllardır içlerinde bulundukları her topluma sevgiyle bakmışlar ve sevgiyle karşılanmışlardır. Devlet ve millet kültürü özellikle Yörükler için oldukça gelişmiş durumdadır. Devletin bu insanlara ve kültüre sahip çıkmak açısından çalışmalar yapması gerekmetedir." dedi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA