• Konya13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yorgancılık tarihe karışıyor
17 Ağustos 2010 Salı 12:14

Yorgancılık tarihe karışıyor

Türk geleneksel el sanatlarından olan yorgancılık mesleği de günümüzde kaybolmaya yüz tutan meslekler arasına girdi.
Konya'nın Hüyük ilçesinde yorgancılık yapan Mustafa Erdoğan, el işiyle yapılan yorgancılık mesleğinin yakında Türkiye'de tarih olacağını, kendisinin, ülkedeki bu mesleğin son temsilcileri arasında yer aldığını söyledi. Baba mesleği olarak 1957 yılından beri yorgancılık mesleğini yürüttüğünü anlatan Erdoğan, mesleğinin gelişen teknolojiye yenildiğini belirterek, "Yorgancılığın durumu giderek kötüye gidiyor. Artık bu işler hazır işe bindiği için mesleğimiz de kaybolma yolunda ilerliyor" dedi.
Yorgancılık mesleğini yapanların günümüzde günlük yevmiyesini dahi çıkaramadığından yakınan Erdoğan, kendisinin de diğer meslektaşları gibi çok az iş yapabildiğini, bununla da geçim imkanlarının oldukça zorlaştığını kaydetti. Hazır elyaf ve slikon yorganların çıktığını, bunların ucuz olması nedeniyle vatandaşlar tarafından ekonomik bulunarak tercih edilmeye başladığını belirten Erdoğan, meslekte yaşadıkları sıkıntıyı şu şekilde dile getirdi:
"Bu hazır yorganların tanesi 25-30 lira civarında. En iyisi 40 lira. Oysa bizim diktiğimiz yünlü yorganların sadece işçiliği 40-50 liradır. Malzemesini de dahil ettiğiniz zaman fiyatı 90-100 lirayı buluyor. O yüzden pahalı bulan vatandaşlar, ucuz olan hazır yorganları tercih etmeye başladı. Bu durum da işlerimizin haliyle sekteye uğramasına neden oldu. Oysa bizim diktiğimiz yorganlar daha sağlıklı. Tıpkı naylon gömlek ile pamuklu giymek arasındaki fark gibi. Naylon gömlekler nasıl insanın vücuduna yapışırsa, bu hazır yorganlar da öyle. Yün ve pamuklu yorgan vücuda yapışmaz, daha sağlıklıdır. Kışın sıcak tutar, yazın ise klima görevi görür. Ama vatandaşın sağlık durumuna aldırdığı yok. Çünkü bizim yorganlar kesesine hitap etmiyor. Ayrıca eskiden el işi, süslemeli yorganlar genç kızların çeyizinde olmazsa olmazlar arasında yer alıyordu, şimdi ise artık buna pek bakan da yok."
Yorgancılık mesleğinde yetiştirecek gençler de bulamadıklarından dert yanan Erdoğan, bu nedenle çok yakın bir gelecekte bu mesleğin kaybolan meslekler arasında yerini almasını beklediklerini söyledi. Erdoğan, "Yorgancılık mesleğinde çalıştıracak yeni eleman bulamıyoruz. Bu mesleği öğrenmek uzun zaman gerektirdiğinden, yeni nesil bu işe heves etmiyor. Daha kısa süreli öğrenilen meslekler tercih ediliyor. O yüzden, çırak bulamıyoruz. Biz de bu mesleğin son temsilcilerinden sayılırız. Çok yakında belki bu
meslek, büyük şehirlerde sadece zengin kesime hitap edebilecek bir hale dönüşebilir. Çünkü el işi, göz nuru dökerek ortaya çıkardığımız yorganlara para verip diktirebilecek kesim, günümüzde sadece bu kesim kaldı" diye konuştu.
 
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA