• Konya11 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yolu kısaltalım derken öldüler
26 Aralık 2010 Pazar 23:15

'Yolu kısaltalım' derken öldüler

Selçuk Üniversitesi Kazaları Araştırma, Önleme ve Uygulama Merkezi Müdürü Doç. Dr. Osman Nuri Çelik, insanların araçların aktif olduğu yolları birkaç metre ilerideki üst geçidi kullanmayı üşendiği için tercih ettiğini, bu durumun da
Edinilen bilgiyegöre, günümüzde trafik kazalarının birçoğu da insanların dikkatsizliği nedeniylemeydana geliyor.
 
Türkiye'de olduğu gibi Konya'da da yaya üst geçidiihlali nedeniyle bir hafta içinde biri üniversite öğrencisi iki kişi hayatınıkaybetti.
 
Hayatlarını kaybeden iki kişi de birkaç metre ilerideki yayaüst geçidini, yolu kısaltmak adına kullanmayınca yaşamlarının sonunu hazırlamışoldu.
 
Selçuk Üniversitesi Kazaları Araştırma, Önleme ve UygulamaMerkezi Müdürü Doç. Dr. Osman Nuri Çelik, kazaların birçoğunun da insanlarınhatasından kaynaklandığını söyledi.
 
Özellikle yaya üst geçidikullanımının toplumda artması gerektiğini belirten Çelik, ''Yaya üst geçitleritrafiğin yoğun olduğu yerlere yapılıyor. İnsanlar bu durumu göz ardı ederekyanlışa düşüyor. Bu hata hayatlarına mal oluyor'' dedi.
 
Bilinçli toplumoluşturulması için yaya üst geçidi kullanımının öneminin herkes tarafından iyianlaşılması gerektiğini anlatan Çelik, şunları kaydetti:
 
''İnsanlararaçların aktif olduğu yolları birkaç metre ilerideki üst geçidi kullanmayaüşendiği için tercih ediyor. Bu da olumsuz sonuçlar doğuruyor. Nedense insanlaryolun karşısına geçmek çok kolayken durumu zorlaştırıyor. İnsanlar hala eskialışkanlarına devam ederek üst geçitleri kullanmıyor. Kolay kolay vazgeçilemeyenalışkanlıklar bir anlık dalgınlık sonucu telafisi mümkün olmayan sonuçlardoğurabiliyor.''
 
Çelik, insanlara yaya üst geçidi kullanımının önemininilköğretim çağlarında çok iyi öğretilmesi gerektiğini sözlerine ekledi. 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA