• Konya24 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yolsuzlukla mücadele için paket
12 Şubat 2014 Çarşamba 09:06

Yolsuzlukla mücadele için paket

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, içeride ve dışarıda sanki hukuk devletinden uzaklaşılıyor algısı oluşturulmaya çalışıldığını söyledi.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 'Türkiye'nin özellikle daha şeffaf, hesap verilebilir, iyi yönetilebilir olması noktasında yolsuzlukla mücadelede kesinlikle çok daha güçlü şekilde bir reform çalışmasıyla milletimizin önüne çıkacağımız açık ve nettir. Şu anda o çalışmaları yapıyoruz' dedi.

DIŞ TİCARETE POZİTİF ETKİ

Türkiye ve dünya ekonomisine ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Şimşek, Türkiye'deki temel makroekonomik dengelerde iyileşmeler olacağını belirtti. Şimşek, iç talepte bir miktar yavaşlama öngördüklerini de kaydederek, son dönemde alınan tüketimi sınırlayıcı tedbirlerin cari açıkta çok ciddi düzeltme getireceğini kaydetti. AB'deki toparlanmanın da Türkiye'ye olumlu katkılarının olacağını ifade eden Şimşek, Ortadoğu ve Kuzey Afrika'daki kargaşaların sona ermesinin de ülkenin dış ticaretine pozitif etki edeceğinin altını çizdi.

CARİ AÇIKTA DÜZELME OLACAK

Maliye Bakanı Şimşek, geçen yıl yapılan altın ithalatının da ciddi oranda azaldığına dikkati çekerek, konuşmasını şöyle sürdürdü: 'Bununla birlikte liradaki değer kaybının enflasyona bir miktar yansıması olacak. Her ne kadar son gelişmelerin, küresel veya Türkiye'deki iç gelişmelerin bütçeye birtakım olumsuz yansımaları olabilecekse de ben yine de bütçe hedeflerinin gerçekleştirilebilir olduğu kanısındayım. Yani özetle bütçe ayağında manevra alanımız var, elimiz çok güçlü. Cari açıkta çok ciddi bir iyileşme sözkonusu olacak. Türkiye'nin risk algısı iyileşecek, yılın ilk yarısında enflasyon da geçici bir çıkış yaşanır ama yılın ikinci yarısına doğru özellikle 2015'in ilk yarısında tekrar yüzde 5'lik hedeflere doğru iner diye düşünüyorum. Büyümede bir miktar iç kaynaklı yavaşlama olabilir ama ümit ediyorum ki dış talepteki güçlenme Türkiye'ye olumlu yansır fakat bunlar kısa vadeli değerlendirmeler, orta ve uzun vadede Türkiye geleceği son derece parlak bir ülkedir.'

Değer tespitinde sorunlara dikkat

Maliye Bakanlığı olarak bu alanda sık sık sorunlarla karşılaştıklarını anlatan Şimşek, değer tespitinde ciddi tutarsızlıkların olduğunu ifade etti. Bakan Şimşek, yan yana olan iki belediyede bile ciddi farklılıkların olabildiğine işaret ederek, bunun da belediyelerin gelirlerini olumsuz etkilediğini söyledi.

Emlakta düzenleme ihtiyacı

Şimşek, ayrıca şunları söyledi: 'Aslında şu anki Emlak Vergisi Kanunu İç Genelgesi'ne bakarsanız hiçbir sınırlama yok. Değer tespitinde en ufak bir sınırlama yok. Mahalli idarelerimiz arzu ederlerse bir taşınmazın emlak vergi değerini piyasa değerine yaklaştırmaları ve piyasa değeri üzerinden bu vergileri almalarının önünde hiçbir engel yok. Biz bunun önünü açtık ama maalesef mahalli uygulamalar bir standarda sahip değil, zaman zaman tutarsızlıklar arz ediyor, Bu alanda bizim bir reforma ihtiyacımız var.'

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA