• Konya25 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yol güzergahları değişti, kafalar karıştı
23 Haziran 2014 Pazartesi 16:43

Yol güzergahları değişti, kafalar karıştı

Alaaddin – Mevlana tramvay hattı çalışmaları nedeniyle, Alaaddin çevresindeki yolların güzergahları değişti. Araç giriş çıkışlarının değiştiği cadde ve sokaklarda sürücülerin kafaları karışınca, trafikte de aksamalar yaşanıyor. Büyükşehir Belediyesi’nden


Konya büyükşehir Belediyesi’nin Alaaddin – Mevlana tramvay hattı çalışmaları sürüyor. Çalışmalar yaz dönemi tatili nedeniyle Alaaddin bölgesinde hızlandırılmış durumda. Çalışmalar nedeniyle Alaaddin çevresinde bazı cadde ve sokakların giriş çıkışlarında değişiklik yapıldı. Ancak yapılan değişiklikler vatandaşın kafasını karıştırmış durumda. Sahib-i Ata Mahallesi’nde bulunan Mimar Muzaffer Caddesi değişikliğin yaşandığı alanlardan biri. Cadde Konya’nın kitap çarşısı olarak bilinen Rampalı Çarşı civarına kadar ters yönlü işletilmeye başlandı. Artık Zafer Meydanı’ndan Mimar Muzaffer Caddesi’ne giren bir araç, yol boyu aynı istikamette gidemeyecek. Yol bir noktadan sonra Alaaddin Bulvarı’na yönlendirilmiş durumda. Aynı şekilde Rampalı Çarşı istikametinde Mimar Muzaffer Caddesi’nden çıkış yapılamıyor. Oradaki yapılan yön değişikliği nedeniyle Alaaddin Bulvarı’ndan Mimar Muzaffer Caddesi, Rampalı Çarşı bölgesine giriş yapılarak Mimar Muzaffer Caddesi’nin araç trafiği ters yönde değiştirilmiş durumda. Böylelikle Alaaddin- Mevlana arasındaki trafiği Başaralı Caddesi’ne yönlendirmek amaçlanıyor. Sürücülerin durumu anlaması için yollara duba ve tabela konuldu. Ancak sürücülerin trafikteki değişikliği anlaması için bu girişimler yetersiz kalıyor. Vatandaşlar trafiğin aksamaması ve mağduriyet yaşanmaması için yetkilerin bölgede yönlendirme yapmalarını bekliyor.

BÜYÜKŞEHİR’DEN UYARI GELDİ

Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından çalışmalar nedeniyle Mevlana Caddesi’nde yapılacak yol daraltılmasını duyuran bir açıklama yapıldı. Açıklamada, Alaaddin – Mevlana tramvay hattı çalışmalarının hızlandırıldığı, bu nedenle yollarda değişikliklerin yapılacağına dikkat çekildi. Açıklama şu şekilde devam etti, “Konya Büyükşehir Belediyesi, inşaat çalışmaları devam eden Alâeddin-Adliye tramvay hattının Alâeddin-Mevlana kesimindeki çalışmaları okulların kapalı ve günlük yolculuk hareketlerinin az olması sebebiyle yaz aylarında yapacaktır. Bu sebeple Mevlana Caddesi 24 Haziran Salı gününden başlayarak inşaat süresince şerit daraltma uygulanacağından, belli saatlerde çift yönlü servis amaçlı kullanılmak üzere açık tutulacak, bölgenin alternatif araç ulaşımı Başaralı ve Şerafettin Caddelerinden sağlanacaktır. Güvenli trafik akışının sağlanması için UKOME tarafından söz konusu iki cadde ile birlikte bölgedeki diğer cadde ve sokaklarla ilgili tek yön, park yasağı, sağa-sola dönüş yasakları gibi kararlar alınmıştır. Trafik güvenliğinin sağlanması açısından inşaat süresince vatandaşlarımızın zorunlu olmadıkça şehir merkezine özel araçlarıyla gelmemeleri, toplu ulaşım araçlarını kullanmaları; sürücülerimizin ise trafik levha ve işaretlerine azami şekilde dikkat etmeleri, bölgede görev yapacak emniyet ve zabıta birimlerine yardımcı olmaları önem arz etmektedir. Konya’mıza yapılan bu önemli yatırımda yapım süresince oluşabilecek mağduriyetten dolayı vatandaşlarımızın göstereceği anlayış için teşekkür ederiz. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

BÜYÜKŞEHİR’DEN AÇIKLAMA GELDİ ANCAK YETERSİZ

Konuyla ilgili Konya Büyükşehir Belediyesi’nden açıklama gelmesine rağmen vatandaşlar durumu anlamakta güçlük çekiyor. Yön tabelaları ve yollara çakılan dubalar yetersiz kalınca, trafikte aksamalar yaşanıyor. Kargaşa nedeniyle araçlar özellikle Mimar Muzaffer Caddesi’nde karşı karşıya gelerek caddenin sıkışmasına sebep oluyor.

A. AKİF SOLAK / YENİ HABER
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA