• Konya13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
YÖKün Konya için isteği
10 Mayıs 2010 Pazartesi 14:48

YÖK'ün Konya için isteği

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Berrak Kurtuluş, Konya'nın üniversiteler şehri olmasını istediklerini belirtti.
Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Berrak Kurtuluş, Konya'nın üniversiteler şehri olmasını istediklerini belirterek, ilde ikinci devlet üniversitesi kurulmasının karalaştırıldığını ifade etti.
 
Prof. Kurtuluş, "Tabii ki Konya'da üniversitelerin kuruluyor olması, öğrencilerimizin dünya ile bağlantı kurabilmeleri ve vizyon sahibi olmaları açısından çok önemli." dedi.
 
Konya Selçuk Üniversitesi Ereğli Meslek Yüksekokulu ev sahipliğinde düzenlenen 'Meslek Yüksekokullarında Yeni Yapılanmalar ve Meslek Yüksekokullarının Geleceği' konulu konferans, YÖK Yürütme Kurulu üyeleri Prof. Dr. Berrak Kurtuluş ve Prof. Dr. Durmuş Günay'ın katılımıyla gerçekleşti.
 
Ereğli Kültür ve Spor Salonu'nda gerçekleşen konferansa Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Okudan ile birlikte meslek yüksekokulları müdürleri, öğretim üyeleri ve çok sayıda öğrenci katıldı. Açılış konuşmasını yapan Rektör Prof. Dr. Süleyman Okudan, değişmeye ve geliştirmeye en tepeden başladıklarını belirterek, "Göreve geldiğimiz günden bu yana marka üniversite olacağımıza inandık. Daha sonra bu dalga dalga büyüdü. Şimdi buna öğrencilerimiz de inandı. Selçuk Üniversitesi ailesi olarak biz yüreklerimizi birleştirdik. Giderek büyüyen bir misyon oluşturamaya başladık. Yatay büyümemizi tamamladık. 150 milyon TL dış kaynak, 250 milyon TL katma değerlerimizle büyüdük. Gözümüzü artık dikey büyümeye çevirdik. Eğitimde, sosyal faaliyetlerde, teknolojide sesi yükselen, özgür, demokratik bir üniversite olduk. Bunu başarmamızda destek olan başta üniversite yönetimi, öğretim üyeleri ve bana çalışma gücü veren öğrencilerime teşekkür ediyorum." diye konuştu.
 
"KONYA'NIN ÜNİVERSİTELER ŞEHRİ OLMASINI İSTİYORUZ"
 
Konya'nın üniversiteler şehri olması konusunda, YÖK'te yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Berrak Kurtuluş ise 4 Mart 2010 tarihinde YÖK'te alınan karar itibariyle Konya'da ikinci bir devlet üniversitesi kurulmasının karalaştırıldığını ifade etti. Prof. Kurtuluş, şunları söyledi: "Konya Üniversitesi adıyla açılacak üniversitede Eğitim Bilimleri, Havacılık ve Uzay Bilimleri, Fen, Mühendislik ve Mimarlık Fakülteleri olması öngörüldü. Bu fakültelerden birinin de Ereğli'de kurulmasını arzu ediyoruz. YÖK olarak, Konya'nın ve ilçelerinin eğitim alanında gelişmesi için çalışıyoruz. Konya'nın üniversiteler şehri olmasını istiyoruz. Tabii ki Konya'da üniversitelerin kuruluyor olması öğrencilerimizin dünya ile bağlantı kurabilmeleri ve vizyon sahibi olmaları açısından çok önemli. Öğrencilerimiz artık eğitim, Erasmus ve Farabi programlarından daha fazla yararlanma imkanı bulacaklar."
 
"TÜRKİYE YÜKSEK ÖĞRETİMDE BİR ATILIM İÇERİSİNDE"
 
Türkiye'de mesleki eğitimin durumu ve bu konuda yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Durmuş Günay da Türkiye'de meslek yüksek okullarında okuyan öğrencilerin işsizlikle karşı karşıya kaldığını söyledi. Prof. Günay, şöyle devam etti:
"Bunun en önemli nedeni ise eğitim ve iş dünyasında yaşanan uyumsuzluktur. İşveren ve iş gücü arasından bir ilişkinin olmamasıdır. Mesleki eğitimde teorik anlamda hiç eksiğimiz yok. Ancak beceri konusunda büyük bir eksiklik var bu uyumsuzluğu ortadan kaldırmak için nitelikli eleman yetiştirmeliyiz. Şu da unutulmalı ki Türkiye artık yüksek öğretimde bir atılım içerisine girdi." şeklinde konuştu.
 
Konuyla ilgili bir takım çalışmalar yaptıklarını anlatan Günay, yılda 250 bin civarında öğrenciyi meslek yüksek okullarına aldıklarını kaydetti. Öncelikle, bu öğrencilerin nitelikli eleman olarak yetişebilmeleri için iş dünyası ile iç içe eğitimi öngördüklerine değinen Prof. Günay, şöyle dedi: "Bir öğrenci 2 yıllık eğitim sürelerinin yarısını sektörde staj yaparak diğer yarısını ise teorik dersler alarak tamamlayacak. Bu öğrencilere staj gördükleri yerlerde asgari ücretin 3'te birini geçmeyecek kadar maaş verilecek. Sigortaları ise devlet üniversitelerinde devlet, vakıf üniversitelerinde ise vakıflar tarafından karşılanacak. Böylelikle öğrenciler iş dünyasında da tecrübe sahibi kalifiye eleman olarak yetişecek."
 
DERSLİK BİNASINI İNCELEDİLER
 
Konferansın sonunda Rektör Prof. Dr. Okudan, YÖK Yürütme Kurulu üyeleri Prof. Dr. Kurtuluş ve Prof. Dr. Günay'a katılımlarından dolayı plaket ve çini tablo takdim etti. Daha sonra YÖK yürütme kurulu üyeleri, hayırsever işadamı Kemal Akman tarafından yaptırılan Ereğli Kemal Akman Meslek Yüksekokulu'nun yeni derslik binasını gezerek, yetkililerden bilgi aldı.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA