• Konya6 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
YÖK ve MİTin başına düşünülen Balyozcular
29 Ocak 2010 Cuma 13:00

YÖK ve MİT'in başına düşünülen Balyozcular

İstihbaratın başına 'muvazzaf bir general' getirmeyi düşünen Balyoz darbecileri, MİT, YÖK ve ÖSYM'nin üst yönetime de TÜBİTAK'tan çok sayıda atama planlamış
İstihbaratın başına ‘muvazzaf bir general' getirmeyi düşünen Balyoz darbecileri, üst yönetime de TÜBİTAK'tan çok sayıda atama planlamış.

BALYOZ'UN MİT TİMİ HAZIRMIŞ

BALYOZ Planı'nda MİT'teki yönetimden rahatsızlıklarını açıkça dile getiren cuntacılar, kuruma TÜBİTAK'tan çok sayıda ‘güvenilir isim' atamak için liste hazırlamış. MİT Teknik Daire Başkanlığı için Tevfik Alparslan B. Düşünülmüş. Cuntacılar Haydar A'yı ÖSYM'ye, Mehmet A'yı da YÖK'e başkan yapacaktı...

YÖK VE ÖSYM'DE OPERASYON

Balyoz Harekat Planı'na göre cunta, darbeden sonra MİT, TÜBİTAK, YÖK ve ÖSYM gibi kurumlara atanacak isimleri de belirlemiş. MİT'in tepe noktalarına TÜBİTAK'tan bazı isimler getiriliyor.

Balyoz Harekat Planı'nı inceledikçe ilginç detaylar ortaya çıkıyor. Dönemin 1. Ordu Komutanı Orgeneral Çetin Doğan tarafından hazırlanan plana göre, darbenin ardından MİT'in yönetimi tamamen değişecekti. Cunta, TÜBİTAK'tan, MİT'in tepesine atama yapacaktı.

MİT yönetimine üç kişi

Balyoz darbe planına göre atamalar MİT'le sınırlı tutulmamış. YÖK, ÖSYM, TÜBİTAK ve BDDK başkanlıklarına getirilecek isimler de belirlenmiş.

Buna göre TÜBİTAK'tan Mehmet Önder Y., MİT üst düzey yöneticiliğine, Tevfik Arslan B., MİT Müsteşarlığı Teknik Daire Başkanlığı'na getirilecekti. MİT'e yerleştirilecekler arasında Zübeyde G. de bulunuyor.

Etkin ve kritik noktalar

TÜBİTAK'ta görevli Ömer Aka A. ise dönemin TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Namık Kemal Pak'ın yerine atanacaktı. Süleyman Ersin T'nin de başkanlığını Engin Akçakoca'nın yaptığı Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Yönetim Kurulu'na getirilmesi öngörülüyor.

Yine TÜBİTAK'ta görevli Mustafa Sermet S'nin, Meteroloji İşleri Genel Müdürlüğü'ne yerleştirilmesi planlanırken, Zeynep Emine Ş için de “Başbakanlık'ta uygun ve kritik bir sorumluluk” öngörülüyor. Ahmet Murat T'ye ise YÖK'te “etkin bir yöneticilik” verilecekti.

YÖK ve ÖSYM

Darbeciler, YÖK'ün yönetimini ele geçirmek için de bir liste hazırladı. Planına göre, dönemin YÖK Başkanı Kemal Gürüz, Milli Eğitim Bakanlığı'na atanacaktı. Gürüz'den boşanacak yere ise Mehmet A. getirilecekti.

11 yıl ÖSYM Başkanlığı yapan Dr. Fethi Toker yerine ise Haydar A'nın atanması isteniyor. Haydar A'nın karşısına “Mutlaka atanacaktır” notu ise gözler kaçmıyor.

Menderes K. ile Tuncay K'nın çok güvenir bir eleman olarak tanıtıldığı listede, bu iki isme kritik görevlerin verilebileceği belirtiliyor.

Planda ayrıca, Sema Ö., Nuri A., Argun A., Metin Ö., Müşerref Y. ve Gönül T'nin ÖSYM yöneticiliğine, İsmail T., Ali Rıza S. ve Hüsniye Y'nin de YÖK'e yerleştirilmesi hedefleniyor. Cunta planında ayrıca Türk Uçak Sanayi, ASELSAN, HAVELSAN gibi savunma sanayi şirketlerinde görevli olan yüzlerce kişi de fişlemiş.

Kaynak: Taraf
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor
  • Konya'da köylülere bedava at dağıttılar
  • Halisdemir davasında karar açıklandı
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA