• Konya23 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
YÖK ülkemizin önünü açmıştır
01 Aralık 2011 Perşembe 11:23

'YÖK ülkemizin önünü açmıştır'

Yükseköğretim Kurulunun (YÖK) aldığı kararla üniversitelere giriş sınavında uygulanan katsayı uygulamasına son vermesi iş dünyasında olumlu karşılandı.

Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) aldığı kararla üniversitelere giriş sınavında uygulanan katsayı uygulamasına son vermesi iş dünyasında olumlu karşılandı. MÜSİAD Konya Şube Başkanı Aslan Korkmaz, YÖK’ün büyük bir yanlıştan dönmesi takdirle karşılanan bir gelişmedir dedi.

MÜSİAD Konya Şube Başkanı Aslan Korkmaz, Yükseköğretim Kurulu’nun toplantısının ardından katsayı uygulamasına son veren kararını değerlendirdi.

Katsayı uygulamasına son verilen kararın takdirle karşılanacak bir gelişme olduğunu vurgulayan MÜSİAD Konya Şube Başkanı Korkmaz, “ Katsayı uygulamasının başlaması ile birlikte üniversiteye girecek olan gençlerimiz arasında eşitlik tekrar sağlanmıştır. Bu uygulamanın bir hata olduğunu bundan önce de birçok platformda dile getirdiğimiz bir olaydı. Katsayı uygulamasının kaldırılması gençlerimizin istediği gibi eğitim almalarının önünü açacaktır” şeklinde konuştu.

Katsayı uygulamasının meslek liselerine kayıt olmak isteyen öğrencilerin sayısını düşürdüğünü hatırlatan Aslan Korkmaz, “Katsayı uygulamasıyla beraber meslek liselerine kayıt olmak isteyen birçok gencimiz düz liselere yönelmişti. Böylece sanayinin ihtiyacı olan yetişmiş teknik eleman sorunu daha da artarak devam etti. YÖK’ün bu yanlıştan dönmesi özellikle yetişmiş eleman sıkıntısı yaşayan iş dünyasının teknik eleman sorunun çözümünde büyük önem taşımaktadır” ifadelerini kullandı.

Yetişmiş teknik eleman sorunun özellikle sanayicilerimiz için önemli olduğunu dile getiren Korkmaz, “Ülkemiz üretiminde yaşanan büyüme sanayicilerimizin yeni yatırımlarla büyümesinin önünü açmıştır. Üretim gücünü arttırmak için kapasitesini arttıran sanayicilerimiz bu noktada yetişmiş teknik eleman ihtiyacının karşılamakta güçlük çekmekteydi. Teknik eleman bulamayan sanayicilerimiz bu yüzden meslek lisesini memleket meselesi olarak görmekteydi”  şeklinde konuştu.

Katsayı uygulamasının başarılı olan öğrencilerin önünü de tıkadığını söyleyen Korkmaz, “Üniversite sınavında gençlerimize uygulanan bu ayrımcılık meslek liselerinde öğrenim görüp başarılı olan öğrencilerimizin geleceğini engelleyen bir sorun olmuştu. Ülkemizin ekonomik ve sosyal gelişmesinde büyük yaralar açan 28 Şubat uygulamalarına son veren bu karar, o neslin eğitiminde bir utanç olarak artık tarihe geçmiştir.” dedi.

MÜSİAD Konya Şube Başkanı Aslan Korkmaz sözlerinin sonunda, “Gençlerimiz arasında uygulanan katsayı adaletsizliğine son veren karara imza atan başta YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan olmak üzere tüm YÖK Yönetim Kuruluna teşekkür ediyorum” dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Yıldız'dan Sade'ye ziyaret
  • Suğla Tarım Meslek Lisesine belediye araç hibe etti
  • Konya'da komşu kavgası: 2 yaralı
  • Körfez ülkeleri iş adamları Konya'yı geziyor
  • Konya Şehir Kolejinden Sarıveliler’de eğitime destek

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA