• Konya20 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
YÖK sabit puandan vazgeçti
04 Mart 2010 Perşembe 17:51

YÖK sabit puandan vazgeçti

YÖK Başkanı, alan içi tercihte verilecek sabit puan uygulamasından vazgeçtiklerini belirterek, "Yeni formüller üzerinde duruyoruz" dedi.
Katsayı konusu gündemdeki yerini koruyor. Danıştay YÖK’ün itirazına red gerekçelerini açıklarken YÖK Genel Kurulu da Ankara’da toplandı.

YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan daha önce açıkladığı alan içi tercihte verilecek sabit puan uygulamasından vazgeçtiklerini belirterek, "Farklı katsayı düzenlemesi sürecek" dedi

YÖK Genel Kurulu Ankara’da toplandı. YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan toplantıya verilen arada gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Özcan, toplantıda katsayı uyglamasının detaylarını belirleyecek bir komisyon oluşturacaklarını bildirdi.

Gazetecilerin "Sabit puan uygulanması gelecek mi?" sorusuna Özcan, "Bir-iki formul üzerinde çalışıyoruz ancak sabit puan konusu yasa ile uyumlu olmadığı için ondan vazgeçtik" yanıtını verdi.

Özcan yasada katsayıların çarpılması gerektiğinin belirtildiğini hatırlatarak, "O yüzden yine farklı katsayı uygulaması olacak" dedi.

YÖK Başkanı, 0,3 ve 0,8’lik katsayıya dönüşün mümkün olmadığını birkez daha vurguladı.

"Katsayılar yine yüzdelik dilimde mi olacak?" sorusu üzerine Özcan, "Tabi yeni sistem yüzdelik olduğu için ona göre düzenleme olur" diye konuştu.

"İlahiyatın önü açılıyor yorumları doğru değil"

Bir gazetecinin, 'Yatay geçiş yönetmeliği hazırlandı. Bu yönetmeliğin, katsayının arkasından dolanmak şeklinde hazırlandığı yönünde yorumlar var.' şeklindeki sözleri üzerine Özcan, şunları dile getirdi:

"Hiç alakası yok. Sabancı meselesinde başlayan bir süreçti. O zaman ilk iki sene ortak program takip eden okullarda, istedikleri alanlara geçişleri serbest bırakmıştık. Ondan sonraki gelişmelerde, bu konuda biraz talep geldi... O zamandan beri çalışıyoruz. Şimdi olgunlaşmaya başladı. Bir üyemizden, iki daldan mezun olma meselesini araştırmasını istedik. Ayşe hanım o çalışmasını bize sundu. Şimdi yatay geçiş yönetmeliğinin diğer maddelerine de bakıp, ne kadar serbest bir yatay geçiş yapabilirsek... Öğrenciler üniversite sınavında istedikleri alanlara yönlendirilemiyorlar, diye ÖSS hep suçlanıyor. İnşallah daha mükemmel bir hale getirmek için... "

Yeni sistemde test sayısını 18'e çıkartarak yönlendirme konusunda ilerleme sağlandığını ifade eden Özcan, "Ama o da yeterli değil. Yine de öğrenciler belli alanlarda hareket ediyor. O alanı biraz daha geliştirmek için yapılacak şey, yatay geçiş yönetmeliğini biraz değiştirmekti. Biz de onla uğraşıyoruz. O sizin gazetelerde bahsedilen yatay geçiş yönetmeliği eski bir yönetmelik. Eski bir yönetmelik üzerinde konuşuyorsunuz. Biz yeni bir yönetmelik çalışması içindeyiz. Zannediyorum bir aya kadar biter." dedi. 'Daha güzel bir yatay geçiş yönetmeliği' hazırlanacağını söyleyen Özcan, bu konuda üniversitelerden de görüş alacaklarını söyledi.

Özcan, yönetmelikle ilahiyatların önünün açıldığı yönünde yapılan yorumların hatırlatılması üzerine, "Hayır, hiç alakası yok bunla. Zaten biz onu çoktan beri düşünüyorduk. Yatay geçiş yönetmeliğinde bir serbestlik olmasını ve üniversitelere daha fazla özerlik vermeyi. Yani hangi öğrenciyi hangi bölüme geçecek meselesini kendilerine bırakmayı. O mesele ile kesinlikle alakalı değil." şeklinde konuştu.

"Yatay geçiş yönetmeliği olursa, ortaöğretimde alanların ne anlamı kalacak. Burada bir çelişki yok mu?" şeklindeki soruya Özcan, "Hayır, ABD'ye gidenler, oradaki sistemi bilenler çok iyi bileceklerdir. Orada istediğiniz alanda, istediğiniz alana geçiş yapabilirsiniz. Hiçbir sınır yoktur. Yeter ki, o alanda başarılı olun." diyerek cevap verdi.

Özcan, yatay geçişte kontenjan konusunun ise üniversitelere bırakılacağını dile getirdi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kaldırımda beklediği sırada bacağından vuruldu
  • Gürbüzoğulları sektöre yön veriyor
  • “Konut almakta acele edin”
  • Konya'da bir şahıs polisten kaçarken kalp krizi geçirdi
  • Konya'da trafik kazası: 2 yaralı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA