• Konya11 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yoğun çaba harcıyoruz
20 Kasım 2012 Salı 14:59

'Yoğun çaba harcıyoruz'

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Arap Birliği Genel Sekreteri el-Arabi başkanlığındaki Arap dışişleri bakanlarından oluşan heyetle Gazze'ye hareket etti.
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil el-Arabi başkanlığındaki Arap dışişleri bakanlarından oluşan heyetle Gazze'ye hareket etti.

Özel uçakla Mısır'ın Ariş kentine gelen Davutoğlu'nun, Gazze ziyaretine katılacak Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil el-Arabi başkanlığındaki Arap dışişleri bakanlarıyla havaalanı VIP salonunda görüştü.

Davutoğlu ve Arap bakanlar, görüşmenin ardından karayoluyla Gazze'ye gitmek üzere Mısır-Gazze sınırındaki Rafah Sınır Kapısı'na hareket etti.

Bu arada, Mısır güvenlik güçlerinin, Gazze'ye hareket eden bakanların bulunduğu araçların geçiş güzergahında yoğun güvenlik önlemleri aldığı görüldü.
Yoğun çaba sarfediyoruz
Mısır'a hareketinden önce Esenboğa Havaalanı'nda basın toplantısı düzenleyen Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İsrail'in Gazze saldırısı ile ilgili, "taraflar arasındaki görüş ayrılığını giderebilmek için yoğun bir çaba sarf ettiklerini" bildirdi.
Bakan Davutoğlu, bölgenin değişen şartlarının açık bir şekilde, bölge ülkeleri ve bölge halklarının Gazze'deki bu insanlık trajedisine sessiz kalmayacaklarını açık bir şekilde ortaya koyduğunu söyledi.
Davutoğlu, "Artık Filistinlilerin kendi özgür vatanlarında, kendi sınırları içinde başı dik, onurlu bir biçimde yaşamalarının vakti gelmiştir" şeklinde konuştu.
2008'den farklı bir Ortadoğu var
İsrail'in 2008 yılında Gazze'ye yaptığı saldırıyla, bugünlerdeki saldırıların koşullarının benzerliğine dikkati çeken Davutoğlu, ''Ama 2008'den farklı bir Ortadoğu var şu anda'' dedi.
Kara harekatını mazur gösteremez
İsrail'in kara ordusuyla Gazze'ye girebileceği yönündeki açıklamalarının hatırlatılması üzerine Davutoğlu, İsrail'in bu açıklamalarını kaygıyla karşıladıklarını belirterek, ''Hiçbir gerekçe sivillerin bu kadar yoğun olduğu bir bölgeye ayrım gözetmeksizin yapılan bombalamaları ve kara harekatını mazur gösteremez" ifadelerini kullandı.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA