• Konya8 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yoğun bakım hemşirelik kursu sona erdi
20 Nisan 2012 Cuma 14:26

Yoğun bakım hemşirelik kursu sona erdi

Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi nde 5 hafta süren kurs dün düzenlenen sertifika töreniyle son buldu.
Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi‘ nde 5 hafta süren kurs dün düzenlenen sertifika töreniyle son buldu.
 
Yenidoğan hemşirelerinin yoğun bakım alanında en güncel bilgilerle donatılmasını amaçlayan kurs; Diyarbakır, Hatay, Afyon, Isparta, Denizli Antalya ve Konya hastanelerinde görev yapan 20 hemşire kursiyerlerin katılımı ile gerçekleşti. Gösterilen yoğun ilgi nedeniyle her kurumdan ancak sınırlı sayıda kursiyerin kabul edilebildiği kurs 2 hafta teorik, 3 hafta pratik olmak üzere 5 hafta sürdü. Kurs sonunda yazılı ve pratik sınav yapılarak, başarı sağlayan kursiyerlere onaylı Yenidoğan Yoğun Bakım Hemşireliği Sertifikası Akyokuş Park Konya Mutfağında düzenlenen yemekli programda verildi.
Yılda bir milyon üç yüz bin bebeğin dünyaya geldiğini bu bağlamda yeni doğan kursunun mezuniyet sonrası eğitimi açısından çok önem taşıyan bir program olduğunu ifade eden N.E Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı ve Çocuk Sağlığı Ana Bilim dalı Başkanı Prof. Dr. Rahmi ÖRS;  “Prematüre doğan bebeklerin bakımında özellikle nitelikli yaptığı işin teoriğini pratiğini iyi bilen özellikle hemşirelere çok büyük ihtiyaç var. Bu anlamda düzenlenen ikinci kursumuzda eğitim süresi boyunca dünyada ve ülkemizde yenidoğan sağlığı ve yenidoğan hemşireliği, neonatolojide temel kavramlar ve fizik muayene özellikleri, yenidoğanın hemşirelik bakımı ve ilkeleri,  yenidoğan infeksiyonları,  aile ve sağlık çalışanı arasındaki iletişim, neonatal etik, yenidoğan canlandırması düşük doğum ağırlıklı ve prematüre bebeklerin izlem ilkeleri ve sorunları başta olmak üzere 40 ayrı konuda kursiyerlerimize bilgi verildi” dedi.
 
Kurslara çok yoğun talep olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Örs; çok geçmeden Mayıs ayında üçüncü kursumuzu da açacağız. Muhtemelen bu kursumuzda olduğu gibi Mayıs ayında düzenleyeceğimiz kursumuza da katılımcıların büyük çoğunluğu şehir dışından olacaktır. Bizler bu kursları düzenlerken işin sosyal yönünü de düşünüyoruz. Kursumuza katılanlara Konya’ yı ve Konya kültürünü tanıtıcı etkinlikler yapıyoruz. Biliyorum ki bu kurslar ülkemizde prematüre bebek ölümlerinin azaltılması ve yenidoğan sağlığının iyileştirilmesi konusunda çok büyük yarar sağlayacak ve bu husustaki elman açığını kapatacaktır.  Ben, emeği geçen hocalarımıza ve kursiyerlerimize katılımlarından dolayı çok teşekkür ediyorum diye söyledi. Program, kursiyerlere sertifikalarının verilmesiyle son buldu.
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor
  • Konya'da köylülere bedava at dağıttılar

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA