• Konya7 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yine olsa, yine aynısını yaparız
18 Ekim 2012 Perşembe 21:36

'Yine olsa, yine aynısını yaparız'

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Suriye uçağının Ankarada indirilmesiyle ilgili, "Türkiye haklıdır, yine olsa aynı uygulamayı gerçekleştiririz" dedi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu , Suriye uçağının Ankara’da indirilmesiyle ilgili, “Türkiye’nin bunu durdurması hangi açıdan bakılırsa bakılsın doğrudur, haklıdır ve elimizde sağlam delillerle desteklenmiş bir bilgi olduğunda yine aynı uygulamayı gerçekleştiririz” dedi.

Bakan Davutoğlu, Hilton Otel’de düzenlenen “Balkan Savaşlarından Balkan Barışına” Konferansı kapsamında Arnavutluk Dışişleri Bakanı Edmond Panariti ile bir araya geldi. Davutoğlu ve Panariti görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. İki ülke ilişkilerinin ele alındığı basın toplantısında gazetecilerin de sorularını yanıtlayan Bakan Davutoğlu, Suriye uçağının indirilmesiyle ilgili bir soruyu yanıtladı.

Yaşanan olayların Türkiye-Rusya arasında krize neden olduğu iddialarını yalanlayan Bakan Davutoğlu, “Hiçbir şekilde bu mesele bir Türkiye ile Rusya arasında aşılamayan bir kriz falan değil, böyle bir durum yok. Daha olayın başladığı ilk saatten itibaren Türkiye ile Rusya arasında her türlü istişare kanalı açıktı, her konu, her bilgi paylaşıldı. Daha ilk anlardan itibaren Rus Büyükelçisi, Ankara’da bilgilendirildi. Moskova’daki büyükelçimiz de Rusya’daki yetkili kurumları bilgilendirdi. Burada biz malzemenin muhteviyatı konusuna girmemeye özen gösterdik. Bu Türkiye-Rusya tarafından alıcı Suriye tarafından malum olan konulardır. Ancak önemli olan bir alışveriş yapılması değil. Bizim üzerinde durduğumuz şey bu alışveriş nerede ve nasıl yapılmış olursa olsun, bu alışverişe mevzu olan unsurların askeri nitelikli unsurların Türk hava sahası üzerinden bir sivil uçuş yapan uçak içinde taşınmış olmasıdır. Sorununun esası budur” diye konuştu.

Sivil uçuşlarda hiçbir surette askeri nitelikli malzeme taşınamayacağının bütün uluslar arası sözleşmelerde açıkça yer aldığını aktaran Davutoğlu, “Mühimmatın dil karşılıklarına girmeye gerek görmüyorum. Çünkü bu konuda zaten yeterli şeyler söylendi. Burada kast edilen askeri nitelikli malzeme. Zaten yapılan açıklamalarla da bunun böyle olduğu Rusya tarafından da teyit ediliyor. Sayın Lavrov’un sözünde de var. O zaman bakacağımız kim kullanıyor bunu . Ulaştığında kim kullanacaktı? Ulaştığında kullanacak olan bir sivil otorite mi? Hayır. Suriye Savunma Bakanlığı bunu niçin kullanır? Askeri amaçlı kullanır. Ortada o kadar açık bir tablo var ki bunun tekrar tekrar gündeme getirilmesi ve gündeme getirilmesi doğru değil. Son derece açık bir tablo var. Türkiye uluslar arası hukuka ve ulusal mevzuata uygun bir şekilde kendisine ulaşan bir istihbaratı değerlendirerek, kendi hava sahası üzerinden uçmayı talep eden bir sivil uçaktan böyle bir bilgi gelinde gerekli müdahaleyi yapmıştır. Bu konunun tartışılır bir tarafı yok. Uluslar arası hukuk ve ulusal mevzuatımız neyi gerektiriyorsa onu yaparız. Ne aşağısı, ne fazlası. Türkiye, hiçbir şekilde bunu Türkiye ile Rusya arasında mesele olarak görmemektedir. Sayın dostum Lavrov da dünkü açıklamasında Türk-Rus ilişkilerini kimsenin olumsuz etkileyemeyeceğini ifade etti. Türkiye’nin Chicago Sözleşmesi çerçevesinde tahakkuk olan bir uygulama yaptığını ifade etmiştir” diye konuştu.

Bakan Davutoğlu, ortada bir kriz varmış görüntüsü doğurmanın doğru olmadığını ifade ederek, “Bir kriz varsa bu Suriye’nin içinde bir krizdir, bu Suriye Havayolları’na ait bir uçağın izinsiz bir şekilde, zaten izin de alamaz, uluslar arası hukuka aykırı bir şekilde askeri nitelikli malzeme taşımış olmasıdır. Türkiye’nin bunu durdurması hangi açıdan bakılırsa bakılsın doğrudur, haklıdır ve benzer bir durum olsa yine aynı uygulamayı gerçekleştiririz, elimizde sağlam delillerle desteklenmiş bir bilgi olduğunda. Dolayısıyla bu konuda haklılığımız da kuşku götürmez. Bu konu Türk-Rus ilişkilerinin bir parametresi olmadığı konusu da kuşku götürmez” dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Bakan Kurum: Konya'daki yatırımların açılışını Cumhurbaşkanı Erdoğan gerçekleştirecek
  • Eğiste Hadimi Viyadüğü bugün açılıyor
  • Kağnıcı: "Model şehir Konya’nın ulaşımı güçlendirilmeli"
  • Makine ihracatında rekor
  • INSTAGRAM TAKİPÇİ HİLESİ YÖNTEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA