• Konya19 °C

Taner Aydın

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Yılsonu döviz kuru ne olacak, şimdi satalım mı alalım mı?

11 Ağustos 2009 16:57

  Petrol fiyatları daha da artar mı? Evet artacak.

 Ekonomide son durum nedir, ihracat düşüyor, merkez bankası faizleri tarihinin en dip noktalarını test ediyor. Bir yanda öldük bittik diyenler, diğer yanda yok teğet geçti diyen başbakan. İşin aslı hükümete ciddi muhalefetiyle öne çıkan Milliyet ekonomi yazarı eski Merkez Bankası başkanı Yaman Törüner’den geldi.

Törüner ekonominin önü açık diyor.

Evet, ekonomiyi canlandırma adına devletin arka arkaya açtığı ekonomiyi canlandırma paketleri maliyenin gelirlerini azalttı. Devletin vergi kaybı %20 olmuş yani buda devletin pay aldığı petrol gibi ürünlerden daha fazla vergi alacağı,buda  petrolünde fiyatının yükseleceği anlamına geliyor.

Bütçe açığı beklenenin üzerinde diyor Törüner, ona göre IMF anlaşma yapılmasa Türkiye’nin kredi notu düşer diyor. Ben kendi adıma, notumuz düşse de IMF hala şart değil diyorum.

Beklenen faiz dışı fazla da olması gerekenin 10 kat altındaymış.

Bu da kırmızı ışık demek.

Yani tehlike. Bunun anlamı bütçe açığı büyüyecek.

Açık nereden kapanacak.

Açık kapatmak için özelleştirmeye devlet daha çok asılacak. 

 Mal müşteriye satılır, müşteri olmasa devlet özelleştirmeden beklediğini bulamaz.

Mallar kelepire alıcı bulur.

Buda kırmızı ışık demek.

İnsanın içini karartıyor.

Sanayi üretimi rakamları söyle diyor Törüner,” üretiminde ilk 3 aylık % 13,8 düşüş, ikinci 3 ayda % 8,7’ye geriledi. Gayri Safi Milli Hâsıla büyümesi de, genellikle buna paralel hareket ediyor.
Yani, üretim artışı başladı. 2010 yılının başından itibaren ekonomi yeniden b

Büyümeye başlayacak. 2010 yılında büyüme, % 3-4 civarında olacak”.

Törüner’e göre Türkiye krizden ilk çıkan ülkelerden biri olacağı kanısında. Bu iyi haber

Döviz problemi yok
Nisan ayıyla birlikte ekonomideki önemli göstergeler, “tüketici güven endeksi”, “kapasite kullanım oranı”, “ticari krediler” ve “tüketici kredileri” dibi görüp yükselmeye başlamış. Yaman bey “bu göstergelerdeki yükselme devam edecek ve 2010 yılı sonundan itibaren ekonomimiz, kriz öncesi durumuna geri dönecek kanaatinde” buda oldukça iç açıcı. 
Peki, enflasyon ne olacak?

El cevap; “Krizin etkilerinin azalmasıyla 2010 yılı ortalarından itibaren, dünyada büyük bir enflasyonist dalga meydana gelecek. Türkiye’de de kaçınılmaz olarak bu etki görülecek; enflasyon artma eğilimine girecek.”

Peki, buna merkez bankası nasıl refleks verecek
El cevap; “ Bu beklentilere paralel olarak Merkez Bankası, faiz oranlarını tahminen 2010 yılı ortalarına kadar düşük tutmaya devam edecek. Enflasyonist baskı başladığında, faizler yeniden yükselişe geçecek.”

Buda sürpriz değil merkez bankası bu hallerde faiz silahına sarılması zaten doğaldır.

Döviz rezervi ne olur?

“Döviz rezervlerimiz bunca krize rağmen, sadece 8 milyar dolarlık bir azalma gösterdi. Özel sektör, beklendiği gibi dış borçlarını öderken sıkıntı yaşamadı. Hem özel sektör hem de vatandaşlar dışarıdaki paralarını Türkiye’ye getiriyor. Bu eğilim devam edecek. Türkiye’nin döviz problemi olmayacak”. 
Yılsonu döviz kuru, şimdikinden pek farklı olmayacak. 
“ Merkez Bankası, aldığı döviz karşılığında para basacak; bu durum da likiditenin artması sonucu, ekonomimizin canlanmasına yardımcı olacak. Hem ABD’de hem de AB’de ekonomik durum kötü. Sonuçta Türk Lirası değer kazanmaya devam edecek; en azından değer yitirmeyecek. Yılsonu döviz kuru, şimdikinden pek farklı olmayacak.  Dışarıdan alınan kredilerin azalmasına rağmen, “cari işlemler açığı” düşüyor. Çünkü krize rağmen yabancı yatırımlar sadece % 30 düştü; 2008 Ekim ayından beri, 7,1 milyar dolarlık yabancı yatırım geldi. Ayrıca ihracattaki düşüş, ithalattaki kadar olmadı. Dış ticaret açığı, 76,1 milyar dolardan, 51 milyar dolara geriledi. Asya ülkelerindeki büyüme, küresel krizden çıkılmasına yardımcı olacak.

Türkiye’nin ekonomik durumu ve politik istikrarı da göz önüne alındığında, “borsa”nın önü açık görünüyor.

İniş çıkışlara rağmen dünya borsaları iyi kazandıracak.
Tünelin ucu rahatça görünüyor.”

Törüner içimizi rahatlatırken dengelerin oturması için 2011 den önce kimse kalkıp “erken seçim” diye tutmasın diye de ayrıca uyarıyor.

  

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da trafik kazası: 1 ölü
  • Konya'da satılan konut sayısı
  • Almanya’dan FETÖ’ye ilk isyan!
  • FETÖ'nün kritik isimlerine Konya merkezli 27 ilde operasyon!
  • NEÜ’de 5. Geleneksel Spor Şenlikleri ödül töreni yapıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA