• Konya3 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yıllık izin alacaklar dikkat!
27 Haziran 2014 Cuma 09:31

Yıllık izin alacaklar dikkat!

Seçimde görev alması muhtemel kamu personelinin yıllık izinleri buna göre planlanacak.
 
 
Cumhurbaşkanlığı seçimiyle ilgili Başbakanlık Genelgesi, Resmi Gazete'de yayımlandı.
 
Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yer alan Cumhurbaşkanlığı seçimiyle ilgili 2014/11 sayılı Başbakanlık Genelgesi'nde, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın 101 ve 102. maddeleri ile Cumhurbaşkanı Seçimi Kanunu gereğince cumhurbaşkanının halk tarafından seçileceği hatırlatılarak, ilgili mevzuat uyarınca cumhurbaşkanı seçiminin; mevcut cumhurbaşkanının görev süresinin dolmasından önceki 60 gün içinde tamamlanması gerektiği kaydedildi.  
 
Genelgede, anayasanın 79. maddesi ile 6271 sayılı Cumhurbaşkanı Seçimi Kanunu gereğince cumhurbaşkanı seçiminin başlamasından bitimine kadar, seçimin düzen içinde yönetimi ve dürüstlüğü ile ilgili bütün işlemleri yapma ve yaptırma görevinin Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) verildiği belirtildi. 
 
Cumhurbaşkanı seçim çalışmaları
 
YSK'nın 6 Haziran 2910 sayılı kararıyla cumhurbaşkanı seçimi takviminin belirlendiği kaydedilen genelgede, şunlar belirtildi:
 
"Buna göre seçimin başlangıç tarihi 29 Haziran Pazar günü olarak tespit edilmiş; birinci oylamanın 10 Ağustos Pazar günü, ilk oylamada salt çoğunluk sağlanamadığı takdirde ise ikinci tur oylamanın 24 Ağustos Pazar günü yapılacağı ilan edilmiştir.
 
Cumhurbaşkanı seçiminin; anayasanın 79. maddesinde öngörülen 'Seçimlerin başlamasından bitimine kadar, seçimin düzen içinde yönetimi ve dürüstlüğü' ilkesine uygun bir şekilde gerçekleştirilebilmesi için YSK ile il ve ilçe seçim kurullarının çalışmalarına, tüm kamu kurum ve kuruluşlarınca gerekli işgücü, araç ve diğer malzeme desteğinin sağlanması önem taşımaktadır.
 
Cumhurbaşkanı seçiminin her aşamasında görev alması muhtemel kamu personelinin yıllık izinlerinin planlanmasında seçim tarihinin dikkate alınması zorunlu görülmektedir. Bu hususta il ve ilçe seçim kurulları ile koordinasyon içinde, kamu personelini de mağdur etmeyecek şekilde gereken tedbirler ivedilikle alınacaktır."
 
Seçimin başarıyla gerçekleştirilmesi
 
Genelgede, "cumhurbaşkanı seçiminin başarıyla gerçekleştirilerek, millet iradesinin sandığa sağlıklı olarak yansıması amacıyla, seçim kurulu başkanlıklarının personel ve yer tahsisine ilişkin talepleri ivedilikle karşılanacak, ihtiyaç duyulacak her türlü taşıt, bilgisayar, yazıcı, modem, kesintisiz güç kaynağı, jeneratör gibi araç gereç ve bunları kullanabilecek nitelikli işgücü desteği sağlanacaktır.
 
Bu çerçevede, başta mülki amirler olmak üzere tüm kamu kurum ve kuruluşları ile güvenlik güçlerinin amirleri tarafından gereken tüm önlemler alınacak, herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi için azami gayret ve duyarlılık gösterilecektir" ifadeleri yer aldı.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA