• Konya2 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yıldırım sivil umutları söndürdü
29 Aralık 2010 Çarşamba 13:42

Yıldırım sivil umutları söndürdü

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın, Milletvekili Mustafa Kalaycı'nın soru önergesine verdiği cevap, Konya'nın sivil havaalanı umutlarını söndürdü
SİVİL HAVALAANI YOK, MEVCUTA İLAVE VAR
Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, MHP Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı’nın sivil havaalanı yapımı hedeflenen iller arasında neden Konya’nın olmadığı yönündeki soru önergesini cevaplandırdı. Bakan’a göre, sivil uçuşların yapıldığı Konya Havaalanı’nda kapasitenin yüzde 30’u kullanılıyor. Bakan Yıldırım, buna rağmen Konya Havaalanı için yatırım seferberliği başlattıklarını savundu.

UÇAK PARK KAPASİTESİ 7’YE ÇIKACAK
Bu amaçla Konya Havaalanı’na özel garaj binası yapımının başlatıldığını, ilave apron sahası yapımı işinin de sözleşme aşamasına geldiğini kaydeden Bakan Yıldırım, “Bu işin, tamamlanmasıyla birlikte; havaalanının uçak park kapasitesi 2’den 7!ye yükselecektir. Toplam 23 bin 628 metrekare ebadında, yeni bir iç ve dış hatlar terminal binası yapımı projesi de DHMi’nin 2011 yılı yatırım planlamasına dahil edilmiştir” dedi.

400-500 MİLYON TL’LİK KAYNAK GEREK!
Yatırımlarla birlikte Konya Havaalanı’nın uluslar arası standartları yakalayacağını öne süren Yıldırım, sivil havaalanı yapımı güçlüğüne dikkat çekti. Havaalanlarının geniş arazi üzerine kurulduğunu ve belli mesafeler içerisinde yapılaşmaya izin verildiğini hatırlatan Yıldırım, bu konuda büyük fedakârlık gerektiğini, yapım maliyetinin kamulaştırma ile birlikte 400-500 milyon TL’yi bulabileceğini kaydetti. 
 
Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, MHP Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı’nın Konya’ya neden sivil hava limanı yapılmadığına ilişkin soru önergesini cevaplandırdı.
 
Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde yer alan ve imzalanan protokol çerçevesinde sivil havacılık amaçlı olarak da kullanılan Konya Havaalanı’nın şehre 18 kilometre uzaklığı ile ülkede şehre en yakın hava alanları arasında yer aldığını hatırlatan Bakan Binali Yıldırım, “Mevcut durum itibariyle 3350x45 metre ebadında 2 piste ve 2 uçak kapasiteli aprona sahip olan hava alanında; yıllık 1 milyon yolcu/yıl kapasiteli bir yolcu terminali ile 278 araçlık otopark da bulunmaktadır” dedi.
 
Konya Hava Alanı’nda kapasitenin yüzde 30’unun kullanıldığını kaydeden Bakan Binali Yıldırım, soru önergesi cevabında şu görüşlere yer verdi: “Konya Hava Alanının, yıllar itibarıyla yolcu istatistiklerine bakılacak olursa; iç hat trafiği, 2000 yılında 8 bin 236 iken, 2009 yılında 267 bin 518; dış hat trafiği ise, 2001 yılında 4 bin 987 iken, 2009 yılında 34 bin 206 adet yolcuya ulaşmıştır. Yolcu kapasitesi 1 milyon yolcu/yıl olan hava alanında 2009 yıl sonunda toplam gerçekleşen 301 bin 724 yolcu sayısına göre kapasite kullanım oranı yüzde 30 olmasına rağmen Bakanlığımız, Konya Hava Alanının gelişim trendini göz önünde bulundurarak, öncelikli olarak takip etmektedir.”
 
SİVİL HAVA ALANI ZOR…
Yıldırım şöyle devam etti: “Bu çerçevede; Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü tarafından Konya Havaalanı için başlatılan yatırım seferberliği kapsamında; özel maksatlı garaj binası yapımı işi başlatılmıştır. İhalesi 1 Eylül 2010 tarihinde gerçekleştirilen 220x120 metre ebadındaki ilave apron sahası yapımı işi, sözleşme aşamasına getirilmiştir. Bu işin, tamamlanmasıyla birlikte; havaalanının uçak park kapasitesi 2’den 7!ye yükselecektir.
 
En önemlisi de; toplam 23 bin 628 metrekare ebadında, yeni bir iç ve dış hatlar terminal binası yapımı projesi de Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü 2011 yılı yatırım planlamasına dahil edilmiştir. 45 milyon Türk Lirası’na yaklaşan bu yatırımların tamamlanmasıyla birlikte, Konya Havaalanı uluslararası standartlarda daha modem bir havaalanı haline gelecektir. Öte yandan, Konya ili sınırları içinde yeni bir sivil hava alanı yapılması noktasında ise; hava alanları, geniş araziler üzerine kurulmakta ve hava alanı arazisinin yanı sıra çevresinde de belli mesafeler içerisinde yapılaşmaya izin verilmemektedir.
 
Konya gibi tarım ve sanayinin önemli olduğu bir ilimizde, son derece kıymetli tarım ve/veya sanayi arazilerinin, mevcut askeri havaalanı dışında yeni bir hava alanı için ikinci bir defa istimlak edilmesi gerekecek olup; bu durumun büyük bir fedakarlık olacağı değerlendirilmektedir. Bunun yanı sıra yeni bir hava alanı yapım maliyetini düşünecek olursak; kamulaştırma maliyetleri ile birlikte minimum 400-500 milyon TL’lik bir kamu kaynağının harcanması gerekecektir.
 
Ayrıca, şehir ortada kalmak koşulu ile şu anki hava alanının şehre uzaklığına eşit/yakın bir uzaklıkta doğal ve suni manialardan arınmış bir arazi bulunması ve her iki hava alanının da pistlerinin birbirine paralel konumda olması gerekmektedir. Çünkü her iki pistin iniş kalkış hattının birbirini kesmemesi, operasyonel anlamda istenilen bir durumdur. Bu kıstaslar çerçevesinde konuşlandırılmış ve birbirine bu kadar yakın mesafede olmak zorunda olan iki hava alanı, doğal olarak aynı terminal sahasını kullanmak zorunda kalacaktır. Bu durum, ciddi bir hava trafik koordinasyonu tesis edilmesini gerektirecektir ki; neticede, bu uçuşların aynı hava alanından yapılması halinden, çok da farklı bir sonuç doğurmayacaktır.
 
Sonuç olarak; hali hazırda, Konya Hava Alanı, tüm sistem, cihaz ve kolaylıkları ile herhangi bir fiziki tahdit olmaksızın, her türlü hava aracı ile ulusal ve uluslararası hava trafiğine hizmet verecek şekilde hizmete açık tutulmakla birlikte; yapımı devam eden ve yapımına başlanacak olan yatırımların da hizmete girmesi ile birlikte kapasite sorunu olmayan, ülkemizin standartları yüksek en önemli havaalanlarından biri haline gelecektir.
 
Merhaba
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA