• Konya19 °C

Lokman Koyuncuoğlu

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Yıl bitti derken

26 Aralık 2006 00:18
Aralık ayı için söyleyeceklerimizi geçen hafta söylemiş ve bundan sonrada bu temponun düşmeyeceği tahmininde bulunmuştuk. 17 Aralık telaşı yeni bitti derken şimdi de Kurban Bayramı ve yılbaşı için hareketlilik başladı.
Aslında geçen haftadan kalan bazı konular var ancak onları tekrar tartışma alanına sokma niyetinde değilim. Organize sanayi bölgesinde açılan 111 fabrika ile ilgili olan konuyu sağduyulu herkesin anlaşılabilir bir boyutta algılaması gerekir diye düşünüyorum. Önemli olanın bardağın dolu tarafını görmek olduğunu tekrarlamak gerekirse bir kez daha tekrarlayalım.
Geçen haftadan kalan başka bir gündem ise hava kirliliği. Konya’nın havasının son yılların en kötü havası olduğunu geçen hafta Çevre Bakanlığı da teyit etti. Türkiye’nin havası en kirli üçüncü şehri Konya olmuş. Doğalgaz çalışmalarının devam ettiği bir şehirde kötü kömür kullanan halkın sayısının çokluğu, bu yıl özellikle aralık ayının çok kurak geçmesi, rüzgar akımlarının yetersiz oluşu gibi sebepler Konya’yı bu kategoride ilk üçe soktu anlaşılan.
Konya’nın doğalgaz şirketi Gaznet’in, şehrin havasının temiz olması noktasındaki çabası önemli. Ancak tek başına onların çabası yeterli olmuyor anlaşılan. Şehir idarecilerin de “su” kadar önemli olan havanın temizliğine maksimum önem göstermeleri gerekiyor. Geçen hafta çok sayıda doktordan bu konuda açıklama geldi. Solunum yolu hastalıkları ile ilgili tedbir alınmazsa başta küçük çocuk ve yaşlıların nasıl mağdur olacakları söylendi. İşi sıkı tutup bu güzel şehrin havasının da temiz olması sağlanmalı. Yoksa bayram akşamları ve uzun kış gecelerinde kimse dışarı çıkamayacak.
Cuma gecesi ise Konya’nın on yılı geçmiş geleneklerinden biri vardı. MÜSİAD Konya şubesinin mutat Cuma toplantısında “Kayıt dışı istihdamla mücadele” konulu bir toplantı yapıldı. KADİM projesi olarak da anılan toplantıya bu konuya muhatap il müdürleri ile oda ve iş çevreleri katıldı. Konya’ya yeni atanan ve ayağının tozuyla bu toplantıya gelen Vali Yardımcısı Yusuf Özdemir, devlette pek alışık olmadığımız rahatlıkta konuları aktardı. Bu rahatlığı Konya için hayra mı yolmalıyız ki...
O gecenin bu yazıya konu olacak tarafı ise; salonda bulunan herkesin sosyal güvelikte uygulanan prim ve vergilerin yüksek olması sebebiyle, istihdam ve prim tahsilâtın da ciddi sıkıntıları deklare etmesiydi. Ortak ses buydu.
İşadamı zaten bu rakam aşağıya çekilirse fazla istihdam edeceğine emin, il müdürleri daha rahat tahsilat yapacağını biliyor, buna rağmen ücretler aşağıya çekilemiyor. Bu konu daha uzun zaman gündemimize gelecek gibi, mesafe kat edilerek konuşulması ise tek temennimiz olmalı.
Yeni yıl yaklaşırken, işletmelerde yoğun bir sayım telaşı yaşanıyor.2006 yılının ne getirip ne götürdüğü çok değil yakın bir zamanda bilançolarda görünecek. Şehirlerin de yıllık karneleri bahar aylarında ortaya konur, bakalım nasıl bir yılı geride bırakmışız.
Önümüzdeki pazar günü hep birlikte Kurban Bayramını yaşayacağız, bu vesile ile hem Kurban Bayramının İslam Âlemine hayırlar getirmesini, hem de çok çetin geçmesi beklenen 2007 yılının ülkemize huzur ve bereket getirmesini dileyelim
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da borç kavgasında tabancayla öldürüldü! 3 kişi gözaltında
  • Konya’daki bu meslek lisesi, Türkiye’de parmakla gösteriliyor
  • Konyalı genç kendini denemek için girdiği YKS'de birinci oldu!
  • Meram’da Köyceğiz Caddesi yenilendi
  • Konya ovasında kuraklık tehlikesi! Buğday rekoltesinde büyük düşüş
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA