• Konya16 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
YHT İstanbulu Konyaya bağlayacak
27 Mart 2012 Salı 19:30

YHT İstanbul'u Konya'ya bağlayacak

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, ''İnşallah 2013'te hattın tamamını açarak İstanbul'u Kocaeli'ne, Sakarya'ya, Ankara'ya, Konya'ya, Bursa'ya, Sivas'a bağlayacağız'' dedi.

 Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Türkiye'nin AB'ye yük değil, yükünü taşıyacak bir ülke haline geldiğini söyledi.
Ulaştırma Bakanlığı tarafından yürütülen Ankara - İstanbul Hızlı Tren Hattı'nın Köseköy - Gebze kesimi inşaatı temel atma töreni AB Bakanı Egemen Bağış, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, AB Büyükelçisi Jean Murice Ripent katılımı ile gerçekleştirildi.

Törenin açılış konuşmasını yapan TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, proje hakkında bilgiler verdi. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'a ve AB Bakanı Bağış'a desteklerinden ötürü teşekkür eden Karaman, "Hattın 30 aylık yapım süresini 24 olarak planladık. Sanat yapılarını yeniliyor yeni sanat yapıları inşa ediyoruz. Demiryollarını öncelikli hedef olarak görerek yüksek Hızlı Tren projelerimize destek veren Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere tüm paydaş kuruluşlara teşekkür ediyorum" dedi.

Türk İş Genel Mali Sekreteri ve Demiryol İş Sendikası Genel Başkanı Ergün Atalay ise, "Biz demiryolcular dünü de bugünü de muhakemesini yapan insan topluluğuyuz. 2003 yılı başında Ankara'da hızlı tren temelini atarken ne zaman bitecek? Allah bana bunu görmeyi nasip edecek mi dedim. Konya ve Eskişehir'i gördüm. İnşallah bunu da göreceğim. Halkımız şehrine varmadan hızlı trenin bittiğine inanmıyor. Şehrine geldiğinde görecek. Geçmişte mazot bulamadığımız, ray bulamadığımız dönem oluyordu. Hazineye para için gidince bize Demiryollarını kapatın diyorlardı. Oradan buraya geldik. Benim buradan bir isteğim var. Başbakanımız uçakları biz yapağız diyor. Bizde bu hızlı trenleri yapmak istiyoruz. Demiryolcular olarak buna hazırız" diye konuştu.
Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, son derece önemli bir projenin en önemli aşamasını gerçekleştirdikleri dile getirerek, "İnşallah 24 ayda tamamlanıp hizmete açılacak. Türkiye'de çok önemli projeler yürütülüyor. Bugün İstanbul Boğazının altındaki raylı sistemli tünel bitmek üzere. Bir taraftan Kars-Bakü hattı devam ediyor. Bu proje bittiğinde Çin'den Londra'ya kadar raylı ulaşım yapabilecek bir ülke olacak Türkiye. Bu projelerle ülkemizin kalkınmasına yeni ivmeler kazandırılıyor. İstanbul ve Anadolu bu hat ile bağlanacak. Bundan dolayı Marmara Bölgesini bir havza olarak görüp ulaşım sistemlerini entegre edici yaklaşımlarda bulunmak gerekir. Bu demiryolu hattı yapılırken, Hızlı tren hattı yolcu taşımacılığı için 2 hat olarak düşünülüyor. Bizim İzmit körfezine çok ciddi bir yük taşımacılığı var. Biz bunun 3 hat olarak düşünülmesini istiyoruz bu yükler için. Bu konuda bazı çalışmalar var. Bu hat üçe çıkarsa bölge için çok önemli olacak" dedi.
Karasu-Adapazarı arasında ki demiryolu hattının devam ettiğini ile getiren Ergün, "Bu hattımızın inşaatı devam ediyor. Bu hattımıza bir planlama yapılarak, Yüksek Hızlı Tren hattında istediğiniz 3. hatta ilave edilmesi ve bölgenin bir havza olarak planlanması gerekir. Adapazarı elektrikli tren hattının Marmaray'a entegre edilmesi ve buna Düzce'nin eklenmesi ile bölgede çok önemli bir çalışma yapılmış olacaktır. Bunların hayata geçtiğini görmeyi diliyoruz" diye konuştu.
Ergün'ün ardından kürsüye çıkan AB Bakanı Egemen Bağış, bugün Kocaeli'nden kalkacak trenin Türkiye'in yüksek hızlı kalkınmasının sembolü olduğunu vurgulayarak, "Bu projeyi değerli kılan şeylerden birisi AB üyesi ülkelerin dışında ki ülkelerin arasında en yüksek finansmanlı proje olması. Bazı muhaliflerimiz Türkiye'nin AB sürecinin durduğunu iddia ediyorlar. İşte burada AB'nin hayat standardını yükselten bir projeye verdiği destek ile bir temel atma töreni gerçekleştiriyoruz" dedi.

Bağış, Yüksek Hızlı Tren projesi ile Başkent'in Medeniyetler Başkenti ile buluşacağını dile getirerek şunları kaydetti:
"Bu proje yedi düvele gösteriyor ki artık dünyada kalkınmanın, istikrarın rayları Türkiye'den geçiyor. Türkiye usta bir makinistin yani Recep Tayip Erdoğan'ın öncülüğünde yoluna devam ediyor. Türkiye'yi yıllarca vagon siyasetine hapseden zihniyetin temsilcileri Eskişehir'e hızlı tren ile gitmeyiz diyorlardı. Şimdi ise onlar kalkınma trenini kaçırdıkları için başkent trafiğini kilitliyorlar. Biz onları kalkınmanın rayına davet ediyoruz. İnşallah Türkiye' 4-4'lük eğitim sistemi ile AB standartlarına ulaşacaktır. Son olarak şunu söylemek istiyorum. Türkiye bu proje ile doğunun en batılısı batının en doğulusu olduğunu yeniden kanıtladı."
Kürsüye son olarak ise Ulaştırma, Haberleşme ve Denizcilik Bakanı Binali Yıldırım çıktı. Yıldırım, Ankara-,İstanbul hattının son halkasının temelini attıklarını hatırlatarak, "Bu hattın bitirilmesi ile birlikte artık Ankara İstanbul arasında YHT projesi tamamlanmış olacak. Böylece 40 yıldan fazladır milletimizin hasretle beklediği hızlı tren Ankara'dan İstanbul'a kesintisiz 3 saat içerisinde gidebilecek. Başkentimiz Ankara ile ticari başkentimiz İstanbul birbirine daha fazla yakınlaşacak. İstanbul Marmaray ve Kars-Bakü hattını da bu projeye dahil ettiğimizde Uzakdoğuda Pekin'den Batı Avrupa Londra'ya kadar bir zamanlar tarihin İpekyolu olarak adlandırılan koridoru yeniden hayata geçecek. Asırlardan beri süregelen batı ile doğu arasında mal ve insan taşımacılığı yeni bir anlayış ile çok daha gelişmiş hale gelecek" dedi.

Yıldırım sözlerini şöyle sürdürdü:
"Köseköy Gebze projesi toplam proje içerisinde büyük bir bölüm dedzin kalkınmasına yeni ivmeler kazandırılıyor. ğil. Sadece 56 kilometre. 470 kilometrelilk kısmı yapıldı ve yapılıyor. Bu projenin önemini sizlerle paylaşmak istiyorum. Burada örnek çalışma yaptık. AB ile Türkiye arasında tam üyelik öncesinde anlamlı bir işbirliğini gerçekleştiriyoruz. Bugüne kadar katılım öncesi AB'nin tek bir projede en büyük mali desteği yaptığı proje olması dolayısıyla bu projeye ayrı bir önem veriyoruz. Tren yollarının gelişmesi sadece Kafkaslar, Orta Asya ve Türkiye'nin değil Avrupa'nın da bağlantılarının güçlenmesi anlamına geliyor. Bu projenin sonunda Avrupa Asya entegrasyonu güçlenecek ve Türkiye'nin bir geçiş ülkesi olma özelliği ön plana çıkacaktır. AB ile birleşme gerçekleşmeden önce biz demiryolları ile bu birleşmeyi hazır hale getiriyoruz. AB Türkiye Büyükelçiliğine ve diğer emeği geçen kuruluşlara teşekkür ediyorum. Bu destek çok büyük değil ama çok önemli bit mana ifade ediyor. Türkiye ile AB'nin somut anlamda işbirliğinin en gözüken ve kalıcı eseridir. Buna önem veriyoruz."

Bilim Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün'ün konuşmasında değindiği konulara da cevap veren Yıldırım, "Sayın bakanın siparişlerini aldık. Hattın 3'e çıkarılması ve diğer ilavelerle kuvvetlendirilmesi siparişi kısa zamanda yerine getirilecek. Tüm Kocaelililer, Sakaryalılar, bunu böyle bilsin. Son 9 yıldır yapılan yatırımları biliyorsunuz. 50 yıldır çivi çakılmayan demiryollarında her yıl 135 kilometre yeni demiryolu yapıyoruz. Bu Cumhuriyet tarihinin rekoru. Çünkü demiryolları bağımsızlığın sembolüdür ve buraya yatırım yapmak en büyük hedefimiz oldu. Başbakan demiryolları ayağa kalkacak bu ülkenin yükünü taşıyacak dedi ve bizde hiçbir şeyden kaçınmayarak hizmet ettik. Demiryolları yatırım olarak karayollarının da önüne geçmiş durumdadır. Bize yakışan budur" dedi.
Yerli demiryolu sanayisi ile ilgili konuşan Yıldırım, "Sadece demiryolu altyapısı yapmak yetersiz. Demiryolu yerli sanayisini kurmamız lazım. Bunun için Sakarya'da fabrikalarımıza ilave olarak metro ve hızlı demiryolu araçları üreten bir fabrikaya faaliyete soktuk. Çankırı'da makas, Afyon, Sivas ve Sakarya'da travers; Erzincan'da ray bağlantı elemanları; Karabük'te ise yerli olarak Yüksek Hızlı Tren ve normal ray üreten bir fabrika yaptık. MKE bünyesinde Kırıkkale'de tekerlek ve buji takımı yapacak altyapıyı kurduk. Adım adım demiryolu yerli sanayisini geliştirdik. Türkiye 150 yıllık demiryolu tarihinde kendi rayını yapamaz halde idi. Bugün artık Türkiye sadece ray üretmiyor. Etrafta ki ülkelere bunları satar, onların ihtiyacını karşılar hale geldi. Bu yolun başı. Şimdi Ankara metrolarını yapıyoruz. Bu araçların yüzde 51 yerli olarak yapılması şartı koyduk bu yerli demiryoluna yatırım yapmak demektir. Amacımız insanımıza daha fazla iş ve aş sağlamak ama diğer yandan da ülkemizi AB üyelerinin altyapısının aynı konumuna getirmek. Türkiye AB'ye yeni giren son grup üyelerden daha iyi konuma gelmiştir. Hızlı trenleri, bölünmüş yolları ve bilişim altyapısı ile Türkiye, AB'ye girmeye çoktan hazır hale gelmiştir. Ülkemizin geleceği için yatırımları hız kesmeden devam edeceğiz" dedi.

Türkiye'nin AB'ye yük değil, yükünü taşıyacak bir ülke olduğunu ifade eden Yıldırım, "Türkiye'in tarihinde de geçmişinde de bunun örnekleri ile doludur. Dostlarımız endişe etmesin. Türkiye paylaşmayı ve dayanışmayı şiar edinmiş ve bu yolla bölgesinde istikrar unsuru olmuş bir ülkedir. Ben şimdiden Karabük-Zonguldak-Irmak demiryolu iyileştirmesinin hayırlı olmasını temenni ediyorum" diye konuştu.

Köseköy-Gebze Hızlı Tren İnşaatı çalışmalarından dolayı bu hattın kapanmasını istismar edenlerin olduğunu belirten Yıldırım, "Kalıcı rahatlık için geçici rahatsızlık olacak. Tedbirler alındı; Kocaeli, Sakarya ve İstanbul'da Vali ve Belediye Başkanları tedbirlerin alınması için seferber oldu ve sıkıntıları ortadan kaldıracak tedbirleri aldılar. Bu hat tamamlanınca karayolundan demiryolu geçmeyecek. Bunu yapmak zorundaydık ve bunun için kapadık" dedi.
Yıldırım'ın konuşmasının ardından 'Irmak-Karabük-Zonguldak Demiryolu Hattı Rehabilitasyon Projesi İkili Anlaşması' imzalandı.
56 kilometre uzunluğunda ki Köseköy-Gebze hattında, demiryolu yatırımları alanında ilk defa AB IPA fonları kullanılacak. Hat üzerinde 9 tünel, 10 köprü, 122 menfez, 2 alt geçit, inşa edilecek. Toplamda 153 milyon Euro'ya mal olacak inşaat, Ankara-İstanbul Yüksek Hızlı Tren Hattının da son aşamasını oluşturuyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Tek isteği, kızını elinden tutup okula götürmek
  • Selçuk’ta Türkiye – Afrika İlişkileri Anlatıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA