• Konya23 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yezidiler Türkleri seviyorlar
12 Nisan 2012 Perşembe 14:59

'Yezidiler Türkleri seviyorlar'

Aydınlar Ocağında Yezidileri anlatan Prof. Dr. Taşğın, Yezidilere hangi dindensiniz diye sorduğumuzda; Biz Yezidilik dinindeyiz diyorlar.
Aydınlar Ocağı’nda Yezidiler’i anlatan Prof. Dr. Taşğın, “Yezidilere hangi dindensiniz diye sorduğumuzda; “Biz Yezidilik dinindeyiz” diyorlar. Misafirlere hürmet gösteriyorlar ve Türkleri seviyorlar” dedi.

Konya Aydınlar Ocağı Salı Sohbetleri’nde, Türkiye’de bin, dünyada toplam nüfusları 1 milyon olan “Yezidiler” konusu ele alındı. Erbakan Üniversitesi Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Taşğın, Yezidiler’in Irak’ın Musul yakınlarında bulunan kutsal mekânları (hac için gittikleri) Laliş-i Nurani’den hareketle Yezidiler’in kültürleri, inanışları ile sosyal yaşantıları hakkında çarpıcı bilgiler verdi.
Eski tarih kitaplarında Yezidiler’in “Şeytana Tapanlar” olarak adlandırıldığını ve bunun da Yezidilik inancında yer alan Melek Tavus’a tevil edildiğini belirten Prof. Dr. Ahmet Taşğın, 2005 yılında başladığı “Yezidilik” ile ilgili araştırmasının kitaplaştığını ve  bu konuda her dilden mevcut bir kütüphane dolusu literatür oluşturduğunu kaydetti. Prof. Taşğın, “Yezidiler’i konu alan akademik araştırmaların yetersizliğine karşın Yezidiler magazin dünyasının önemli parçası olmuşlardır. Yezidiler’in şeytana tapma kurgusu ve yerleşik oldukları yerler, nüfusları, göçleri magazinin konu başlıklarıdır” dedi. Türkiye’nin Güneydoğusu’nda yaşayan 22 binin üzerinde Yezidiler’in, geçen 30 yıl içerisinde neredeyse tamamının ülkeyi terk ederek Avrupa’ya göç ettiklerini belirten Taşğın, Yezidiler’in nüfus yoğunluğuna göre daha çok Irak, Almanya ve Ermenistan’da yaşadıklarını dile getirdi.  Yezidiler’in sakal ve saçlarını bağladıklarını ve hac için gittikleri Irak’taki Kutsal Nurlu Vadi’deki dini merkezlerinde, inançlarını yakından görme ve inceleme imkânı bulduğunu kaydeden Taşğın, Yezidi büyüklerinden Şeyh Adin’i ziyaret etmek için mutlaka ayakkabı ve çorapların çıkarıldığını, bu kutsal mekânda dini hizmette bulunanların hiç evlenmediklerini söyledi. Sunum eşliğinde Yezidiler’in inançları hakkında çarpıcı bilgiler veren Prof. Dr. Ahmet Taşğın, kutsal suyun da burada bulunduğunu ve bu mekânda 468 mumun sabah ve akşam olmak üzere iki sefer yakıldığı belirterek “Bana bir odaya girerken cin var girme, yoksa yanarsın dediler. Ben dinlemedim ve girdiğimde saçlarım yandı” diye konuştu. Sözlerine “Yezidiler etraflarına daire çizildiğinde o halkanın dışına çıkamıyorlar” şeklinde devam eden Taşğın, Yezidiler’le ilgili şu bilgileri verdi.

“Yezidilik inancına göre; herkesin bir şeyhi ve ahiret kardeşi olmak zorunda. Bu olmadığı zaman o kutsal sudan içemiyorlar, öldükleri zaman gömülemiyorlar. Yezidiler, köklü geleneklerini günümüzde ne olduğunu bilmeden yaşatmaya çalışıyorlar. “Lâne-i Şeytan” diye aşağılanıyorlar. Bayramları ve oruçları çok. Cenazelerini kaval ve def eşliğinde ağıtlar yakarak gömüyorlar. Kendilerine hangi dindensiniz diye sorduğumuzda “Biz Yezidilik dinindeyiz” diyorlar. Yezidi kızların yabancılarla evlenmeleri yasak. Ortaya çıktığı zaman cezası recm oluyor. Bunan yanında Pir ve Muridler de kendi aralarında evlenemiyorlar. Nüfuslarının azlığı bu yüzden olabilir. Yezidiler kendilerini seçkin, soylu ve asil görüyorlar. Âdem ve Havva’nın çocukları olduklarını kabul etmiyorlar. Ahiret inançlarına göre öbür dünya iyileri kabul ediyor. Kötüler ise, arınmak için tekrar dünyaya gönderiliyor. Yezidiler, normalde kurban keserken “Besmele” çekerler. Hıristiyanların kestiklerini yemiyorlar. Domuz ve ceylan eti de yemiyorlar. Ayrıca marulgiller ile baklağillerden bazılarını yemiyorlar. Misafirlere önem veriyorlar. Irak’ta onların mekânlarını ve yaşadıkları yerleri gezdiğimizde bize saygı ve hürmet gösterdiler. Türkleri sevdiklerini ifade ettiler. Biz şaşırmamıza rağmen Türkleri neden sevdikleri konusunun araştırılması gerektiğine inanıyorum. Osmanlı’dan dolayı kaynaklandığı olabilir, diye düşünüyorum. Irak’ta Barzani ve Talabani’nin grupları arasında Yezidi milletvekilleri de var.”
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Tek isteği, kızını elinden tutup okula götürmek
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Selçuk’ta Türkiye – Afrika İlişkileri Anlatıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA