• Konya19 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yeterli bütçe ayrılmalı
02 Kasım 2010 Salı 16:47

Yeterli bütçe ayrılmalı

Konya KOP Eylem Planı Çalışma Grubu Üyesi ve Konya Ticaret Odası (KTO) Karatay Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Babaoğlu, 2011 yılı bütçesinde KOP Eylem Planı'na yeterli bütçenin ayrılması
Babaoğlu yaptığı açıklamada, KOP Bölgesinin 6.2 milyon hektar alanda Konya, Karaman, Aksaray ve Niğde illerini kapsadığını söyledi.
 
Havza içi ve dışından su temininin çok kısıtlı olduğu bölgede yer altı sularının her yıl 3-4 metre aşağıya inmekte olduğunu ifade eden Babaoğlu, Mavi Tünel'in birkaç yıl sonra getireceği 400 milyon metreküp su gelene kadar sadece Beyşehir Gölü (360 milyon metreküp), yer altı suyu ve doğal yağışlara (330 milimetre/yıl) bağımlı olan bölgede tarımda yıllık 5 milyar metreküp su kullanıldığını belirtti. KOP bölgesinde hiç su görmeyen kuru tarım alanlarının oranının yüzde 85'ler civarında olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Babaoğlu, şunları kaydetti: ''Halen yüzde 15'i sulanabilen bölgede 100 bin civarında yer altı sulama kuyusu, yer altı suyunu da tehdit etmektedir.
 
Çok başarılı bir proje olan Mavi Tünel'in tamamlanması durumunda KOP Bölgesinde tarım alanlarının ancak on ikide birini (1/12) sulayabileceği artık bilinmelidir. Buna ilave olarak mevcut yer altı suyu ve yağışları en ekonomik şekilde kullanabilmek için tarım alt yapısının rehabilite edilmesi gerekmektedir. Araziler toplulaştırılmalı, basınçlı sulama sistemleri alt yapısı tesis edilmeli ve suyun mutlaka tasarruflu kullanılması gerekmektedir.'' Prof. Dr. Babaoğlu, bunun için de 2.5 yıldır tüm Konya ili olarak üzerinde çalıştıkları, GAP Eylem Planı'na benzer bir KOP Eylem Planı'nın devreye girmesi gerektiğine işaret etti.
 
TARIM STRATEJİK ÖNEMDE; BUĞDAY, ET VE DOMATES FİYATLARINDAKİ KORKUTUCU DALGALANMALAR UNUTULMAMALI-   
 
''Eylem Planı'nı çalışan tüm bölge teknik ekibi olarak talebimizin tamamı, 4 il için 5 yılda toplam 5 milyar liradır'' diyen Babaoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: ''Plan gerçekleştiğinde proje 5 yılda yatırımın tamamını karşılayacaktır. Kaldı ki tarım en stratejik konulardan birisi olup, yakın zamanda yaşadığımız ve halen yaşamakta olduğumuz buğday, et ve domates fiyatlarındaki korkutucu dalgalanmalar unutulmamalıdır. KOP Eylem Planı bölge için bir kurtuluş reçetesi niteliğindedir. KOP Bölgesi için kritik süreç başlamıştır.
 
Eylem planı devreye sokulmazsa geri dönüşü olmayacak, temel problemler ortaya çıkacaktır. Doğal alanlar bir bir yok olmaktadır. Çünkü bu bölge Türkiye'nin en az yağış alan bölgelerinden birisidir. Halen TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşülmeye başlanan 2011 yılı bütçesinde KOP Eylem Planı için ne kadar ödenek ayrıldığını merak ediyoruz ve Türkiye'nin tarımsal bakımdan en önemli bölgelerinden birisi olan KOP Bölgesinin bir yıl daha kaybetmemesi için yetkililerin hassasiyetini istirham ediyoruz.''
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Selçuk Bilim Kampı Proje Açılışı Yapıldı
  • Konya'nın genç milletvekili Selman Özboyacı oldu
  • Konya'da otomobiller çarpıştı: 1 ölü, 2 yaralı
  • Yeni Türkiye’nin Başlangıcını Hep Birlikte Gerçekleştirdik
  • Ömer Faruk Okka: “Önemli bir virajdan geçtik”

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA