• Konya23 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yeter ki İslam adını kullanmayın
15 Ocak 2015 Perşembe 16:34

"Yeter ki İslam adını kullanmayın"

Başbakan Ahmet Davutoğlu Belçika'nın başkenti Brüksel'de Türkiye Cumhuriyeti Avrupa Birliği Daimi Temsilciliği ile "Friands of Europi" tarafından ortaklaşa düzenlenen toplantıya katıldı.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Belçika'da, Türkiye Cumhuriyeti Avrupa Birliği Daimi Temsilciliği ile "Friands of Europi" tarafından ortaklaşa düzenlenen toplantıda konuşuyor.  Davutoğlu'nun konuşmasından öne çıkanlar şöyle;

"Akdeniz Havzası'nda ve Orta Afrika'da, sosyopolitik sıkıntılar başladı. Artık buna 'bahar' diyemiyoruz. Kişisel olarak biz de onları destekledik, 1970'lerde biz üniversitedeyken biz de bu tür gösterilere katılıyorduk."

Yeter ki İslam adını kullanmayın

"Ancak şuan bu Arap gençlerinin büyük çoğunluğu hapishanede ya da öldürüldüler. Ortadoğu'da neden demokrasiyi destekleyemiyoruz? Arap Baharı başladığında Doha'da bir konuşma yapmıştım ve şunu söylemiştim; tarih geç de olsa yolunu bulur. "

"Suriye'de hala soğuk savaş mantalitesi hayatta. Eğer bir devlet 2/3'sini kontrol edemiyorsa, bu başarısızlıktır. Suriye'deki siviller, Arap gençler, kimyasal silahlarla öldürüldüğünde, hapse atıldığında biz bu Esed rejimine destek vermedik. Esed rejimi şehirlere saldırıyordu, ancak kara gücü yoktu. Bu noktada IŞİD ile bir taktik koalisyonu yaptılar. Çok tehlikeli bir terör örgütü DEAŞ veya IŞİD ne derseniz deyin ama yeter ki İslam adını kullanmayın çünkü olanların İslam’la bir alakası yok."

Türkiye istikrar adasıdır

"Önümüzde bazı sıkıntılar var; Siyasi sıkıntı, ekonomik sıkıntı ve güvenlik sıkıntı. Karamsar olmak istemiyorum ama gerçekçi olmak da zorundayız. Bugün 3 tane ülke kategorisi var. Bazı ülkelerin hem vizyonları vardır, ülkelerini yönetebilecek kapasiteleri vardır. Türkiye bu ülkelerden biridir. Türkiye şuan 8 tane kırılgan devletin arasında bir istikrar adasıdır. Diğer ülke grubu ise sadece halklarını yönetirler, yükselemezler. Üçüncü grup ise, hem vizyonları yoktur hem de tüm dünyaya zarar verirler, kendi halklarını yok ettikleri gibi."

"Almanya'ya gittiğimde 2012 Aralık ayıydı bütün farklı şekillerde ırkçı örgüt tarafından öldürülen insanların aileleri ile bir araya geldim onları ziyaret ettim ve gerçekten çok ilginç hikayeleri vardı. Polis, cinayetleri 7-8 yıl geriye dönük soruşturduğunda kocasını kaybeden kadına şunu sormuşlardı kocanızı siz mi öldürdünüz veya kocanızı başkasıyla birlikte mi öldürdünüz diye soruşturuyormuş polisler. Bunlar gerçekten insanın içini acıtıyor. Daha da acı olan şu, Türk halkı öyle bir algılanıyor ki Türk kadın kocasını veya başkasını öldürebilir. Hiç aklına gelmiyor ama bir başka örgüt yapıyor. "

En zor zamanlarımdan biriydi

Şansölye Merkel’le konuştuğumda “Bütün Türkler o gösteride olacaklar ve teröre karşı çıkacaklar” dedim. Benim dışişleri bakanı olarak yaşadığım en zor anlardan biriydi herhalde. Farklı tarihlerde ırkçı örgüt tarafından öldürülen insanların aileleriyle bir araya geldim. Polis bu cinayetleri 7-8 sene geriye giderek soruşturduğunda kocasını kaybeden bir kadına “Kocanızı siz mi öldürdünüz? Kocanızı birilerinin yardımıyla mı öldürdünüz? Babanızdan size bir miras kaldı mı” gibi sorular sormuşlardı. Bir kadın kocasını öldürebilir, Türk halkı birbirini rahatça öldürebilir olarak algılanıyor. Bu Paris’te de böyle."

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA