• Konya16 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yeşil kartlıya gelir testi yapılacak
23 Aralık 2011 Cuma 14:11

Yeşil kartlıya gelir testi yapılacak

2012 yılbaşından itibaren Türkiye Genel Sağlık Sigortası'na geçiyor. Yılbaşının ilk gününden itibaren tüm yeşil kart sahiplerinin gerçek gelirleri tek tek incelenecek.
2012 yılbaşından itibaren Türkiye Genel Sağlık Sigortası'na geçiyor. Yılbaşının ilk gününden itibaren tüm yeşil kart sahiplerinin gerçek gelirleri tek tek incelenecek.
     Yeni sistemde düşük gelirli-yoksul yurttaşların primleri devlet tarafından ödenecek ancak devletin kimin primini ödeyeceğine, tüm Yeşil Kart sahiplerinin gerçek gelirlerinin incelenmesiyle karar verilecek.
     Bu kapsamda yeni sistemin uygulanması Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları (SYDV) tarafından yapılacak.
     Yeşil kartlılar ile yeşil kartı ve sosyal güvencesi olmayan tüm vatandaşlar Genel Sağlık Sigortası kapsamında sosyal güvenlik kapsamına alınacak.
     Ancak, bu kişilerin sağlık hizmetlerinden yararlanabilmesi için genel sağlık sigortası kapsamında prim ödemesi, ödeyemeyecek durumda olanların da belirlenmesi gerekiyor.
     Yaklaşık 4 yıldır uygulaması ertelenen genel sağlık sigortası uygulaması, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarının devreye girmesi ile gerçekleştirilecek.
     Ülke çapındaki tüm SYDV müdürleri, kendilerini Ankara Kızılcahamam'da toplayan Aile ve Sosyal Yardım Bakanlığı Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü tarafından eğitime tabi tutuldu.
     Kızılcahamam kampında 2 gün süreyle verilen eğitim seminerinde Genel Sağlık Sigortasına geçiş uygulamaları, gelir testi uygulamaları, Vakıfların kullanımına açılan Bütünleşik Yardım Sistemi üzerinden nasıl işlem yapılacağı ve uygulamaları hakkında katılımcılara eğitim verildi.
     Sosyal Yardımlaşma Vakıfları tarafından uygulamaya alınan Bütünleşik Yardım Sistemi üzerinden sosyal güvenceye tabi olmayan tüm yurttaşlar yılbaşının ilk gününden itibaren sisteme dahil edilecek.
     Konu hakkında açıklama yapan Sarayönü Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıf Müdürü Ahmet Turan, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıf büroları tarafından, vatandaşlarca yapılacak olan başvuruların, gerçekleştirilecek hane inceleme ve ev ziyaretleri sonucunca raporlar tutulacağını belirterek, ''Buna göre, ilçe vakıf mütevelli heyetlerine Bütünleşik Yardım Sistemi üzerinden başvurular sunulacak. Burada alınacak vakıf mütevelli heyeti kararları doğrultunda belirlenecek puanlamalara göre, toplam hane gelirlerinin kişi başına düşen kısmı bürüt asgari ücretin üçte birinden az olan kişilerin sağlık sigortası primi, devlet tarafından karşılanacak. Bu kişiler genel sağlık sigortalısı sayılacak'' dedi.
     Bu gelir seviyesinin üstünde tespit edilenler ise kademeli olarak prim ödeyerek genel sağlık sigortası kapsamına alınacak.
    
     - Yeşil kartlılar Gelir Testi'ne tabi tutulacak -
    
     İlgili kanuna göre, yeşil kart taşıyanların tamamı 1 Ocak 2012'den itibaren genel sağlık sigortalısı sayılacak.
     Bu kişilerin herhangi bir hak kaybı olmayacak ancak bu kişiler genel sağlık sigortalısı sayılabilmeleri için mevcut ellerindeki yeşil kartlarının vize durumlarına göre Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıflarına başvuru yaparak, kendilerini gelir testine tabi tutturmak zorunda olacak.
     Bu kapsamda kendini gelir testine tabii tutturmayan vatandaşların, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından kendilerine prim tahakkuk ettirileceğinden, bir an önce gelir testi yaptırmaları gerekecek.
    
     - Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarının sorumluluğu ve iş yükü artıyor -
    
     Öte yandan, kömür yardımları, gıda yardımları Şartlı Eğitim, Şartlı Sağlık Yardımları, gelir getirici proje uygulamaları gibi yoğun başvuruların yaşandığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları, yılbaşından itibaren 2022 Sayılı Kanun kapsamında yaşlı aylığı bağlanması, eşi ölmüş dul bayanlara aylık bağlanması, şartlı gelir desteği uygulaması ve Gelir Testi uygulaması gibi yeni uygulamaları üstlenecek.
     Bu işin de Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına devredilmesi, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarının önemini artırırken aynı zamanda vakıflarının iş yükünü de artıracak. ...
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da HDP terörü! AK Parti ekibine saldırdılar
  • Konya'da feci kaza! 6 saat yardım bekledi
  • Konya'da gece yarısı korkutan yangın
  • NEÜ Seydişehir Sağlık Bilimleri Fakültesi Yapım ve Bağışlama Protokolü Yapıldı
  • Konya'da gergin gece! Pompalı ile dehşet saçtı: 9 yaralı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA