• Konya19 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yeşil Enerji Nedir?
17 Mart 2022 Perşembe 10:29

Yeşil Enerji Nedir?

Yeşil Enerji Nedir?

 

 

Yeşil enerji en basit tanımıyla doğal süreçlerden yararlanılarak elde edilen enerjidir. Yeşil enerjinin en belirgin özelliği enerjinin kullanımından daha da hızlı bir şekilde kendisini güncelleyebilmesidir. Fosil yakıtların doğayı tehdit etmesi ve sınırlandırılmış olması, doğayı koruyan ve sürdürülebilir yapıdaki yenilenebilir yeşil enerji kaynaklarının önemini gösteren etkilerdendir.

 

Yeşil Enerji Nasıl Anlaşılır?

 

Bazı enerjiler yüksek oranda katkı sunabilirken bazıları ise yeterli olmayabilir. Yeşil enerji türleri arasında güneş, rüzgar, hidro (hidroelektrik) ve jeotermal enerji bulunur. Yeşil enerji türü, kaynaklardan üretilen enerji ve fosil yakıtlar kullanılarak üretilen enerji aynı hatlarda yer alır. Bu sebeple, kullanılan ve sizlere elektrik hatları ile sunulan elektriğin yeşil enerji olup olmadığından emin olabilmeniz bir hayli zordur. Fakat yeşil enerji sertifikaları enerjinin yenilenebilir enerji kaynağı aracılığı ile üretildiğini sizlere gösterir.

 

Yeşil enerji sertifikalarının temel işlevi, kullandığınız kadar enerjinin doğaya saldığı emisyon miktarının hesaplanması ve miktar kadar yenilenebilir enerji üretiminin desteklenmesidir. Sertifika sahibi olduğunuz zaman sizin için özel olarak yenilenebilir enerji elde edilir. Sertifikalar, yeşil enerji üretiminin sağlandığını ve desteklendiğini gösteren önemli belgeler arasındadır.

 

Yeşil Enerji Sertifikasına Sahip Olmanın Avantajları Nelerdir?

 

Yeşil enerji sertifikaları sürdürülebilirliği sağlayabilmenin global ölçekli olarak kabul edilen yollarını sunar. Tüketilen enerjinin yenilenebilir kaynaklar üzerinden elde edildiği sertifika sayesinde belgelenir. Böylelikle çevre dostu temiz enerji kullanımı teşvik edilirken üretim süreçleri kısmında da sürdürülebilir katkı ortaya çıkarılır.

 

Emisyon değerleriyle alakalı olarak uluslararası rekabette yaşanabilecek muhtemel dezavantajlı durumların önüne geçilebilmesi açısından da yeşil enerji sertifikası önemlidir. Sertifikalar uluslararası doğrulama kuruluşları tarafından temin edildiğinden ve üzerlerinde yer alan seri numaralarından sorgulanabildiğinden dolayı güvenilirdir.

 

İhtiyaçlarınıza uygun olabilecek sertifikaları seçebilme gibi bir imkanınız vardır. Uluslararası standartlara göre düzenlenen sertifikalar içerisinde elektrik tüketiminden kaynaklanabilecek karbon salınımının minimize edilebilmesini hedefleyen I REC ve karbon salınımını genel olarak nötr hale getiren VCS yer alır. Tercih edilecek zaman dilimlerine göre aylık ya da yıllık olarak elde edebileceğiniz özel sertifikalar tescil niteliği taşıyan özel belgeler olarak öne çıkar.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA