• Konya21 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yerlikaya sempozyumda sunum yaptı
03 Aralık 2012 Pazartesi 13:34

Yerlikaya sempozyumda sunum yaptı

AK Parti Konya Milletvekili İlhan Yerlikaya, CeBIT Sinerji Zirvesi kapsamında düzenlenen ''Eğitim, İletişim ve Medya'' başlıklı sempozyumda sunum yaptı.
AK Parti Konya Milletvekili İlhan Yerlikaya, CeBIT Sinerji Zirvesi kapsamında düzenlenen ''Eğitim, İletişim ve Medya'' başlıklı sempozyumda sunum yaptı.
     Yerlikaya, sempozyumda Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer ve Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Prof. Dr. Davut Dursun'un ardından yaptığı ''Eğitimde Medya ve Uygulamaları'' konulu sunumunda, Türk eğitim sisteminin öğrenci, öğretmen ve okul yapısıyla dünyanın en büyük ve en dinamik eğitim sistemleri arasında olduğunu belirtti.
     Türk eğitim sisteminin sürekli bir gelişme ve değişim süreci içinde olduğunu ifade eden Yerlikaya, ''Milli eğitim sistemimizde yeni teknolojilere uyum sağlanabilmesi için gerekli çalışmalara hızla devam edilmektedir'' dedi.
     Bugün her okulda bilgisayar, projeksiyon ve bilişim laboratuvarlarının kurulduğunu anlatan Yerlikaya, öğrencilerin bilgisayar kullanımlarını artırmak için konulan bilgisayar dersleri ile öğretmenleri bilgisayar ve bilişim sistemleriyle ilgili yeterliliklerini artırmak için düzenlenen hizmet içi eğitim faaliyetlerinin eğitim sistemini bilişim dünyasıyla bütünleştirdiğini bildirdi.
     Ulaştırma Bakanlığı ve bağlı kuruluşlar tarafından bilişim ve internet sistemlerinin yaygınlaştırılması, Türkiye'de IPTV denilen internet protokolü ile televizyon yayıncılığının başlamasının bilişim ve internetin eğitim alanında geniş şekilde uygulama alanı bulmasına vesile olduğunu vurgulayan Yerlikaya, şunları kaydetti:
     ''Medya alanındaki yeni teknolojilerin hızla gelişmesi medya okur yazarlığı, bilişim okur yazarlığı, dijital teknoloji okur yazarlığı ve yazılım okur yazarlığı gibi kavramları gündeme getirdi. Yine son 10 yıl içinde e-devlet, e-okul gibi çalışmalar hızlandı. Bu yeni medya ve internet ortamı etkin bir iletişim, eğitim ve öğrenim ortamını oluşturdu. Bunun yanında eşsiz bir kütüphane, bilgiye kolay erişim ve bilgi paylaşımının hızlı bir şekilde gerçekleşme imkanını sağladı.'
     Milli Eğitim Bakanlığının 6 Şubat 2012 tarihinden itibaren 17 ilde 49 lise ve 3 ilköğretim okulunda Fatih projesi uygulamasını başlattığını anımsatan Yerlikaya, proje ile 2015 yılı sonuna kadar 42 bin okulun altyapısıın hazırlanmasının, 570 bin dersliğe etkileşimli tahta yerleştirilmesinin, öğretmenler ile ortaöğretimdeki öğrencilere 11 milyon tabletin dağıtılmasının, okullara geniş bant internet erişiminin sağlanmasının planlandığını dile getirdi.
     Bu projenin sadece ülke içinde değil uluslararası boyutta da ilgi ile izlenen bir proje olduğunu anlatan Yerlikaya, eğitimde IPTV uygulamalarının da interaktif eğitimde etkin bir şekilde kullanılabileceğini bildirdi.
     Yerlikaya, yakın gelecekte home office uygulaması gibi home school, yani evde internet ortamında eğitim görme uygulamalarının yaygınlaşabileceğini dile getirerek, e-devlet, e-okul ve elektronik kitap uygulamalarının da bunu destekleyeceğini bildirdi.
     Yerlikaya, Türkiye'de eğitimde bilişim ve medya teknolojilerinin en iyi şekilde uygulama gayretlerinin hem kamu sektöründe hem de özel sektörde hızla devam ettiğini sözlerine ekledi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA