• Konya25 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yerli otomobili TÜMOSAN yapar
29 Eylül 2011 Perşembe 10:35

Yerli otomobili TÜMOSAN yapar

Türkiye'nin yerli traktör üreticisi TÜMOSAN, tank motoru konusundaki çalışmalarına ilave olarak Türkiye'nin ilk yerli otomobilini üretmek için de çalışmalarını hızlandırdı

Başbakan Tayyip Erdoğan'ın yerli otomobil yapılması konusunda iş adamlarına yaptığı çağrı Anadolu'daki yatırımcıları harekete geçirdi. Traktör motorunu millileştirerek Türkiye'nin en büyük 500 sanayi kuruluşu arasına giren TÜMOSAN Traktör ve Motor Fabrikası, yerli traktör motoru konusundaki deneyimlerinden yola çıkarak ilk yerli tank ve yerli otomobil üretmek için çalışmalarına hız verdi. Şu anda 3, 4 ve 6 silindir olmak üzere 6 farklı motor üretimini gerçekleştiren TÜMOSAN, İstanbul Teknik Üniversitesi ile yaptığı ortak çalışma ile şimdi de Türkiye'nin ilk yerli tank motorunu üretmek için bir proje yürütüyor. Albayrak Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Albayrak, "İstanbul Teknik Üniversitesi ile yerli motor tasarımı ve üretimi konusunda çok enerjik bir çalışma projesi başlattık. Traktör motoru konusunda çok önemli bir başarı sağladık. Aynı başarıyı tank motoru ve otomobil için de göstereceğiz" diye konuştu.

ADETA MOTOR ÜSSÜ

1976 yılında kurulan ve Türkiye'nin ilk motor fabrikası olan Türk Motor Sanayii'ni özelleştirme kapsamında 2005 yılında satın alan Albayrak Grubu, özellikle üniversiteler ile yaptığı ortak çalışmalar ile motor üretim ve tasarım teknolojisini hızla değiştirdi. 30 yılda 9500 traktör üretilen fabrikada, yaşanan bu değişim ile birlikte yıllık üretim kapasitesi 3 vardiya ile 120 bin motora çıkarıldı. Tek vardiya ile yılda 18 bin traktör üretimi yapan TÜMOSAN, aralarında Fransa'nın da bulunduğu 12 ülkeye ihracat yapıyor. 2005 yılında pazar payı sadece yüzde 1 olan TÜMOSAN, yüzde 93'ü yerli olan traktör motoru ile pazar payını yüzde 17'e çıkararak Türkiye'nin en büyük 500 sanayi kuruluşları arasına girdi. TÜMOSAN, 3, 4, ve 6 silindirli motor üretiminin yanı sıra İstanbul Teknik Üniversitesi ile ortak proje geliştirerek Türkiye'nin ilk tank motorunu üretmek için çalışmalarını sürdürüyor.

OTO SANAYİİMİZ GÜÇLÜ

Anadolu'da özellikle Bursa, Konya, Kocaeli ve Ankara'daki otomobil yan sanayiinin gücüne dikkat çeken Albayrak, "Başbakan Erdoğan, yerli otomobil için çağrısını yaptı. Türkiye'de çok güçlü yatırım grupları var. Türkiye'ye yakışır, dünya ile rekabet edebilecek yerli otomobilimizi üretebiliriz. Otomobil yan sanayiimiz de çok güçlü. Konya, Bursa, İzmit, Ankara ve daha birçok ilde otomobil yan sanayiimiz çok güçlü. Sadece yerli otomobil değil, aynı zamanda dünya otomobil sektörünün de önemli tedarikçilerinden olduk. Biz de TÜMOSAN tecrübesiyle yola çıkarak bir süredir yürüttüğümüz milli tank motoru projemize yerli otomobili de ekliyoruz. 1 milyon 800 bin metre kare arazi ve 120 bin kapalı alandan oluşan üretim tesislerimize yapacağımız ek yatırımlarla birlikte TÜMOSAN'ı bir motor üssü haline getireceğiz. Buradan İstanbul Teknik Üniversitesi rektörüne ve bilim adamlarına teşekkür etmek istiyorum. İnanılmaz bir heyecan gördük. Karşılıklı katkılarımız ile traktör motorunu 6 farklı modele göre yeniden güçlendirdik. Çok iyi bir işbirliğimiz oldu. Aynı işbirliğini 6, 8 ve 10 silindirli 1500 beygir gücünde olacak tank motoru üretimi konusunda sağlıyoruz. Önemli bir aşama kaydettik ve yakında bunların sonuçlarını alacağız. Şimdi de yerli otomobil motoru üretimi konusunda işbirliğine gitmek istiyoruz" diye konuştu.

 

Herşey hazır, gaza basma zamanı!

Yerli otomobil üretimi konusunda bugüne kadar yeterli irade ortaya konulmadığını ve dışa bağımlı bir sanayi haline geldiğini belirten Ahmet Albayrak, bugün ise Başbakan Erdoğan'ın desteği, güçlü otomobil yan sanayii, üniversitelerin iştahlı çalışma arzusu ve güçlenen yatırım profili sayesinde yerli motor üretimi konusundaki engellerin aşıldığını kaydetti. Albayrak, sözlerini şöyle sürdürdü: "TÜMOSAN'I aldığımızda yeni bir traktör model için İtalya ve uluslararası pazarlarda bunun maliyetinin 5-6 milyon avro tutacağı ve süresinin de 3-4 yıl alacağını öğrendik. Türkiye'de yürüttüğümüz çalışmaya göreyse, üniversitelerin verdiği önemli destek ile yeni traktör modelini 1 milyon avroya, üstelik 9 ay gibi bir sürede tamamladık. Bunu yerli beyin gücü ve kaliteli motor sanayiimiz sayesinde başardık. Şimdi aynı başarıyı otomobilde de sağlayabiliriz. Tüm imkanlarımız mevcut. Hükümetin bu konuda yatırımcıya sağlayacak desteği ile birlikte yerli otomobil motorumuzu da kısa sürede üreteceğiz."

 

Duygusallık güzel ama bu iş ciddiyet ister

Başbakan Tayyip Erdoğan'ın 'yerli otomobil' çağrısına Anadolu'dan arzulu ve duygusal bir tepkinin yükseldiğine değinen Albayrak Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Albayrak, "Ancak bu konu duygusal değil, ciddiyetle ele alınmalı. TÜMOSAN deneyimi bize bu konuda önemli bir referans teşkil ediyor" dedi

 

Albayrak Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Albayrak, Başbakan Erdoğan'ın 'yerli otomobil' çağrısı üzerine Anadolu'da çok arzulu ve duygusal bir tepkinin oluştuğunu ancak konunun duygusal değil ciddiyetle ele alınmasını gerektiğini söyledi.

Otomobil sanayinin dünyada çok yüksek bir katma değer oluşturduğunu ve ülke ekonomisi için dinamo etkisi yürüttüğünü belirten Albayrak, "Dışa bağımlı bir otomobil ekonomisi oluştu ve bunu değiştirmek için gerekli iradeler bir araya gelmedi. Ancak şimdi Başbakan Erdoğan'ın çağrısı ile konu yeniden gündeme geldi. Anadolu'da çok güzel tepkiler oluştu. Bunları takdir ediyoruz. Yine de konunun ciddiyetini vurgulamak gerekiyor. Yerli otomobil yapmak son derece ciddi ve zor bir süreç. Ciddi bir altyapı, mali kaynak ve ar-ge ihtiyacı var. Dolayısıyla konuya bu ciddiyetle ve samimiyette yaklaşıyoruz. TÜMOSAN deneyimi bize bu konuda önemli bir referans teşkil ediyor. Gerek üretim kapasitemizin modernleştirme süreci, gerekse üniversiteler ile kurduğumuz ar-ge'ye dayalı yoğun işbirliği teknolojik altyapımızı güçlendirdi" diye konuştu.

HER AŞAMADA HİZMET

Bir otomobili üretmek kadar o otomobilin satışı ve satış sonrası hizmetlerinin de çok önemli bir aşama olduğunu vurgulayan Albayrak, 2005 yılından beri grup bünyesine kattıkları TÜMOSAN sayesinde çok geniş bir satış ve servis ağı kurduklarını da kaydetti. Albayrak, üretilecek otomobilin pazarlanması için geniş bir satış ağı ve bayiliğe ihtiyaç duyulduğunu ve bu güce sahip olduklarını belirtti.

 

Fransa'ya motor ihraç ediyor

Tarım Makinaları Birliği ağustos ayı verilerine göre 36 firma arasında TÜMOSAN yüzde 23 pazar payı ile sektörünün ikinci büyük markası. TÜMOSAN 90-99 beygir gücü segment aralığında yüzde 44 payı ile lider konumda. TÜMOSAN, Fransa başta olmak 12 ülkeye motor ve traktör ihracatı gerçekleştiriyor.

 

Tümosan'a Lamborghini modeli

Albayrak Grubu tarafından 2005'te satın alınan TÜMOSAN, kapsamlı bir modernizasyona tabi tutuldu. Özelleştirme öncesinde yılda 300-400 traktör üretebiliyorken, takip eden ilk yılda 2 bin 500 traktör, 3 bin motor ve ihracata yönelik 16 bin adet motor seti üretildi. Bir sonraki yıl satış ve üretim yüzde 20 artırıldı. 2007'de, İstanbul Sanayi Odası'nın her yıl ilan ettiği Türkiye'nin en büyük 500 sanayi kuruluşu arasına girdi. Avrupa standartlarında dizel motor üretimi yapabilen tesislerde turbo dizel motor üretimi çalışmaları da başarıyla sonuçlandı. İtalyanlar'ın ünlü spor otomobil üreticisi Lamborghini 1920'li yıllarda traktör motoru üretimini geliştirerek önce binek otomobil ardından da dünyanın en pahalı spor otomobillerini üretti.

 

Çevre dostu traktörün mucidi

Türkiye'nin yerli dizel ve traktör üreticisi olan TÜMOSAN, çevre dostu FAZ IIIA motorlu traktörleriyle büyük bir başarıya imza atmıştı. Firma, ürettiği 48-95 BG dizel motorlarını 'FAZ IIIA' normlarına uygun hale getirerek, sertifikasyonlarını ve kendi ürettikleri traktörlere aplikasyonlarını tamamladıklarını bildirmişti. Yine TÜMOSAN, üniversite sanayi işbirliği kapsamında ve Türkiye bilimsel ve teknolojik araştırma kurumu TEYBED destekli olarak geliştirdiği motor aile grubu AB onay kuruluşu olan Luxcontrol tarafından test edilerek AB stage standartlarında olduğu tescillenmişti.

 

Kuruluş amacı yerli otomotiv

Türk Motor Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (TÜMOSAN) 1975 yılında motor tahrik ve aktarma organları ve benzeri teçhizatı üretmek amacıyla kurulmuş, ancak faaliyetlerini dizel motor ve traktör üretiminde yoğunlaştırmıştır. Türkiye'nin ilk dizel motor üreticisi olma özelliğini taşıyan TÜMOSAN, aynı marka ile üretilen traktörlere dizel motor sağlaması yanında TÜRK TRAKTÖR ve OTOYOL için de uzun Kuruluş amaçları arasında traktör projesi, dizel motorları projesi, hafif hizmet dizel motorları projesi, kamyon ve ağır kamyon motorları projesi ve aktarma organları projesi olmak üsere 5 ana proje hedefiyle yola çıkan TÜMOSAN, bu amaçla Mitsubishi, Fiat, Daimler Benz ve Volvo ile lisans anlaşmaları imzaladı. Ancak dönemin hükümeti tarafından yatırımları durdurulan TÜMOSAN, asıl hedefi olan yerli otomobil, kamyon ve otobüs üretimini gerçekleştiremedi. Özelleştirme kapsamında 2005 yılında Albayrak Grubu'na katılan TÜMOSAN, 30 yıl aradan sonra yenilenen teknolojisi ile kuruluş amacı olan yerli otomobil üretimi konusunda çalışmalarına hız verdi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ankara Yolu’nda zincirleme kaza!
  • Beyşehir’de ay yıldızlı kavşaklar dönemi
  • AK Parti Milletvekili Recep Konuk Beyşehir'de
  • En yüksek viyadük inşaatına yolcu ilgisi
  • Cinayet sanığı kuzen: Tüfek yere düşüp ateş aldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA