• Konya6 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yerli otomobilde istenilen fiyat
18 Şubat 2012 Cumartesi 10:36

Yerli otomobilde istenilen fiyat

OSD'nin 'Yerli Marka Otomobil Araştırması'na göre tüketicinin kabul ettiği fiyat düzeyi 22 bin lira oldu.
Otomotiv Sanayii Derneği'nin (OSD) 'Yerli Marka Otomobil Araştırması' Türk insanının yerli marka otomobilin Türkiye'de geliştirilmesine ve üretilmesine olumlu baktığını gösterdi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, geçen yılın ocak ayında katıldığı Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği'nin (TÜSİAD) Genel Kurulu'nda işadamlarına yönelik 'yerli otomobil üretelim' çağrısının ardından çalışmalar hızlandı. OSD'nin 7 bölgede 13 ilde bin 293 kişiyle gerçekleştirdiği 'Yerli Marka Otomobil Araştırması'nın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün'ün yanı sıra ilgili kamu otoritelerine sunulması bekleniyor. Araç satın alımında en etkili kriterin yakıt tasarrufu olduğunu ortaya koyan araştırmaya göre, yerli marka otomobil için kabul edilen anahtar teslim fiyat düzeyi ise 22 bin lira.

'UYGUN FİYAT' ÖN PLANDA

Araştırmaya göre, 'yerli otomobil' denince akla 'uygun fiyatlı marka' geliyor. Yerli marka otomobilin sunacağı avantajın fiyat ekseninde olduğu düşünülüyor. Araştırmada fiyat konusunu, yedek parça fiyatı ve söz konusu parçaların bulunurluğu takip ediyor. 'Yerli marka otomobil' satın alırken dikkat edilen kriterler bazında 'beklentileri karşılama düzeyi' ortalama yüzde 76 olarak ön plana çıkıyor. Diğer kriterler ise uzun ömürlü-dayanıklı olması (yüzde 42), marka imajı (yüzde 39), yol tutuşu ve konfor (yüzde 37), yaygın servis (yüzde 37) olarak belirlendi.

ÜRETİM YERİ DAHA ÖNEMLİ

Otomobil kullanıcıları nezdinde 'menşei' ve 'üretim yeri' bilinirliklerinin kuvvetli olmadığını ortaya koyan araştırma, otomobilin menşeinden çok üretim yerinin daha önemli olarak değerlendirildiğini ortaya koydu. Bununla beraber, otomobil menşeinin satın alınacak marka kararına etkisinin daha yüksek olduğu ifade edilen araştırmada, marka menşeinin satın alma kararına etkisi yüzde 61.9, üretim yerinin satın alma kararına etkisi ise 53.9 olarak belirlendi.

TERCİH DİZELDEN YANA

Türkiye'de yerli marka üretilmesi durumunda binek, sedan, 1.6 litre ve yakıtı dizel araç tercih edileceği de araştırmayla belirlendi. Araştırmaya göre, yerli otomobilin Türkiye'de geliştirilmesi ve üretilmesine yaklaşım pozitif ve tüketicilerde yerli marka otomobil satın alma niyeti oluşmuş durumda. Yerli otomobilden beklentiler özellikle ekonomik değerler çerçevesinde oluşturacağı avantajlar ile tanımlanırken, anahtar teslim fiyatı 22 bin lira olması istenilen otomobil için özel bir teşvik beklentisi de var.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • 30 bin Selçuklu torun ecdadla buluşuyor
  • Konya'daki köfte kavgasının 14 sanığı hakim karşısında
  • Konya basını Ereğli’yi ziyaret etti
  • Konya'daki kazada yürek burkan görüntü! Yaralanan annesinin elini bırakmadı
  • Meram’dan 23 Nisan’da anlamlı etkinlik

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA