• Konya13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yerli otomobil üretiminde en güçlü aday Konya
27 Ekim 2015 Salı 12:44

Yerli otomobil üretiminde en güçlü aday Konya

Selçuklu Sanayici İşadamları ve Serbest Meslek Mensupları Derneği (SELSİAD) Genel Başkanı İsmail Hakkı Kolat, gündeme gelen, yerli otomobil üretiminin hangi şehirde yapılması gerektiği konusunda bir açıklama yaptı.

SELSİAD Genel Başkanı Kolat, Yerli Otomobil Üretme Projesi’nde somut adımlar atılmasının kamuoyunda heyecan uyandırdığını belirterek, üretimin Konya’da yapılmasının ülke ve Konya açısından yerinde bir karar olacağını belirtti.

En ideal şehir Konya

Genel Başkan Kolat, Konya’nın coğrafi ve lojistik konumundan dolayı Türkiye’nin merkezinde yer alan büyük ve dinamik bir sanayi şehri olduğunu dile getirerek, “Konya, Güçlü sektörlere sahiptir. Traktör üretiminin ana sanayisi ve otomotiv yan sanayi üreticileriyle,  ülkemiz savunma sanayisine yedek parça üreten firmalarıyla… Ülke genelinde önemli bir konuma sahiptir. İthalat ve ihracatıyla Anadolu’nun üretim ve yatırım üssü olma yolunda hızla ilerlemektedir” dedi. Tamamına yakın parçalarının Türkiye’de üretileceği ve tüm çalışanlarının Türk olacağı vurgulanan yerli otomobil fabrikası için, “En ideal şehir Konya’dır. Gelişmiş sanayisi yanında çok fazla nitel ve nicel ölçütlere sahip olduğu da dikkate alınmalıdır. Konya ili ve SELSİAD olarak, üretimin şehrimizde yapılmasını arzu ediyoruz” dedi.

Projenin gerçekleşmesi konusunda Cumhurbaşkanı, Recep Tayyip Erdoğan’a; Başbakan, Ahmet Davutoğlu’na; Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’a; projede emeği geçen kurum ve kuruluşlara teşekkür etti.

.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA