• Konya7 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yerleşmiş kurallar mevcut
23 Kasım 2012 Cuma 18:20

'Yerleşmiş kurallar mevcut'

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Türkiye'nin NATO'dan Patriot füzesi talebi ile ilgili hiçbir ülkenin kaygı beyan etmesini gerektirecek bir durum bulunmadığını söyledi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) Başkanı Ahmed Muaz el-Hatib, Ankara Palas'ta yaptıkları görüşmenin ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladılar.

Bir gazetecinin, Türkiye'nin, hava savunma sisteminin NATO tarafından desteklenmesi talebine ilişkin sorusu üzerine Bakan Davutoğlu, bu sistemin, kararda ve talepte yer aldığı gibi savunma sistemi olduğuna işaret ederek, "Hiçbir ülkenin özellikle de Rusya'nın bu konuda herhangi bir kaygı beyan etmesini gerektirecek bir durum yok" dedi.

Türkiye'nin şu anda, çok yoğun bir çatışmanın sürdüğü Suriye ile 910 kilometrelik sınıra sahip olduğuna işaret eden Davutoğlu, şöyle devam etti:

"Türkiye kendi güvenliği ile ilgili her türlü tedbiri alır, kendi ulusal kapasitesi ile alır, ittifak sistemi içinde alır. Zaten bu konunun teknik detayını bilenler gayet vakıftırlar ki, bunu Rusya da gayet iyi bilir. Bu, savunmaya dönük bir sistemdir."

Muhalifler İstanbul'da ofis açacak

Davutoğlu, Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu'nun (SMDK) İstanbul'da bir ofis açacağını belirterek, "Biz bu ofisin başındaki atanmış ofis başkanını da Suriye muhalefetinin, Suriye halkının mümessili olarak muhatap alacağız. Sürekli temas halinde olacağız. Kurumsallaşma konusunda Suriye muhalefeti neyi talep ederse, neyi isterse Türkiye her zaman olduğu gibi haklı taleplerin yanında yer alacak" dedi.

Güney Sudan'da 4 Türk firması çalışmalarına başladı

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Güney Sudan Dışişleri Bakanı Nhial Deng Nhial ile yaptığı görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuştu.

Güney Sudan'da 4 Türk firmasının aldığı taahhütlerle çalışmalarına başladığını, bir firmanın da aldığı taahhüdü vaktinde ve başarılı bir şekilde tamamladığını anlatan Davutoğlu, "Güney Sudan'la ekonomik, siyasi ve kültürel ilişkilerimizi sağlam bir zeminde geliştirerek yolumuza devam edeceğiz" dedi.

"Yerleşmiş kurallar mevcut"

Basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Davutoğlu, bir basın mensubunun hava savunma füze sistemi Patriotlar için 26 Kasım'da NATO'dan bir heyetin geleceği yönündeki haberleri hatırlatarak, bu konudaki detayları sorması üzerine, Türkiye'nin yaptığı başvuru sonrasında takip edilecek prosedürün belli olduğunu söyledi.
NATO'da heyetler arasında teknik çalışmalar yürütüldüğünü belirten Davutoğlu, "Dolayısıyla herhangi bir sıkıntı ve üzerinde tartışılması gereken bir konu yok. Bundan sonraki süreç tamamıyla teknik bir süreçtir" dedi.

Patriotlar ihtiyaç olmazsa kullanılmayacak

Davutoğlu, daha önce iki kez, Körfez Savaşı ve Irak Savaşı sırasında Türkiye'nin bu tedbire başvurduğunu hatırlatarak, "O zaman ihtiyaç olmadığı için Elhamdülillah hiçbir şekilde kullanılmamıştır bu sistemler. Şimdi de ihtiyaç olmaması halinde kullanılmayacaktır ama herhangi bir şekilde Türkiye'nin güvenliğine dönük bir risk varsa bunun hem Türkiye'nin ulusal kapasitesiyle hem de NATO'nun Türkiye'ye olan yükümlülükleri çerçevesinde ve NATO bağlamında yaptığı istişareler neticesinde her türlü adımı atar. Bunun için de kimseye bir soru sorma ihtiyacı yoktur. Suriye rejimi, gerilim düşecekse öncelikle halkına yönelik saldırıları durdurmalıdır" diye konuştu.

Türkiye'den yardım talebi

Güney Sudan Dışişleri Bakanı Nhial ise açıklamasında, Uluslararası yardıma ihtiyaçları olduğunu ifade ederek, Türkiye'nin de bu tabloda yerini alabileceğine inandıklarını söyledi. Nhial, "Ben Sayın Bakan'dan da bu konuda bize diplomatik ve siyasi girişimlerimizde yardımcı olmasını istedim" dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Bigo Yayıncı Başvurusu
  • Bakan Kurum: Konya'daki yatırımların açılışını Cumhurbaşkanı Erdoğan gerçekleştirecek
  • Eğiste Hadimi Viyadüğü bugün açılıyor
  • Kağnıcı: "Model şehir Konya’nın ulaşımı güçlendirilmeli"
  • Makine ihracatında rekor
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA