• Konya27 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yerköprü Niagara ile yarışacak
05 Nisan 2013 Cuma 14:51

Yerköprü Niagara ile yarışacak

Konya İl Genel Meclisi, Nisan ayı toplantılarının 5. birleşiminde tarım, turizm ve sağlık yatırımlarını gündemine aldı.
Konya İl Genel Meclisi, Nisan ayı toplantılarının 5. birleşiminde tarım, turizm ve sağlık yatırımlarını gündemine aldı. Meclis üyelerinin önergesi ile gündeme gelen Yerköprü Şelalesi’nin Çevre Düzenlemesi Projesi’nin MEVKA’ya teklif edilmesine, proje sorumlusunun da İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mehmet Kaçmaz olmasına karar verildi.
Konya İl Genel Meclisi Başkanı Ali Selvi’nin 5 Nisan Avukatlar Günü kutlama mesajıyla başlayan birleşimde, ilk olarak “Kırsaldan Kente Güvenli Gıda Projesi” masaya yatırıldı. İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından 2013 yılında Konya’nın tüm ilçe, belde ve köylerinde yapılması planlanan projeye ait Tarım Komisyonu’nun raporu okundu. Bölgeye sosyo-ekonomik ivme kazandırma, insan kaynakları kapasitesinin geliştirilmesi ve yaşam kalitesinin iyileştirilmesi amaçlanan projede ilgili kurumların da içinde olduğu bir proje hazırlanarak Mevlana Kalkınma Ajansı’na (MEVKA) teklif edilmesi yönünde karar alındı.
YERKÖPRÜ ŞELALESİ TURİZM KAYNAĞI OLACAK
Hadim İlçesi sınırlarında bulunan Yerköprü Şelalesi’nin turizme kazandırılmasına ilişkin teklif görüşüldü. Hadim İl Genel Meclisi üyeleri Yaşar Topdemir ve Mehmet Ünal tarafından İl Genel Meclisi Başkanlığı’na verilen önerge ile İl Genel Meclisi Çalışma Yönetmeliği hükümleri doğrultusunda hazırlanan Konya İl Özel İdaresi Yerköprü Şelalesi Çevre Düzenlemesi Projesi, İl Özel İdaresi Yatırım Programı’na alındı. MEVKA’ya teklif edilecek projenin sorumlusunun ise Konya İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mehmet Kaçmaz olmasına karar verildi.
Konya’nın önemli turizm değerlerinden biri olan Yerköprü Şelalesi’nin Manavgat Şelalesi, hatta dünyaca ünlü Niagara Şelalesi ile yarışacak kadar görkemli olduğunu vurgulayan Konya İl Genel Meclisi Başkanı Ali Selvi, bölgenin turizme kazandırılması için İl Genel Meclisi’nin bugüne kadar üstüne düşeni yaptığını söyledi. Selvi, “Yerköprü Şelalesi’nin turizme kazandırılması için bundan sonra da ne gerekiyorsa el birliğiyle yapacağız” dedi
BÜSAN SANAYİ’NE AMBULANS
Sağlık yatırımlarına önem veren İl Genel Meclisi, Beyhekim Kampusu’nda yapılan Alkol ve Madde Bağımlıları Tedavi ve Eğitim Merkezi’nin (AMATEM) açılması sürecinin hızlandırılması ve İl Özel İdaresi bünyesinde faaliyet gösteren bir adet ambulansın Büsan Organize Sanayi Bölgesi’nde kullanılmak üzere bedelsiz tahsisini de gündemine aldı. Çevre ve Sağlık Komisyonu ile Araştırma ve Geliştirme Komisyonu’nun hazırladığı raporların okunduğu toplantıda, Büsan Sanayi’nin ihtiyacı olan ambulansın tahsisine karar verildi.
Ambulans ihtiyacı ile ilgili daha önce Meclis Divan Başkanlığı’na önerge veren Karatay İl Genel Meclisi Üyesi Erol Küçükbakırcı, “Konya’nın önemli sanayi merkezlerinden biri olan Büsan Sanayi’ne tahsis edilecek bu ambulans, 35 bin çalışana hizmet verecek. Ambulans, sanayimiz için büyük eksiklikti. Bu tahsisin yapılmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.
Konya İl Genel Meclisi Nisan ayı toplantılarının 5. birleşimini İl Genel Meclisi üyelerinden gelen önergelerle tamamladı. Meclis, Mayıs ayı toplantılarına 06 Mayıs 2013 Pazartesi günü başlayacak.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'nın genç milletvekili Selman Özboyacı oldu
  • Selçuk Bilim Kampı Proje Açılışı Yapıldı
  • Ömer Faruk Okka: “Önemli bir virajdan geçtik”
  • Yeni Türkiye’nin Başlangıcını Hep Birlikte Gerçekleştirdik
  • Konya'da otomobiller çarpıştı: 1 ölü, 2 yaralı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA