• Konya-4 °C

Lokman Koyuncuoğlu

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Yerel seçimler yaklaşırken

29 Ekim 2013 17:29
Ak Parti’nin Pazar günü tüm Büyükşehirler için yaptığı temayül yoklaması sonuçlarından ziyade oraya başörtülü gelen Konya Milletvekili Gülay Samancı sebebiyle daha çok haber oldu. Vekil Samancı’nın Hac dönüşü böyle bir tercih yapması gerçekten güzel olmuş.
Hac’da yaşadığı duyguları “Hac ziyaretim sırasında o manevi atmosferi aldıktan sonra, Peygamberlerimizin izini orada gördükten, Hz. Muhammed'in evinin hemen kenarında namaz kılma fırsatı bulduktan ve Allah'ın 'evim' dediği mekanı ziyaret ettikten sonra, başörtüsünü çıkarmak benim için gerçekten çok ağır olacaktı”  diye açıklayan Gülay Samancı Yeni Türkiye’nin önemli değişim karakterlerinden biri olacaktır.

Ak Parti için 1 Kasım günü aday adaylığı başvurusu sona erecek yerel seçim süreci, geçtiğimiz dönemlere göre bir hayli sakin geçiyor. Bunun temelinde tam olarak ne yatıyor bilemiyorum ancak halkın kendini yönetecek kişiye merakı fazlaca varken, yönetime meraklı kişilerin sayısı oldukça az görünüyor.

Konya geneline baktığımızda Büyükşehir yasasından sonra 31 ilçe hem kendi başkanını hem de Büyükşehir başkanını seçecek. Konya’da bin kişilik seçmeni olan ilçe olduğu gibi 1 milyon kişinin oy kullanacağı Büyükşehir de var.

Bu yeni yasanın artıları eksileri ilk kez bu seçimle görünmeye başlayacak. Ancak kabul etmek gerekir ki bu işin yürütülmesin en zor olacağı yer de Konya olacak. Bu bağlamda seçim çalışması da, sunumları da şehir ve taşra olarak ayrılacak ve çok daha yoğun bir mesai gerekecek.

İl genel meclisleri kapanacağı için taşra ilçelerden gelen meclis üyeleriyle yaklaşık 100-125 kişilik bir Büyükşehir meclisi oluşacak. Böylece bu meclis Konya il yönetimi olarak 40 bin kilometre kareden sorumlu olacak. Aslında Belediye Başkanı olmak kadar meclis üyesi olmakta bu dönem için fena bir tercih olmayacak. Ayrıca 2015 seçimleri için muhtemel milletvekilliği düşünenler içinde mecliste olmak artı bir avantaj olacaktır.

Gelelim adaylara. 2009 yerel seçimlerine baktığımızda bu dönemlerde onlarca isim için pek çok yazı yazılmışken şimdi gerçekten bir kısırlık var. Pazar gün gerçekleşen temayül yoklamasında Konya merkez ilçeler için Meram’da Başkan Kalaycı ile birlikte üç kişinin daha başvuru yaptığını gördük.Bu isimlerden bir tanesi Fatma Toru. Selçuklu için bir aday çıkmazken, Karatay’da da Başkan Hançerli ile birlikte ilçe Başkanı Ömer Ünal aday adayı oldu.
Yanlış hatırlamıyorsam Ak Parti’den Konya’da merkez ilçelere başvuran ilk bayan aday Fatma Toru. Tabiî ki belediye başkanlığı milletvekilliğine benzemez, onun için Konya merkezde herhangi bir bayanın aday olabileceğini sanmıyorum. Ancak meclisler için bu dönem çok daha fazla bayan üyenin temsil edileceğinin işaretlerini genel merkez verdi. Açıkçası bu yönde de ciddi bir hareketlenme görmedim.

Konya’nın bu dönem şehirler arasında bir üst segmente çıkması gerekir. Özellikle Konya elitleri diğer şehirlerle kendilerini kıyaslayıp beklentilerini yükseltiyorlar. Önümüzde fazla bir süre kalmadı bakalım Ankara, Konya’yı nasıl görüyor?

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Akşehir'de trafik kazası: 1 yaralı
  • Konya'da trafik kazası: 9 yaralı
  • Kızılay, Yunak'ta 113 ünite kan topladı
  • Konya’da işçi otobüsü tıra çarptı: 5 yaralı
  • Karla mücadele çalışmalarına devam ediyor

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA