• Konya10 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yenikent Parkının temeli atıldı
07 Aralık 2011 Çarşamba 15:40

Yenikent Parkının temeli atıldı

Selçuklu Belediyesi tarafından Konyaya büyük bir park daha kazandırılıyor.
Selçuklu Belediyesi tarafından Konya’ya büyük bir park daha kazandırılıyor. Yazır mahallesine yapılan Yenikent Parkının temeli düzenlenen törenle atıldı. Taş ocakları olarak kullanılan ve atıl durumda bulunan 122.555 m²’lik alan geri kazanılarak bölgeye önemli bir katkı sağlayacak.
Yenikent parkının temel atma programına Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay’ın yanı sıra Ak Parti Konya Milletvekili İlhan Yerlikaya, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Selçuklu Kaymakamı Ali Rıza Çalışır, Ak Parti Başkanı Ahmet Sorgun, Ak Parti Selçuklu İlçe Başkanı Mustafa Ak, Karatay Belediye Başkanı Mehmet Hançerli, Meram Belediye Başkanı Serdar Kalaycı, İl Genel Meclisi Üyeleri, Belediye Meclisi Üyeleri, Oda ve Dernek Yöneticileri, Mahalle Muhtarları ve çok sayıda davetli katıldı.
Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, yola çıkarken hedeflediğimiz 1 milyon metrekarelik yeşil alan hedefine doğru emin adımlarla ilerlediklerini söyledi. Başkan Altay, “ilçemizin birçok yerinde park ve yeşil alan yapmaya devam ediyoruz. Mahalle parkları, bölge parkları ve şehir parkları olarak sınıflandırdığımız çalışmalara bir yenisini daha ekliyoruz. Atıl durumda bulunan bu taş ocağını park haline getirerek hemşehrilerimizin hizmetine sunacağız. 2012 yılının sonunda tamamlamayı hedeflediğimiz Yenikent Parkı 7 milyon 300 bin liraya mal olacak.” dedi.
Altay, “122 bin 555 m² alana inşa edilecek olan park farklı özelliklere sahip olacak. Parkta; ağ tırmanmalı polietilen büyük oyun gurubu, 4 çatılı büyük oyun gurubu, fitness aletleri, yürüyüş yolları, futbol ve basketbol sahaları, mescit, kafeterya, restoran, 3 adet büfe bulunacak. İçerisinde 93 adet bank, piknik masaları ile pergola 50 adet, 8 adet de çeşme yapılacak. 300 araçlık otoparkı da bulunacak olan Yenikent Parkında ayrıca, iğne yapraklı 331 adet, geniş yapraklı 884 adet, çalı 4 bin 191 adet, yer örtücü 11 bin 300 olmak üzere toplam 16 bin 706 adet bitki çeşidi yer alacak. Yeşil alanın bulunduğu alan ise 51 bin 291 m² olarak planlandı. Bölgeye ayrı bir canlılık kazandıracak parkımızın hayırlı olmasını diliyorum.” diyerek sözlerini tamamladı..
Ak Parti İl Başkanı Ahmet Sorgun, “Yenikent parkının Konyamız için ayrı bir önemi bulunuyor. Daha önce gerekli olan ihtiyaçlar için kullanılan taş ocakları ihtiyaçların tamamlanmasının ardından farklı amaçlar için geri kazanılıyor. Selçuklu Belediyemiz atıl durumda olan burayı düzenleyerek hemşehrilerimizin hizmetine sunuyor. Bu çalışmayı yapan Selçuklu Belediyesini kutluyor ve hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.
Selçuklu Kaymakamı Ali Rıza Çalışır, “Yapılan her yeni açılış ve temel atma programı hizmet ve imkanların biraz daha iyileştiğini, seviyenin yükseldiğini gösteriyor. Şehrimize bu güzellikleri katan Selçuklu Belediye Başkanı ve çalışma arkadaşlarını kutluyorum ve harkın hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.
Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Mevlana haftası programlarının başladığı böyle güzel bir günde güzel bir hizmetin temel atma programında birlikte olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Başkan Akyürek, “Selçuklu’nun en büyük ve en çok gelişen bu mahallesinde yapılan Büyükşehir İlçe Belediyelerimizle planlama yaparken çalışmaların en üst seviyede ve kalitede olmasına önem veriyoruz. Kalite ve seviyenin en yüksek olduğu bu bölgede böylesine büyük bir alana inşa edilecek parkla bölgenin kalitesi daha da artacak. Göreve geldiğimiz günden buyana belediyeler olarak yeşil alan ve park sayısını iki katına çıkardık. Önümüzdeki süreçte aynı hızla devam eden çalışmalarımızla AB yeşil alan standartlarını geçeceğiz. Bu projeyi başlatan Selçuklu Belediyesini kutluyorum ve parkın hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.
Ak Parti Konya Milletvekili İlhan Yerlikaya, Selçuklu Belediyesi’nin hayata geçirdiği parkla tarihi bir çalışmaya imza attığını söyledi. Yerlikaya, “Selçuklular döneminde Konya’ya yapılan Alaaddin tepesinin ardından bu vadiyi park ve yeşil alan olarak düzenleyen Selçuklu Belediyesi şehrimize ikinci bir güzellik kazandıracak. İnsanlar bir tarafta Alaaddin tepesinde gezip ferahlarken diğer yandan aynı imkana bu vadide kavuşacak. Atıl durumda olan bu taş ocakları da şehre ve hemşehrilerimize kazandırılmış olacak. Bu çalışmayı yapan Selçuklu Belediye Başkanımızı ve ekibini kutluyor ve başarılarının devamını diliyorum. “dedi. Konuşmalardan sonra yapılan duanın ardından parkın temeli protokol üyeleri tarafından yapıldı....
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor
  • Tek isteği, kızını elinden tutup okula götürmek

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA