• Konya15 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yeniden uyanışın ardındaki BEYİN
29 Kasım 2010 Pazartesi 15:02

Yeniden uyanışın ardındaki 'BEYİN'

Davutoğlu, Putin, Merkel ,Sarkozy gibi isimleri geride bıraktı...

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, “Foreign Policy" dergisi tarafından “100 Büyük Küresel Düşünür" arasına girdi.

100 BÜYÜK DÜŞÜNÜR ARASINA GİRDİ
İkinci 11 Eylül olarak adlandırılan Wikileak belgelerindeAmerikalı diplomatların “çok tehlikeli" olarak nitelediği DışişleriBakanı Ahmet Davutoğlu, Amerikan dış politikasının en önemliyayınlarından “Foreign Policyö dergisi tarafından “100 Büyük KüreselDüşünürü arasına girdi.

7.SIRADA YER ALDI
Davutoğlu, 100 Büyük Küresel Düşünür arasında da en yükseklere çıkarak 7. Sırada yer aldı. Dışişleri Bakanı Davutoğlu, "Türkiye’ninküresel yeniden uyanışının ardındaki beyin olduğu için" sıralamada yeraldı.

Amerikan Foreign Policy Dergisi, “dünya fikir pazarınışekillendirenlerö olarak nitelediği 100 büyük küresel düşünürden oluşan2010 listesini açıkladı.

TEPEDE BİLL GATES VAR
Bugüne kadar ikinci kez düzenlenen listenin en tepesindeAmerikalı işadamı Warren Buffet ile Microsoft’un patronu Bill Gates yeraldı.

IMF Başkanı Dominique Strauss-Kahn ile Dünya Bankası Başkanı RobertZoellick ikinci sırada yer alırken, Obama üçüncü sırayı alabildi. Çin Merkez Bankası Başkanı Zhou Xiaochuan’un dördüncü sırada yer aldığılistede beş ve altıncı sıraları Amerikan FED Başkanı Ben Bernanke ileBrezilya Dışişleri Bakanı Celso Amorim aldı.

ETKİLEYİCİ SONUÇLARA ULAŞTI
Davutoğlu’nun “stratejik derinlik'' adı verdiği konseptle Türk akademik çevrelerinde kendine yer edindiğini belirten Foreign Policydergisi, Dışişleri Bakanı’nın son 10 yılda bu tezlerini okulsınıflarından uluslararası sahneye taşıdığını ve bazı etkileyici sonuçlar aldığını yazdı.

Dergi, Davutoğlu’nun “sıfır sorunö politikasıyla Türkiye’nin komşularıyla olan sorunlarının önemli ölçüde azaldığını kaydetti.

SARAYDA OTURAN BİR SULTANDAN DAHA ETKİLİ
Ankara’nın izlediği bağımsız politikanın bazı kesimlerde soru işaretlerine yol açtığını ifade eden dergi, İsrail ve İran’la ilişkilerin yarattığı soru işaretlerine dikkat çektikten sonra “Buna rağmen Davutoğlu,uluslararası alanda, Topkapı Sarayında oturan bir sultandan daha fazlaetkili oldu" diye yazdı.

KİMLERİ GERİDE BIRAKMADI Kİ
Foreign Policy’nin 100 Büyük Küresel Düşünür listesindeSarkozy, Merkel, Putin, Medvedev, Bil Clinton ve Kissinger gibi isimlerbile Davutoğlu’nun çok gerilerinde yer bulabildi.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA