• Konya20 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yeni vergiler sanayicileri korkutuyor
25 Aralık 2009 Cuma 00:01

Yeni vergiler sanayicileri korkutuyor

Tüm dünyada kriz dönemlerinde vergi indirimine gidilirken ülkemizde vergi artışının gündeme gelmesi, yüksek mevcut vergi ağırlığından dolayı zaten ezilen özel sektörü düşündürmektedir

Tüm dünya’da kriz dönemlerinde vergi indirimine gidilirken ülkemizde vergi artışının gündeme gelmesi, yüksek mevcut vergi ağırlığından dolayı zaten ezilen özel sektörü düşündürmektedir”

 

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Konya Şube BaşkanıAslan Korkmaz, 2010 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı’nın görüşülmesi esnasında Maliye BakanıMehmet Şimşek’in bazı maktu vergilerde güncelleme öngördüklerini ve vergi oranlarında artışın makro ekonomik şartların gereklilikleri doğrultusunda olabileceğini söylemesi konusunda yazılı bir açıklama yaparak, vergide artışın olması ve doğal gaz zammının yapılmasıyla, sanayicilerin büyük bir yük altında kalacağını kaydetti.

 

Başkan Korkmaz; 2010 yılı bütçe kanunu tasarısında konuşan Maliye BakanıMehmet Şimşek’in vergi oranlarında artışın gündeme  gelebileceğini açıklamasının ardından, durumu değerlendirerek şunları kaydetti; “Maliye BakanımızMehmet Şimşek’in vergi oranlarında bir artışın meydana gelebileceği açıklamasını yapması, mevcut vergi ağırlığından dolayı zaten ezilen özel sektörü düşündürmektedir. Sanayicilerimizin günümüzdeki durumu da değerlendirildiğinde hakikaten büyük problemler göze çarpmaktadır. Özellikle küresel krizle birlikte özel sektörde faaliyet gösteren firmaların bütçelerinde düşüşler meydana gelmiş ve kar oranları azalmıştır. Bu azalmalarla birlikte üretilen üründe, ihracatta ve en önemlisi de istihdam edilen kişi sayısında düşüşler göze çarpmıştır. Küresel krizden çıkışın başladığı şu günlerde özel sektördeki firmalarımız iktisadi manada kendilerini toparlamaya başlamış, istihdamdaki azalma da durmuştur. Durum böyle iken gelecek günlerde bir vergi artışının ve doğal gaz zammının olması sanayicilerimizi zor durumda bırakacak, üretimde, istihdamda ve yatırımda yol kat etmeye çalışan işadamlarımız çeşitli sıkıntılarla karşı karşıya kalacaktır. Üretimlerinde doğal gaz’a büyük ihtiyaç duyan sanayicilerimiz bütçelerinden ayırdıkları ciddi bir oranı doğal gaz faturasına ödemektedir. Doğal gaz’a yapılacak olan bir zam da bu noktada işadamlarımıza zarar getirecek ve büyük sorunlar baş gösterecektir. Ekonomimize büyük ölçüde katkı sağlayan üreticilerimizin de zor duruma düşmesi ülke ekonomisinin zarar görmesine sebebiyet verecektir. Temennim herhangi bir enerji zammının veya vergi artışının olmamasıdır” dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kaldırımda beklediği sırada bacağından vuruldu
  • Gürbüzoğulları sektöre yön veriyor
  • “Konut almakta acele edin”
  • Konya'da bir şahıs polisten kaçarken kalp krizi geçirdi
  • Konya'da trafik kazası: 2 yaralı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA