• Konya15 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yeni Türkiyenin inşasını sürdüreceğiz
22 Ağustos 2014 Cuma 14:18

"Yeni Türkiye'nin inşasını sürdüreceğiz"

Başbakan Yardımcısı İşler, Dışişleri Bakanı Davutoğlu'nun AK Parti Genel Başkan adaylığına ilişkin, ''Yeni Türkiye'nin inşasını sürdüreceğiz'' dedi.
Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun AK Parti Genel Başkan adayı gösterilmesine ilişkin, "Hep şunu söyledik; 'AK Parti olarak birlik ve beraberliğimizi koruyacağız. Bu yeni dönemde de kurumsal kimliğimizi koruyarak, ortak akılla hareket ederek, birlik ve beraberlik içinde yeni Türkiye'nin inşasını sürdüreceğiz.' Hakikaten dün yapılan bu açıklama büyük bir coşkuyla karşılandı" dedi.
 
Türkiye Cumhuriyeti'nin 3. Cumhurbaşkanı Celal Bayar'ın vefatının 28. yılı dolayısıyla Gemlik ilçesinde düzenlenen törene katılan İşler, gazetecilere yaptığı açıklamada, Bayar'ın demokrasi mücadelesini saygıyla andıklarını söyledi.
 
Onun, darbeye maruz kalan ilk cumhurbaşkanı olduğunu anımsatan İşler, şöyle konuştu:
 
"İdamla yargılanmış, idama mahkum edilmiştir. Daha sonra ileri yaşta olması sebebiyle müebbete çevrilmiştir. Dolayısıyla ciddi manada demokrasi mücadelesi verdiğini biliyoruz. O darbecilere karşı dik duruşunu da hatırlıyoruz. Dolayısıyla onun başlatmış olduğu demokrasi mücadelesini bugün bizler sürdürüyoruz. İşte 10 Ağustos'ta malumunuz olduğu üzere halkın doğrudan seçmiş olduğu ilk cumhurbaşkanını da millet olarak seçtik. İnşallah 28'inde de halkın doğrudan seçmiş olduğu ilk cumhurbaşkanı olan Sayın Recep Tayyip Erdoğan da görevi teslim alacaktır. Kendisini ve bütün gazilerimizi, şehitlerimizi rahmetle anıyorum."
 
Davutoğlu'nun AK Parti Genel Başkan adayı gösterilmesi
 
Bir gazeteci, İşler'e, Davutoğlu'nun AK Parti Genel Başkan adayı gösterildiğini hatırlattı.
 
AK Parti'nin, kuruluşunun hemen ardından iktidara gelmesi ve bugüne kadar geçen süreçte kurumsallaşan bir parti olduğunu söylediklerini dile getiren İşler, şöyle devam etti:
 
"Bugün bu kurumsallaşmanın bir tezahürü olarak yapılan istişareler sonunda Dışişleri Bakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu'nun Genel Başkan adaylığı için ismi, seçilmiş Cumhurbaşkanımız ve Genel Başkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından dün açıklandı. Salondaki havayı hep birlikte gördük. Bütün Türkiye ve dünya izledi. Büyük bir coşku vardı. Hep şunu söyledik; 'AK Parti olarak birlik ve beraberliğimizi koruyacağız. Bu yeni dönemde de kurumsal kimliğimizi koruyarak, ortak akılla hareket ederek, birlik ve beraberlik içinde yeni Türkiye'nin inşasını sürdüreceğiz.' Hakikaten dün yapılan bu açıklama büyük bir coşkuyla karşılandı. İnşallah 27 Ağustos'ta hep birlikte göreceğiz, yine büyük bir coşkuyla teveccühle Sayın Davutoğlu seçilecek ve hükümeti kurma görevini yeni Cumhurbaşkanımızdan inşallah alacak ve böylece hükümeti kuracak nasip olursa. Hiçbir sıkıntı olmayacağını söylemiştik. Çünkü AK Parti, yükselen bir değerdir Türkiye'de. Dolayısıyla bunun gereği olarak da 2023 hedeflerini el birliğiyle gerçekleştireceğiz. Türkiye'nin önünde bulunan sıkıntıları teker teker çözeceğiz. Şu an en önemli mesele tabii ki çözüm meselesi, çözüm süreci. İnşallah başarıyla sonuçlanacak ve Türkiye bu terör belasından ilelebet kurtulacak ve büyük Türkiye, güçlü Türkiye, güçlü ekonomiyi, ileri demokrasiyi inşallah el birliğiyle inşa edeceğiz."
 
Kılıçdaroğlu'nun "yemin töreni" açıklaması
 
İşler, "CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, 'Yemin törenine katılmayacağız' açıklamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusunu da yanıtladı.
 
CHP için bu açıklamanın yeni bir durum olmadığını ifade eden İşler, şu değerlendirmelerde bulundu:
 
"Daha önce 2007 yılına baktığımız zaman da Sayın Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül'ün yemin törenine de katılmamışlardı. Halbuki bu seçimin bir önemi var. Bu seçim, halk tarafından ilk defa doğrudan yapılan bir cumhurbaşkanı seçimiydi. Dolayısıyla millet, iradesini doğrudan sandıkta göstermiş oldu. Cumhuriyet Halk Partisinden, özelikle isminde de 'halk' geçen bir partiden ve onun liderinden, halkın iradesine, milletin iradesine saygı beklerdik ama maalesef her seferinde kaybettikleri için bir türlü bu kazananların da konumu hazmedemiyorlar. Bundan dolayı da böyle bir açıklama yaptılar. Tabii kendi bilecekleri bir iş. Bunun takdirini milletimize bırakıyoruz. Milletimiz kendi iradesine saygı duymayanları ilelebet muhalefete mahkum edecektir ve mahkum da etmiştir." 
 
Bahçeli'nin "Erdoğan nerede miting yaparsa biz de orada miting yapacağız" sözü
 
Emrullah İşler, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin, "Erdoğan nerede miting yaparsa biz de orada miting yapacağız" sözünün anımsatılması üzerine, bunu da yine muhalefetin seviyesi ve üslubunu göstermesi bakımından son derece manidar bir açıklama olarak değerlendirdiğini anlattı.
 
Bahçeli'nin, yemin törenine katılacaklarını ifade etmesine rağmen bu tür açıklamaların doğru bir yaklaşım olmadığını vurgulayan İşler, "Başarabiliyorsa ben 'Yapsın' diyorum. Onların Sivas'tan öteye gidemediklerini de biliyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız 81 ili de gezecek. Eğer oralarda da mitingler yapabiliyorlarsa memnun oluruz. Onlar da Türkiye partisi haline gelir. Bu şekilde Sayın Cumhurbaşkanımızla girmiş oldukları rekabette de belki olumlu bir gelişme kaydedilmiş olur" ifadesini kullandı.
 
İşler, "Son dönemde AK Parti içinde 'Bizi karıştırmak istiyorlar' yönünde söylemler oldu. Bunlara katılıyor musunuz?" sorusunu ise şöyle yanıtladı:
 
"Partinin kurucusu ve lideri, cumhurbaşkanı oluyor. Elbette birileri ellerini ovuşturabilir ama biz AK Parti olarak kurumsallaştığımızı ifade ettik. Bunun göstergesini de dün zaten gördük. Dolayısıyla AK Parti'de hiçbir sıkıntı olmayacağını söylemiştik. Bundan sonra da bir sıkıntı olmayacağını ve güçlü bir şekilde, güçlü başbakan, güçlü genel başkan ile yolumuza devam edeceğiz. AK Parti'nin başardığını da hep birlikte 77 milyon ve bütün dünya izleyecek, görecek. Yeni AK Parti dönemi, ikinci AK Parti dönemi hayırlı uğurlu olsun."
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA