• Konya15 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yeni rota Taksim
03 Haziran 2013 Pazartesi 13:26

Yeni rota Taksim

Gezi Parkı protestoları için partilileri eyleme götüren CHP, demokratik tepkilerin sokak hareketine dönüşmesinde baş aktör oldu.
Taksim olaylarının altından sol örgütler, üstünden ise CHP ve İşçi Partisi çıktı. Taksim Gezi Parkı protestolarının demokratik zeminden çıkarak bir sokak hareketine dönüşmesinde CHP'nin tavrı dikkat çekti. Gezi Parkı'ndaki ağaçların sökümüne karşı çıkmak için başta yapılan masum protestolar DHKP/C gibi sol örgütlerin devreye girmesiyle birlikte bir anda örgütsel bir yapıya kavuştu. Ardından, bunu siyasi ranta çevirmek isteyen CHP'nin devreye girmesiyle birlikte başta İstanbul, Ankara ve İzmir olmak üzere olaylar kontrolden çıktı. Olayların kontrolden çıkmasında, meydanların güvenliğini sağlayan polisin üç gündür aralıksız görev yapıyor oluşu da etkili oldu.
YENİ ROTA TAKSİM

Gezi Parkı'na yönelik protesto gösterilerinde BDP'li Sırrı Süreyya Önder'in iş makinelerinin üzerine çıkması eylemleri bir anda büyüttü. Sosyal medya üzerinden gelişmeleri ve montajlı fotoğrafları paylaşan bazı gruplar ise birçoğu tahrik amaçlı yalan haberlerde kalabalıkların Taksim'e toplanmasını sağladı. Aynı gün Kadıköy'de miting yapacak olan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise, Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin'in 'Başkanım size Taksim'de ihtiyacımız var' telkiniyle rotayı Taksim'e çevirdi. O ana kadar belirli bir düzeyde kalan gösteriler CHP'nin olaylara müdahil olmasıyla birlikte çığırından çıktı.

'BAYRAK' TALİMATI

CHP, Taksim'deki toplanmalara 'iktidar karşıtı bir halk hareketi' görünümü vermek için Kadıköy'de toplanacak partililerin parti bayraklarını bırakarak Taksim'e gelmesi yönünde çağrıda bulundu. CHP İstanbul İl ve İlçe Teşkilatları, partililerin Taksim'e toplanması için adeta seferber oldu. Benzer bir durum Ankara'da da yaşandı. Halkevleri, DHKPC, TİKKO, MLKP, ESP, SDP, TKP'lilerin oluşturduğu göstericilerin sayısının 1500'ü geçmediği başkentte, CHP'nin devreye girmesiyle birlikte Kızılay adeta işgale uğradı. Kamu mallarına büyük zararların verildiği olaylarda, grupların bir öfke seli şeklinde meydana aktığı görüldü. CHP teşkilatı, tıpkı İstanbul'da olduğu gibi Ankara'da da kalabalıkların sokaklarda terör estirmesi için büyük efor sarfetti. Meydanlara inen partililerden, yanlarında parti bayrağı taşımamaları da istendi. İstanbul ve Ankara'da eylemin uzamasının nedeni marjinal gruplar olurken, kitlelerin büyümesinin nedeni ise CHP oldu.

Alevi vatandaşlara tahrik


Eylemlerin Gezi Parkı protestolarından Başbakan Erdoğan ve iktidar karşıtlığına dönüşmesinde İşçi Partisi mensuplarının yoğun gayreti etkili oldu. Taksim ve Kızılay'da kalabalığın arasında grupları adeta 'paylaşan' İP'liler, meydanda bir an olsun çözülme olmaması için yoğun gayret sarfetti. Bu sırada grupları motive için sürekli olarak, 'Basın sesimizi duyurmuyor, Başbakan duymuyor, daha fazla direnmeliyiz, daha fazla bağırmalıyız' denilerek işgal eyleminin sürmesine neden oldular. İki gün süren olaylarda 'biber gazından etkilenenlerin' dışında ciddi bir olay yaşanmaması ve eylemlerin devamını sağlayacak sembol olayların yaşanmaması üzerine bu kez, tahrikçiler Alevi vatandaşların yaşadığı mahallelere yöneldi. Ankara ve İstanbul'da araçlarıyla bu bölgelere yönelenl CHP ve İP'liler, 'Ne duruyorsunuz, bugün kapınızı işaretlemeye gelen yarın canınızı almaya gelir. Sesinizi yükseltin' diyerek özellikle Alevi vatandaşları meydanlara taşımaya çalıştı. Ankara'da Tuzluçayır ve Dikmen gibi Alevi vatandaşların yoğun olduğu yerlerde tahrik mesajları eşliğinde yürüyüşler yapılması dikkat çekti. Vatandaşları birbirine düşürerek ölümcül olayların yaşanması için yoğun çaba harcayan tahrikçiler her şeye rağmen bu emellerine ulaşamadı.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA